Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Κύριοι συνάδελφοι μηχανικοί,

Έχω τελείωσει το Τμήμα Πολιτικών Έργων Υποδομής στο ΤΕΙ Λάρισας το 1999 και σας πληροφορώ ότι δεν ήταν σε όλο του το φάσμα ένας απλός περίπατος. Υπήρχαν μαθήματα τα οποία για να τα περάσω έριξα τέτοιο διάβασμα που ούτε στις πανελληνιες δεν είχα κάνει. Δηλαδή τα μαθήματα, αντοχή υλίκών, Τεχνολογία υλικών κ.α. με αποκορύφωμα τον υπολογισμό κατασκευών (όσοι τελείωσαν μέχρι το 2007 στο συγκεκριμένο τμήμα θα καταλάβουν τι εννοώ).

Από το 1999 εργάζομαι σε μία εταιρεία τοπογραφικών εφαρμογών και από το 2002 και μετά ασχολουμαι και ώς ελευθερος επαγγελματίας κάνοντας τοπογραφικά. Το 2004 πέρασα με κατατακτήριες το ΕΜΠ και προσπαθ΄ω να το τελειώσω (δύσκολο όμως εργαζόμενος παντρεμένος και με 2 παιδιά). Και το ότι συνεχίζω να σπούδάζω δεν το κάνω μόνο για τα χρήματα, αλλά και για το γαμώτο.

Αυτό που θέλω να πώ είναι πως σε όλα αυτά τα χρόνια που εργάζομαι έχω συναντήσει μηχανικούς πολυτεχνείων κυρίως εξωτερικού οι οποίοι δεν γνωρίζουν την τύφλα τους. Δεν υποτιμώ συναδέλφους αλλά όπως πολύ καλά γνωρίζετε όλοι η εμπειρία είναι το παν.

 

Επίσης ΝΑΙ είμαι υπέρ του να έχουν περιοριμένα δικαιώματα οι μηχανικοί των ΤΕΙ, αλλά όχι και τελείως περιορισμένα. Δηλαδή εγώ που είμαι άσχετος με τα στατικά, οχι γιατι δεν τα διδαχτηκα, αλλά γιατί δεν τα δούλεψα ποτέ εκτός σχολής, σε μία γέφυρα μιας μελέτης οδοποιίας θα πάρω έναν πολ. μηχ. πολυτεχνείου ή μη να μου βγάλει τα στατικά. Αυτό δεν είναι κακό. Αλλά σίγουρα δεν μπορώ να υπογράψω για μια μελέτη πάνω από τις δυνατότητες που μου δίνει το πτυχίο μου.

Link to comment
Share on other sites

@aggelos καταρχήν το ύφος μου σε αυτό το post τώρα που το ξαναδιαβάζω μοιάζει λίγο επιθετικό. Σε διαβεβαιώ δεν είναι. Απλά ορισμένα από αυτά που γράφεις δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα (κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα) κ στα αντικρούω επιχείρημα - επιχείρημα. Ελπίζω να δεις το post μου λοιπόν ακριβώς έτσι

 

1) Το πτυχίο μου γράφει πως είμαι μηχανικός, όπως κ τα πτυχία όλων των ΑΤΕΙ που ανέφερες, σου φτάνει αυτό;

 

2) Έλεγες τα Π.Δ. των ΤΕΙ σπασμωδική κίνηση. Ουδέν ανακριβέστερο. Θες να ξανακοιτάξεις μια μια τις σελίδες να δεις πόσες φορές έχει αναφερθεί ότι θα έπρεπε να έχουν βγει εδώ κ 25 χρόνια; Αν το διάβασες τι σπασμωδική κίνηση λες τότε; Την αδικία 25 ετών πάνε να διορθώσουν κ μπράβο του Στυλιανίδη αν το καταφέρει...

 

3/4) Τα ΑΤΕΙ δεν είναι Πολυτεχνία (ν-οστή φορά που το λέω) απλά στην Ελλάδα επειδή δεν έχουμε βιομηχανία κ ερευνητικό τομέα, οι μηχανικοί που θα έπρεπε να ασχολούνται με αυτά καταλήγουν να κάνουν έργα συνηθισμένα που είναι το αντικείμενο των μηχανικών ΤΕ και επειδή το ΤΕΕ είναι πανίσχυρο επικράτησε χωρίς καν μάχη.

Το μοντέλο στην Ελληνική τεχνική εκπαίδευση είναι το Γερμανικό. Δε το ανέφερα τυχαία. Οι Γερμανοί λοιπόν ξεχωρίζουν τα αντίστοιχα Πολυτεχνεία - ΑΤΕΙ με τους απόφοιτους ΑΤΕΙ να απολαμβάνουν ισότιμα επ. δικαιώματα. Αυτοί που είναι το παράδειγμα ξαφνικά έγιναν χαζοί; Τότε όλο το σύστημα είναι αποτυχημένο. Αν δεν υπήρχαν τα ΑΤΕΙ κ έπρεπε οι απόφοιτοι 1 σχολής να καλύπτουν κάθε πτυχή στην τεχνική εκπαίδευση, το πρόγραμμα της σχολής αυτής θα ήταν διαφορετικό από αυτό του Πολυτεχνείου πχ θα έπρεπε να έχει πολύ περισσότερα εργαστήρια υποχρεωτικής παρακολούθησης.

 

Στη κόντρα Πολυτεχνία - ΑΤΕΙ μου αρέσει περισσότερο η αντιμετώπιση: πας να μου φας τη δουλειά κ θα προσπαθήσω με κάθε μέσο, θεμιτό ή αθέμιτο, να σε σταματήσω. Είναι πιο ντόμπρα κ αντρίκια κ αναγνωρίζει ότι έχω την αξία/προσόντα να του φάω τη δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Οι ελπίδες μας είναι για το τέλος του 2008 - αρχες του 2009. Μάλλον ο Στυλιανίδης δε βγάζει άκρη εύκολα με το ΤΕΕ κ ζητησε τη βοήθεια του Αϊ Βασίλη...

 

μπα μάλλον η περίοδος βολευει για κατάληψεις ....

..... μια φαινομενική αντίδραση που δρα πάντα επικουρικά στο Υποργείο Παιδείας ...... εδώ και χρόνια

Link to comment
Share on other sites

μπα μάλλον η περίοδος βολευει για κατάληψεις ....

..... μια φαινομενική αντίδραση που δρα πάντα επικουρικά στο Υποργείο Παιδείας ...... εδώ και χρόνια

 

Αν μπορούσαν οι φοιτητές να αφήσουν τις παρατάξεις κ να παλέψουν με ομοψυχία για το δίκιο τους ίσως ναι. Πιο πολύ πιστεύω στον Αϊ Βασίλη πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Προς Χάρη :

 

Αγαπητέ Χάρη έχω δηλώσει πολλές φορές ότι οι αναφορές μου στο ΤΕΕ ΔΕΝ αφορούν τους διπλωματούχους μηχανικούς μέλη του που, όπως έχω πολλάκις αναφέρει, πολλοί εξ αυτών είναι συνεργάτες και συνάδελφοι και ενίοτε πολύ καλοί στη δουλειά τους. Ούτε φυσικά αναφέρομαι σε σένα ή σε άλλους συναδέλφους εδώ. Αυτό θεωρώ ότι είναι απολύτως ξεκάθαρο και νομίζω το έχω πει αρκετές φορές.

Να το ξεκαθαρίσω ακόμα μια φορά. Μιλάω για το ρόλο και τη δράση του ΤΕΕ ως θεσμικού οργάνου σε ότι αφορά το θέμα των ΤΕΙ και εκεί δεν μπορώ παρά να μην σημειώσω τα κακώς κείμενα. Για τις "σκληρές" εκφράσεις δέχομαι την παρατήρησή σου. Όσο για τον Αλαβάνο, πρόεδρο του ΤΕΕ επισημαίνω απλά το ενδιαφέρον που είχε η τοποθέτηση συγκεκριμένης παράταξης στο ΤΕΕ ότι ένα απο τα βασικά συνθήματα για την εκλογή του ήταν ο "κίνδυνος των ΤΕΙ". Γεγονός, που αν αληθεύει, είναι ενδεικτικός των προτεραιοτήτων του ΤΕΕ... γεγονός που με τη σειρά του και με δεδομένη την ιστορία, μας κάνει να μην του έχουμε καμία απολύτως εμπιστοσύνη.

 

Σε ότι αφορά τα λεγόμενα του Άγγελου σε γενικές γραμμές συμφωνώ. Παρατηρώ όμως ότι είναι μια θεωρητική τοποθέτηση για το "τι θα ήταν σωστό" και "τι όχι". Δυστυχώς, το αν τα ΤΕΙ θα έπρεπε να γίνουν πολυτεχνικές σχολές ή αν θα έπρεπε να κλείσουν ή αν θα πρέπει να γίνουν Πανεπιστημια Εφαρμοσμένων επιστημών (κατά το Γερμανικό μοντέλο) παραμένει προς συζήτηση. Ομως αγαπητέ Άγγελε δεν μας λες ποια είναι η θέση σου για τους αποφοίτους των ΤΕΙ οι οποίοι σήμερα βρίσκονται σε επαγγελματική ομηρία ιδιαιτέρως δε με δεδομένες τις επερχόμενες αλλαγές σε όλες τις χώρες μέλη της Ε.Ε. Καλώς ή κακώς αυτό ήταν στο εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας μας και από αυτό αποφοίτησαν χιλιάδες πτυχιούχοι μηχανικοί πολλοί εξ αυτών έχουν αποδείξει την αξία τους. Γιαυτό ζητάμε απο την πολιτεία να μας κατοχυρώσει τα επ. δικαιώματα που έχουν οι ισότιμοι με εμάς στην Ευρ. Ένωση.

 

Επισημαίνω επίσης ότι έχεις λάθος ως προς την χρήση του όρου μηχανικός. Βάση νόμου χρησιμοποιούμε τον όρο "μηχανικός" αφού και τα πτυχία μας γράφουν πάνω "πτυχιούχος μηχανικός -ειδικότητα-" αλλά και με Νόμο κατατασσόμαστε στην κατηγορία "ΤΕ Μηχανικών" στο Δημόσιο. Και το πιο σημαντικό, ότι πολλοί από εμάς έχουμε αποδείει εμπράκτως ότι δεν είμαστε μηχανικοί μόνο κατ όνομα αλλά και επι της ουσίας.

Link to comment
Share on other sites

περιμένουμε 25 χρόνια να βγεί το ΠΔ. και ελπίζω να βγεί.θα ξεφύγω λιγο απο το θέμα για να δείξω ένα παράδειγμα. Οταν η Ελλάδα ήθελε να πάρει το ευρώ δεν δίστασε η τότε κυβέρνηση να δηλώσει ψευδεί πλυθωρισμό.Όταν βγήκε στην φόρα γελιοποιηθίκαμε,μας κοροίδευαν κτλ.

 

θέλω να καταλήξω στο εξής, ότι όταν έχει συμφέρων το κράτος φέρνει τα επάνω κάτω για να το πετύχει .Το ΤΕΕ πήγε στο Ευρωπαίκο Δικαστήριο πλήρωσε πρόστιμο και η συμώρφοση εκρεμή(το ΠΔ), το πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ νήν ΔΟΑΤΑΠ πήγε στο Ευρωπαικό Δικαστήριο πλήρωσε και συμωρφόθικε( αναγνώριση των ΤΕΙ ως ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα). Νομίζω οτι δεν έχουν και πολλά περθώρια......δεν νωμίζω το κράτος να μπορεί να πληρώνει κάθε φορά πρόστιμο( δεν το σηκώνει άλλο η οικονομία μας)

Link to comment
Share on other sites

Ανακοίνωση-απάντηση του ΤΕΙ Αθήνας για τις δηλώσεις του προέδρου του ΤΕΕ, ..."κυρίου" Αλαβάνου.

 

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ

ΙΔΡΥΜΑ (Τ.Ε.Ι)

ΑΘΗΝΑΣ

 

 

ΤΜΗΜΑ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ ΠΡΟΕΔΡΟΥ - ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΩΝ

& ΓΕΝΙΚΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ

Ταχ. Δ/νση : Αγ. Σπυρίδωνα, 122 10 ΑΙΓΑΛΕΩ Βαθμός Ασφαλείας :

Τηλέφωνο : 210 53 85 560-3 Ημερομηνία : Αιγάλεω 18-11-2008

E-mail : [email protected] Αριθμ. Πρωτοκ. :

FAX : 210 5911590 Βαθμός Προτεραιότητας : ΕΞ. ΕΠΕΙΓΟΝ

Πληροφορίες :

 

 

 

ΘΕΜΑ : «Επιστολή διαμαρτυρίας » ΠΡΟΣ : Εφημερίδα «Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ ΕΠΕΝΔΥΤΗ»

 

 

ΣΧΕΤ. : ΚΟΙΝ. : -ΜΜΕ

- Υπουργό Εθνικής Παιδείας & Θρησκευμάτων

κ. Ευριπίδη Στυλιανίδη

-Υφυπουργό Εθνικής Παιδείας & Θρησκευμάτων

κ. Σπυρίδωνα Ταλιαδούρο

-Γενικό Γραμματέα ΥΠΕΠΘ

κ. Δημήτριο Πλατή

-Ειδικό Γραμματέα Τομέα Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης

κ. Αθανάσιο Κυριαζή

-Σύμβουλο Υφυπουργού

κ. Σ. Ταλιαδούρου

κ. Κωνσταντίνο Σούτσα

-κ.κ. Προέδρους & Αντιπροέδρους ΤΕΙ της χώρας

 

 

Μνημείο λιβελλογραφίας αποτελούν οι απόψεις του Προέδρου του ΤΕΕ στο κείμενο «να κλείσουν τα ΤΕΙ», που δημοσιεύθηκε στο φύλλο της εφημερίδας «Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟΥ ΕΠΕΝΔΥΤΗ» της 15ης -11-2008,.

 

Υπερβαίνοντας τα εσκαμμένα ο κύριος πρόεδρος του ΤΕΕ δεν διστάζει να αποκαλέσει «επικίνδυνους για τη δημόσια ασφάλεια» τους αποφοίτους των ΤΕΙ, «μαϊμού» τα πτυχία τους και «εθνικό μειοδότη» τον Υπουργό Παιδείας και όλα αυτά για την προάσπιση των συντεχνιακών διεκδικήσεων των μελών του ΤΕΕ, ενόψει χορηγήσεως επαγγελματικών δικαιωμάτων στους αποφοίτους των ΤΕΙ, υποχρέωση που η Πολιτεία ήλθε μετά από πολύχρονη απουσία της να καλύψει.

 

Κατά την άποψή του η Ελλάδα δεν έχει ανάγκη ειδικοτήτων Ανωτάτης Εκπαίδευσης προερχόμενων από σπουδές στα ΤΕΙ, απαξιώνοντας με την ιδιότυπη λογική του, φυσικοθεραπευτές, αισθητικούς, ηλεκτρονικούς, νοσηλευτές και όλες τις ειδικότητες των Τμημάτων των Σχολών των Τεχνολογικών Ιδρυμάτων, ζητώντας, εν έτει 2008, να υποβαθμιστούν αυτές σε επίπεδο Μέσων Τεχνικών Σχολών.

 

Η Διοίκηση του ΤΕΙ Αθήνας δε θα παρακολουθήσει τον πρόεδρο του ΤΕΕ στη θεσμική εκτροπή του. Άλλωστε, είναι πλέον σαφές ότι, το πραγματικό του κίνητρο δεν είναι η περιφρούρηση της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης, αλλά η παρεμπόδιση της εγγραφής νέων επιστημόνων στο ΤΕΕ. Η Διοίκηση του ΤΕΙ Αθήνας αρκείται μόνο στο να επισημάνει ότι η στελέχωση όλων των επιχειρήσεων με αποφοίτους ΤΕΙ και η καταξίωσή τους στην αγορά εργασίας αποτελούν αδιάσειστη απόδειξη της σαθρότητας των απόψεων του Προέδρου του ΤΕΕ.

 

 

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ Τ.Ε.Ι. ΑΘΗΝΑΣ

 

 

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΝΙΝΟΣ

ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη λύση που παρουσιάζεται μπροστά μου, όταν διαβάζω τις δηλώσεις του καταπληκτικού αυτού κυρίου (αναφέρομαι στον πρόεδρο του ΤΕΕ), είναι το τι θα κάνω με τα χαλασμένα φρούτα και λαχανικά που επί μέρες αρνούμουν να πετάξω. :D

Link to comment
Share on other sites

markos καταλαβαίνω επ' ακριβώς πως νιώθεις. Δε πρέπει να λέμε ότι πετάμε όμως ντομάτες κ λαχανικα στο πρόεδρο του ΤΕΕ έστω κ ως αστεϊσμό. Επιχειρήματα πρέπει να πετάμε ενώπιον όλων. Αυτό είναι το μόνο όπλο, αλλιώς ρίχνουμε το επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

είμαστε μια χώρα που φαγωνόμαστε μεταξύ μας , όπως σε όλες τις περιπτώσεις βλέπε, κομματισμούς, αθλητικά, επαγγελματικά, ανέκαθεν γίνεται.

και το μόνο σίγουρο είναι ότι έτσι δεν πάμε μπροστά!!

αφήστε τα ΑΤΕΙ να ζήσουν!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.