Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διογκώνεται το brain drain: 228.000 επιστήμονες έφυγαν σε μία πενταετία


Engineer

Recommended Posts

Συμφωνώ απολύτως με τους προλαλήσαντες.

Κι εγώ θα έφευγα έξω προχτές αν δεν είχα σοβαρούς οικογενειακούς λόγους.

Ωστόσο, θα ήταν ενδιαφέρον να ρωτήσουμε όλους αυτούς τους λαμπρούς νέους που αναφέρατε:

Τι ψηφίσατε; (σε όλες τις εκλογές, βουλευτικές-κλαδικές κτλ.)

Ανακατευτήκατε με τα κοινά;

 

Κι εγώ ξέρω την περίπτωση του Δημήτρη, φίλου μου από το Λύκειο. Εξαιρετικός μαθητής και σπουδαστής νομικής, το πάλεψε πολύ εδώ ώσπου έφυγε στο Μόναχο για διδακτορικό και έχει την καριέρα που ονειρεύεται.

Ο πατέρας του μεγαλοσυνδικαλιστής του ΠΑΣΟΚ κι αυτός συνέχεια ΠΑΣΟΚ ψήφιζε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι ψηφίσατε; (σε όλες τις εκλογές, βουλευτικές-κλαδικές κτλ.)

Ανακατευτήκατε με τα κοινά;

 

Δεν συμμετέχεις με τις εκλογές στα κοινά μιας κατεχόμενης πολιτείας. Αρκετά με τα παραμύθια!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως χαρακτηριστικό της εποχή μας και το οποίο βλέπω σε όλα τα μηνύματα του θρεντ ,  είναι το τι θα γίνει ατομικά στο καθένα πως θα αμειφθεί καλά , πώς θα έχει καλύτερη ζωή , πώς θα ασκήσει την επιστήμη του που σπούδασε Κανένας δεν αναφέρθηκε πως ο περίγυρος του συνολικά θα γίνει καλύτερος από την δουλειά του , πώς θα βελτιώσει το επίπεδο διαβίωσης της πατρίδας μας παντού , πως θα γίνει η πατρίδα μας καλύτερη ασφαλέστερη με καλύτερο περιβάλλον τεχνικό και φυσικό και όχι εμείς μόνο .Παλαιά στα χωριά μας έφτιαχναν τις πλατείες , τις εκκλησίες , καλύτερα από το σπίτι τους έβαζαν όλο το είναι τους περισσότερο από τα δικά τους αγαθά Και τότε κάποιοι έφευγαν αλλά για διαφορετικούς λόγους από σήμερα αλλά με κυρίαρχο και τότε την προσωπική τους ευδαιμονία αλλά όχι τόσο όσο σήμερα

 

Παλαιά έχω την εντύπωση ότι ο επιστήμονας κύριο μέλημά του , ήταν να προσφέρει στην κοινωνία (πχ ο κορυφαίος Έλληνας Γεώργιος  Παπανικολάου που ήταν και από τα μέρη μου ) Δεν είχαν στόχο κυρίαρχο την προσωπική τους ευδαιμονία και πολλοί όπως ο Παπανικολάου έφυγαν έξω για να πετύχουν τους στόχους τους που ήταν περισσότερο ανθρωπιστικοί και επικεντρωμένοι στην επιστήμη τους και αφού το πάλεψαν πρώτα στην Ελλάδα (όπως ακριβώς  ο Παπανικολάου) 

 

Νομίζω ότι στο κόσμο μας όσο περνάνε τα χρόνια κυριαρχεί περισσότερο ο ατομικισμός και λιγότερο η συλλογικότητα ειδικά στην κοινότητα των επιστημόνων Ελπίζω να μην είναι έτσι και να έχει μείνει κάτι ακόμα τουλάχιστον σε όσους μένουν πίσω   

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με τους προλαλήσαντες.

 

Ο πατέρας του μεγαλοσυνδικαλιστής του ΠΑΣΟΚ κι αυτός συνέχεια ΠΑΣΟΚ ψήφιζε.

Και δεν τον βόλεψε ο μπαμπάς ΚΑΙ μεγαλοσυνδικαλιστής ΚΑΙ ψήφιζε ΠΑΣΟΚ? Καλός μ....ς

 

Ξέχωρα την πλάκα, έχω γνωρίσει και τέτοιους εδώ αλλά δεν τους κάνω παρέα. Οι περισσότεροι που έχω γνωρίσει όμως εδώ έξω, ούτε μπαρμπα στην κορώνη είχαν, ούτε λεφτά, ούτε για πτυχία ήρθαν έξω, ούτε για την γκλαμουριά. Για ένα μισθό ήρθαν έξω και για λίγη αξιοπρέπεια. Για να μην νιώθουμε μαλάκες. Ελπίζω να σε κάλυψα.

 

Πάντως χαρακτηριστικό της εποχή μας και το οποίο βλέπω σε όλα τα μηνύματα του θρεντ ,  είναι το τι θα γίνει ατομικά στο καθένα πως θα αμειφθεί καλά , πώς θα έχει καλύτερη ζωή , πώς θα ασκήσει την επιστήμη του που σπούδασε Κανένας δεν αναφέρθηκε πως ο περίγυρος του συνολικά θα γίνει καλύτερος από την δουλειά του , πώς θα βελτιώσει το επίπεδο διαβίωσης της πατρίδας μας παντού , πως θα γίνει η πατρίδα μας καλύτερη ασφαλέστερη με καλύτερο περιβάλλον τεχνικό και φυσικό και όχι εμείς μόνο .Παλαιά στα χωριά μας έφτιαχναν τις πλατείες , τις εκκλησίες , καλύτερα από το σπίτι τους έβαζαν όλο το είναι τους περισσότερο από τα δικά τους αγαθά Και τότε κάποιοι έφευγαν αλλά για διαφορετικούς λόγους από σήμερα αλλά με κυρίαρχο και τότε την προσωπική τους ευδαιμονία αλλά όχι τόσο όσο σήμερα

 

Παλαιά έχω την εντύπωση ότι ο επιστήμονας κύριο μέλημά του , ήταν να προσφέρει στην κοινωνία (πχ ο κορυφαίος Έλληνας Γεώργιος  Παπανικολάου που ήταν και από τα μέρη μου ) Δεν είχαν στόχο κυρίαρχο την προσωπική τους ευδαιμονία και πολλοί όπως ο Παπανικολάου έφυγαν έξω για να πετύχουν τους στόχους τους που ήταν περισσότερο ανθρωπιστικοί και επικεντρωμένοι στην επιστήμη τους και αφού το πάλεψαν πρώτα στην Ελλάδα (όπως ακριβώς  ο Παπανικολάου) 

 

Νομίζω ότι στο κόσμο μας όσο περνάνε τα χρόνια κυριαρχεί περισσότερο ο ατομικισμός και λιγότερο η συλλογικότητα ειδικά στην κοινότητα των επιστημόνων Ελπίζω να μην είναι έτσι και να έχει μείνει κάτι ακόμα τουλάχιστον σε όσους μένουν πίσω   

Σου έχω μια ερώτηση. ΠΩΣ?

 

Ήθελα να δουλέψω μηχανικός. ΠΟΥ και ΠΩΣ? Δεν υπήρχε δουλειά, έψαχνα, δεν υπήρχε. Ήθελα να προσφέρω σαν επιστήμονας. ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΑΝΕ

 

Και στην τελική αν δεν με γουστάρει η Ελλάδα επειδή, άκουσον άκουσον, σπούδασα και ήθελα να δουλέψω και, ω τι θράσος, να πληρώνομαι, συγνώμη κιόλας αλλά ΝΑΙ θα κοιτάξω να καλυτερεύσω τη ζωή μου.

 

Πήρα πτυχίο το 2008, μέχρι το 2011 το μόνο που έκανα ήταν να βάζω έναν αισθητήρα στις εξατμίσεις αυτοκινήτων και να ελέγχω αριθμούς πλαισίων, γιατί δεν με είχε η Ελλάδα για τίποτα καλύτερο. Πες μου λοιπόν πως στο διάολο αυτό θα προσφέρει στην κοινωνία, πως στο διάολο αυτό θα καλυτερεύσει το κοινωνικό σύνολο. Αν πας να κάνεις τη δουλειά σου σωστά σαν μηχανικός το πιο πιθανό είναι να βρεθείς άνεργος ή χωρίς πελατεία. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΦΑΩ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΜΗΝ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΙΠΟΤΑ?

 

Μιλάω ακόμα με παιδιά που πιάσαμε δουλειά μαζί στο ΚΤΕΟ, φρέσκοι απόφοιτοι ΤΕΙ και ΑΕΙ, μετά από 6 χρόνια ΚΤΕΟ δεν μπορούν να πάνε σε καμία άλλη δουλειά, που και να υπήρχε δουλειά να πάνε, δεν θα τους παίρνανε. Αυτοί πάει, χάθηκαν, δουλευουν πλέον 12 ώρες τη μέρα 6ήμερο για 5 ευρώ την ώρα (μεικτά). 

 

Και μην μου πεις γιατί δεν δοκίμασα στην επαρχία, 4 χρόνια σαν φοιτητής και άλλο ένα σαν εργαζόμενος που δοκίμασα στην επαρχία σύνολο 5 την έζησα την επαρχία. Δεν θέλει να αλλάξει η επαρχία, θέλει να ζει ψιλοαυτόνομη με χαλαρή εφαρμογή των νόμων, γιατί "ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΘΗΝΑ" αλλά να γκρινιάζει για το (όντως σάπιο) κράτος των Αθηνών. Άσε που αν πας να μείνεις στην επαρχία πάντα θα είσαι ξένος.

 

Δεν κυριαρχεί ο ατομικισμός George Michael, ένα συνολικό βόλεμα κυριαρχεί. μας βολεύει η ανομία, μας βολεύει η τσαπατσουλιά και το άρπα κόλα. 

 

Στην τελική αν η κοινωνία δεν θέλει η ίδια να αλλάξει δεν μπορεί κανείς να την αναγκάσει.

 

Υ.Γ.

2009 και η 2η κατά σειρά 6μηνη σύμβαση που είχαμε υπογράψει στη δουλειά έχει λήξει. Πέρασαν 3 βδομάδες και ούτε κουβέντα για καινούρια σύμβαση. Μαζευόμαστε και λέμε να πάμε να ζητήσουμε νέα σύμβαση αορίστου χρόνου. Στη διαδρομή από την είσοδο μέχρι το γραφείο του Διευθυντή-Ιδιωκτήτη, ο ένας έπρεπε να πάει για κατούρημα, ο άλλος θυμήθικε κάτι, ο άλλος έπρεπε να πάρει ένα τηλέφωνο, ο άλλος στραμπούλιξε τον αστράγαλό του. Στο τέλος φτάσαμε 3 άτομα από τα 15 να μπούμε μέσα.

Τέλη 2011 έπιασα δουλειά στην επαρχία (νησί των κυκλαδων). Ο τότε υπουργός εργασίας, ντόπιος, πίνει την καφεδάρα του σε καφέ της χώρας όπου οι εργαζόμενοι είναι 4 μήνες απλήρωτοι και δουλεύουν μαύρα. Όταν ρώτησα έναν από τους εργαζόμενους γιατί δεν κάνει καταγγελία μου είπε "όχι γιατί μετά δεν θα με προσλάβει κανείς στο νησί".

Αυτά για την ενασχόληση με τα κοινά και το αν έκανα τίποτα για να καλυτερέψω την κοινωνία. Αν ψάχνεις έναν καλό λόγο για να φύγεις από την Ελλάδα, ασχολήσου με τα κοινά.

Edited by rootbreaker
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αναζήτηση για την περίπτωση της Ανάβρας για να δεις πώς ένα επιστήμονας μπορεί να αλλάξει την μοίρα μιας περιοχής στην περιφέρεια βάζοντας τις προσωπικές του επιθυμίες  για καλύτερη ζωή σε δεύτερη μοίρα ή μάλλον μαζί με την γενικότερη βελτίωση της τοπικής κοινωνίας Και όλα αυτά κόντρα σε παρωχημένες νοοτροπίες σαν και αυτές που στην επαρχία ένας κάτοικος που δεν γεννήθηκε εκεί είναι πάντα ξένος .

 

Εμένα σήμερα βλέποντας περιοχές όπως ακριτικά νησιά να παρελαύνουν 2 ή τρία παιδιά και παράλληλα να συζητάμε για επιστήμονες που φεύγουν μαζικά , μου γεννούν σκέψεις σαν και αυτή του προηγούμενου ποστ μου .  Λείπει πλέον από την Ελληνική κοινωνία ένα Μαρίνος Αντύπας πέθανε μαζί του τότε στον κάμπο ... τέτοιος είδος επιστήμονα πέθανε μαζί του ή μάλλον το δολοφόνησαν 

 

Εγώ καθημερινά ζω την αγωνία των συμπατριωτών μου για την βοήθεια από νεους επιστήμονες ή γενικά από επιστήμονες είτε αυτοί λέγονται γιατροί είτε γεωπόνοι είτε μηχανικοί είτε , είτε , είτε ..... και από την άλλη να λέμε ότι υπάρχει υπερ πληθώρα επιστημόνων Κάτι δεν πάει καλά εδώ ....  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

καλα κανουν κ φευγουν τα παιδια αφου εδώ τα 3 Μ ζουν κ βασιλευουν , δειτε το ΦΕΚ   2305 τις 26 10 2015

Link to comment
Share on other sites

Ξεφεύγουμε λίγο, αλλά καλό είναι να βάζουμε κάποια πράγματα στη σωστή βάση.

Εν αρχή ήν το προσωπικό-ατομικό συμφέρον. Χωρίς τη διασφάλιση αυτού, δεν θα υπήρχε ανθρώπινο γένος (και όχι μόνο). Συνεπώς, η επιβίωση και η απόκτηση ισχύος είναι απολύτως φυσικά, και άρρηκτα δεμένα μεταξύ τους.

Η συλλογικότητα αναπτύχθηκε στη βάση της ατομικής επιβίωσης, όταν οι πρώτοι κυνηγοί-τροφοσυλλέκτες αντιλήφθηκαν ότι χωρίς ομαδικό κυνήγι, τροφή γιόκ. Το ίδιο άλλωστε βλέπουμε τόσο σε ομάδες πρωτευόντων, όσο και σε αυτές των σαρκοφάγων.

Το παραμύθι περί δήθεν θυσίας κάποιων για το καλό του συνόλου, καλό είναι να σταματήσει.

Ουδείς (σώος τας φρένας) θυσιάζεται για τους άλλους, αν δεν έχει προσωπικό όφελος (όχι κατ' ανάγκην υλικό). 

Δίνεις στους άλλους από το περίσσευμά σου, αφού νιώσεις χορτάτος. 

Και όποιος ενδιαφέρεται για περαιτέρω τεκμηρίωση, ας διαβάσει τη "Γενεαλογία της Ηθικής" 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ας ακούσουμε ένα άνθρωπο που με την ζωή του έκανε πράξη τις απόψεις του και δεν ήταν για το ευατό του μόνο και σίγουρα αγάπησε την Ελλάδα Και δεν έγινε δούλος του χρήματος αν και είχε πολλά  Θα συμπλήρωνα μόνο στα λεγόμενα του ότι όχι μόνο οι πολιτικοί δεν αγάπησαν την Ελλάδα (όχι όλοι αφού εγώ ξέρω πολύ καλά ποιοι αγαπάνε την πατρίδα και όχι το χρήμα ) αλλά και πολλοί συμπατριώτες μας αφού οι πολιτικοί είναι ο καθρέφτης αυτών που τους ψηφίζουν . Είναι η καλύτερη απάντηση από αυτά που γράφω πιο πάνω Ίσως σταματήσει και μετά θάνατο κάποιους να φύγουν ....

 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

+1 tetris

 

George απο το forum τουλαχιστον κ το thread θα παρατηρησεις οτι ΔΕΝ ΦΥΓΑΜΕ μονο για τα λεφτα.

 

Οι ρητορικες του στυλ ολα για το κοινο καλο, ειναι για τα παραμυθια, οπως καταλαβαινεις το καναμε γιατι μας δινονται ευκαιριες που στην Ελλαδα δεν δινονται εκτος κ εαν εισαι "γνωστος¨ συνηθως.

Θελω οι κοποι μου οταν δουλευω να ειναι δικοι μου , και οχι του συνδικαλιστη ή του κομματοσκυλου. 

 

Julius και σε ολες τις εκλογες ψησισα, μαλιστα πολλα διαφορετικα κομματα, αφου δεν εχω δεμενη ιδεολογια και δεσμο με κανενα κομμα. Αλλα παντα απογοητευση.

Πολιτικη σκεψη εχω για το τι γινεται στην Ελλαδα, και τις δικες μου αποψεις που εαν δω κατι που συμφωνω ανεξαρτητου χρωματος θα το πω.

 

Το προσωπικο μου συμφερον δεν ειναι μονο για τα λεφτα, αλλα για εμενα, για να ξερω οτι κανω κατι με αντικτυπο και οτι τα παιδια μου θα εχουν καλυτερη τυχη απο εμενα. Οτι δεν θα χρειαστει να δουλεψουν και να ξενυχτησουν οσο εγω, γιατι θα παρουν ακομα καλυτερα εφοδια απο εμενα. Για αυτο το κανω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έγραψα ούτε θα γράψω ποτέ ότι είναι κατακριτέο και αρνητικό ότι κάποιοι έφυγαν για ένα καλύτερο μέλλον για αυτούς και την οικογένεια τους Αντίθετα είναι απόλυτα θεμιτό Δεν θα δείτε στα κείμενα μου να εκφράζομαι επιθετικά ή με χαρακτηρισμούς για τους συναδέλφους που το έκαναν Αλλά δεν μπορώ να μην κάνω και την επισήμανση ότι στο 90 % των ανθρώπων πλεον υπάρχει μόνο ο ατομικισμός και λείπει παντελώς από την σκέψη τους να βάλουν πιο πίσω τα δικά τους θέλω και να κοιτάξουν συλλογικά για ένα συνολικά καλύτερο μέλλον  Μόνο σε κάποια χωριά πλέον το συναντώ σε μικρές κοινότητες και σε κάποιους ρομαντικούς όπως ο  λαικός τροβαδούρος μας πιο πάνω 

 

την δεκαετία του 90 θα μπορούσα να βρεθώ στο δημόσιο και με καλά χρήματα Δεν το επέλεξα παρότι μου το πρότειναν από  στρατιωτικό που με συμπάθησε  κατά την διάρκεια της θητείας μου ,  εκτιμώντας την δουλειά μου σαν μηχανικός και ότι δεν έκρυψα τα αντίθετα πολιτικά πιστεύω μου που ήταν σε ακριβώς αντίθετη κατεύθυνση από τα δικά του Αλλά δεν δέχτηκα γιατί ήθελα να προσφέρω στην πατρίδα μου,  στην περιφέρεια , για αυτό σπούδασα για να βοηθήσω τους ανθρώπους της στα χωριά που ερημώνουν Πόσο περισσότερο για εξωτερικό Ε τόσο καιρό στο φόρουμ όσο εγωιστικό να είναι αυτό δεν έχω διαβάσει μια ανάλογη με μένα περίπτωση (εκτός φόρουμ έχω και μάλιστα από παλιούς συμμαθητές μου από Αθήνα και μάλιστα πχ δικηγόρο στην Ναύπακτο σήμερα αλλά και γιατρό στην περιοχή μου και άλλους  )  

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.