Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσχέδιο Π.Δ. για τα επαγγελματικά δικαιώματα Αποφοίτων ΤΕΙ


Recommended Posts

Προς το παρόν θα προσφύγεις εσύ στα δικαστήρια των Ευρωπαϊκών χωρών,όπως λέει ο πρόεδρος σας για τα δικαιώματα των ΚΕΣ.

 

Το οποίο γιατί σε εμποδίζει να προσφύγεις και εσύ ? Αντι για αυτό κάθεσαι κλαις την μοίρα σου και κάνεις spam σε ένα φόρουμ.Αν δεν δράσεις εσύ ποιον περιμένεις?Δεν υπάρχει δικαιολογία για την απραξία ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επιχειρηματολογώ χωρίς να χάνω τη ψυχραιμία μου. spam είναι να μην αντέχει κανείς την αντίθετη άποψη,όταν δεν μπορεί να την αντικρούσει.Κλαίει εκείνος που φοβάται ότι θ'αλλάξει η μοίρα του,γιατί θα πάρουν και αλλοι δικαιώματα που είχε μέχρι τώρα κατ'αποκλειστικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Σε 50 σελίδες έχουν αναπτυχθεί όλα τα επιχειρήματα, το θέμα έχει εξαντληθεί και τελικά ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια.

 

Αυτό που λέμε στους αποφοίτους ΤΕΙ είναι:

Οργανωθείτε, προσφύγετε στη δικαιοσύνη και διεκδικείστε αυτά που θεωρείτε ότι δικαιούστε.

 

Αυτό που λέμε στους αποφοίτους ΑΕΙ είναι:

Οργανωθείτε για να περιφρουρήσετε αυτό που έχετε και για να μην έρθει η ισοπέδωση στα επαγγελματικά δικαιώματα που θα σας αδικήσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επιχειρηματολογώ χωρίς να χάνω τη ψυχραιμία μου. spam είναι να μην αντέχει κανείς την αντίθετη άποψη,όταν δεν μπορεί να την αντικρούσει.Κλαίει εκείνος που φοβάται ότι θ'αλλάξει η μοίρα του,γιατί θα πάρουν και αλλοι δικαιώματα που είχε μέχρι τώρα κατ'αποκλειστικότητα.

 

Spam είναι αυτό που κάνεις γιατί σε 12 δημοσιεύσεις σου δεν έχεις γράψει τίποτα καινουργιο που να μην έχει ειπωθεί ,επίσης spam είναι οτι και οι 12 δημοσιεύσεις σου είναι στο παρόν θέμα πράγμα που δείχνει οτι δεν έχεις διάθεση να προσφέρεις στο παρόν φόρουμ αλλά ήρθες να γράψεις απλώς σε ένα συντεχνιακό θέμα .Το παρόν θέμα , για όσους δεν έχουν καταλάβει έχουμε πει ήδη οτι δεν είναι ένα θέμα που θα λύσουμε εμείς σε ένα φόρουμ .Απλώς μιας και είμαστε φόρουμ μηχανικών που ούτως η άλλως γνωριστήκαμε μέσα από τα topics λέμε την άποψη μας εδώ όπως και στην κουβέντα

Δυστυχώς και το μεν και το δε έχουν εκφυλιστεί και δεν προσφέρουν τον λόγο για τον οποίο τα δημιουργήσαμε και αναμένονται άμεσα μέτρα

/ Τέλος off topic

Ευχαριστώ

 

Σε προέτρεψα να προσφύγεις στην δικαιοσύνη .Έχω αναφέρει αναλυτικότατα στο παρελθόν οτι είμαι υπερ ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΩΝ εξετάσεων για ΟΛΟΥΣ τους απόφοιτους.

Link to comment
Share on other sites

Και η αποκλειστικότητα στο δίκιο και την αλήθεια είναι ασφαλώς προνόμιο δικό σου. Και πες πες, ξανά και ξανά τα ίδια πράγματα, σωστά ή λάθος, όλο και κάτι θα μείνει. Ευτυχώς στη χώρα που ζούμε είμαστε υποψιασμένοι από τέτοιες τακτικές.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη σου είχα αφήσει μήνυμα δεν ξέρω εάν το είδες. Εγώ την άποψη μου την έχω εκφράσει σε προηγούμενες σελίδες. Το θέμα έχει κλείσει, πάμε για άλλα....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν συνάδελφοι εγώ θα ήθελα ειλικρινά να τοποθετηθείτε επί του θέματος που έθεσα πριν για να καταλάβουμε σε τι βαθμό είναι η διαφωνία μας. Το ξαναθυμίζω. Είπα, ότι τα απεριόριστα δικαιώματα που έχουν οι διπλωματούχοι δεν χρειάζεται ποτέ να αναπροσαρμοστούν (καθώτι απεριόριστα). Αντιθέτως, τα περιορισμένα δικαιώματα όπως αυτά της εποχής του Βασιλιά που αφορούν άλλες σχολές και άλλους πτυχιούχους και μια άλλη εποχή δεν συμφωνείτε ότι είναι επιεικώς απαράδεκτο να τα επικαλείσθε ως επ. δικαιώματα για τα ΤΕΙ του 2009 ? Διότι αν λέτε ότι οι ανώτατες σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της χώρας μας, τα ΤΕΙ, θα πρέπει να έχουν τα δικαιώματα 40 ετών πριν τότε πραγματικά νομίζω ότι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Και δεν σας ρωτάω νομικά. Κάνω στην άκρη το γεγονός ότι ο Νόμος προβλέπει την έκδοση νέων επ. Δικαιωμάτων από το 1983. Σας ρωτάω ως μεμονωμένοι διπλωματούχοι, ως συνάδελφοι. Πιστεύετε σοβαρά ότι οι σχολές των ΤΕΙ σήμερα πρέπει να έχουν τα δικαιώματα του 1960 που καμιά σχέση δεν έχουν με την πραγματικότητα του σήμερα, τον 4ετή ανώτατο χαρακτήρα των σχολών και τα προγράμματα σπουδών ? Διότι αν πιστεύεται αυτό τότε ειλικρινά δεν υπάρχει καμία βάση να συζητήσουμε και όσοι μας διαβάζουν ας βγάλουν τα συμπεράσματά τους.

 

Αν όμως συμφωνούμε ότι τα επ. δικαιώματα που είναι ορισμένα και όχι "απεριόριστα" πρέπει να αναπροσαρμόζονται με τις αλλαγές και την εξέλιξη της επιστήμης και της κοινωνίας και το χαρακτήρα των σχολών και των ιδρυμάτων τότε έχουμε ένα κοινό σημείο τουλάχιστον που είναι η βάση του θέματος. Θυμίζω ότι πριν 40 χρόνια είχαμε βασιλιά και δεν υπήρχε καν Ευρωπαϊκή Ένωση. Να μείνουμε στο τότε ?

 

Εγώ ειλικρινά θα ήθελα μια τοποθέτηση σε αυτό το θέμα. Επίσης όπως είπα και στο Χάρη, προσωπικά δεν ταυτίζω τα ΤΕΙ με τα Πολυτεχνεία γιατί είναι δύο διαφορετικές σχολές με διαφοροποιήσεις. Ομως σε αυτό το βασικό σημείο θα μπορούσαμε να συμφωνήσουμε ?

Link to comment
Share on other sites

GeorgeS

Καλά, μέσα σε 50 σελίδες δεν πήρες τις απαντήσεις που ήθελες;

Και μέχρι τώρα μας έλεγες ότι δεν έχετε επαγγελματικά δικαιώματα αλλά τώρα μας λες ότι έχετε μεν αλλά πρέπει να αναβαθμιστούν.

Μέχρι τώρα μας έλεγες ότι τα σημερινά ΤΕΙ είναι συνέχεια των ανώτερων ΤΕΙ, ΚΑΤΕΕ, ΚΑΤΕ και τα όποια επαγγελματικά δικαιώματα θα είναι τα ίδια για όλους. Τώρα βασίζεις την αναβάθμιση των επαγγελματικών δικαιωμάτων στο γεγονός ότι τα σημερινά ΤΕΙ είναι ανώτατα, έχουν αναβαθμιστεί και ως προς το πρόγραμμα σπουδών και ως προς το διδακτικό προσωπικό. Τα παλιά ΚΑΤΕ-ΚΑΤΕΕ-Ανώτερα ΤΕΙ;

 

Juan48

Για την προπαγάνδα έχεις ακουστά;

Το forum περιμένει από εσένα την συνεισφορά σου και σε επιστημονικά θέματα. Ακολούθησε το παράδειγμα του GeorgeS και stayros που εκφράζουν τις απόψεις τους στα επαγγελματικά αλλά βοηθούν και πολλούς συναδέλφους ηλεκτρολόγους ΤΕΙ και ΑΕΙ και τους συγχαίρω γι αυτό όσο και αν οι απόψεις μας αποκλίνουν στο θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.