Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή διπλόσυχνου Gps


Recommended Posts

Σε κάποιο βαθμό είναι αυτονόητη η αντιμετώπιση. Η λύση του αλγόριθμου σε τέτοια περίπτωση παραμένει ακριβής αλλά με χρονική καθυστέρηση άρα η μέτρηση μπορεί να γίνει αλλά με προσοχή πως αυτό που μετράς αναφέρεται στη θέση που είχε το όργανο εκείνα τα δευτερόλεπτα προηγουμένως.

Και τα rover και οι βάσεις έχουν timestamps στα πρωταρχικά GNSS δεδομένα οπότε λαμβάνουν υπόψη τους οι αλγόριθμοι λύσεων ότι ακόμα και αν το rover (εσύ) έχεις νεότερα data θα χρησιμοποιηθούν αργότερα με την ανάλογη καθυστέρηση (εκτός και αν ο προγραμματιστής δε ξέρει τι κάνει).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 711
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 30/3/2020 at 11:23 ΠΜ, getsakna said:

Δεν δουλεύω Base rover αλλα με σταθμό αναφοράς..το HSDV ή το PDOP πρέπει να λαμβάνω υπόψιν ώστε να έχω ορθά αποτελέσματα? 

Τα στατιστικά που βλέπεις έχουν να κάνουν με δυο παράγοντες, την απόσταση απο τη βάση και τη γεωμετρία των δορυφόρων.

Αν είσαι πολύ μακριά απο τη βάση θα βλέπεις θεωρητικες ακρίβειες 2-3-4 cm αναλόγως την απόσταση. Αυτό δε σημαίνει ότι οι σχετικές μετρήσεις δηλ. των σημείων που παίρνεις είναι λάθος μεταξύ τους. Αν τωρα πας σε κακό σημείο π.χ. δίπλα σε κτίριο ή κατω απο δεντρο πάλι θα βλέπεις μειωμένες ακρίβειες στα hsdv pdop κλπ. και εκει θα οφείλεται η κακη γεωμετρία των δορυφόρων. Αυτή η περίπτωση είναι πιο επικίνδυνη για λανθασμενη fixed λυση (μπορεί να βλέπεις fixed αλλά να είναι λάθος η λύση).

Γενικά θέλει προσοχή και να μάθεις πως συμπεριφέρεται το μηχάνημα σου. Θέλει λιγο εμπειρία αυτό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, giorgosv said:

Τα στατιστικά που βλέπεις έχουν να κάνουν με δυο παράγοντες, την απόσταση απο τη βάση και τη γεωμετρία των δορυφόρων.

Αν είσαι πολύ μακριά απο τη βάση θα βλέπεις θεωρητικες ακρίβειες 2-3-4 cm αναλόγως την απόσταση. Αυτό δε σημαίνει ότι οι σχετικές μετρήσεις δηλ. των σημείων που παίρνεις είναι λάθος μεταξύ τους. Αν τωρα πας σε κακό σημείο π.χ. δίπλα σε κτίριο ή κατω απο δεντρο πάλι θα βλέπεις μειωμένες ακρίβειες στα hsdv pdop κλπ. και εκει θα οφείλεται η κακη γεωμετρία των δορυφόρων. Αυτή η περίπτωση είναι πιο επικίνδυνη για λανθασμενη fixed λυση (μπορεί να βλέπεις fixed αλλά να είναι λάθος η λύση).

Γενικά θέλει προσοχή και να μάθεις πως συμπεριφέρεται το μηχάνημα σου. Θέλει λιγο εμπειρία αυτό.

Στο θέμα των GNSS δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία γι' αυτό και ευχαριστώ για κάθε καλοδεχούμενη συμβουλή..

Άρα, απ' ότι καταλαβαίνω, όταν μου δίνει λύση fixed αλλά ''χτυπάει'' το HSDV σημαίνει ότι η λύση είναι λάθος ή καλύτερα δεν είναι εγγυημένη..σωστά? Και οι δύο μεταβλητές/παράγοντες δλδ πρέπει να συνεργαστούν για να μου κλειδώσουν μία σωστή λύση..

Link to comment
Share on other sites

όταν είσαι μακρυά απο τον σταθμό αναφοράς π.χ. 30χλμ τοτε δεν πρόκειτε ποτέ να δείς hsdv κατω απο 2-3cm. Αν είσαι σε καθαρο πεδίο δουλεύεις μια χαρά γνωρίζοντας ότι έχεις μια συνολική ανακρίβεια του όλου project 2-3cm. Η άλλη περίπτωση κακων συνθηκών θέλει προσοχή.

Εγώ όταν δουλεύω κοντά σε βάση και βλέπω μεγάλο hsdv υποψιάζομαι ότι κάτι δεν πάει καλά, μπορεί η γεωμετρία των δορυφόρων, μπορεί και το latency που παίρνεις απο το δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

και κατι τελευταίο μιας και ανοίξαμε την κουβέντα αυτήν..

σε πρόσφατη αποτύπωση, εάν δεν κοιτούσα το raw αρχείο που επισυνάπτω, θα δεχόμουνα την μέτρηση..Είδα όμως ότι το age είναι 10..υπάρχει άλλος τρόπος να το καταλάβω χωρίς το αρχείο raw? Υποψιάζομαι ότι έχασε την σύνδεση με τον server και μετά ξαναγινε σύνδεση..

11 λεπτά πριν, giorgosv said:

όταν είσαι μακρυά απο τον σταθμό αναφοράς π.χ. 30χλμ τοτε δεν πρόκειτε ποτέ να δείς hsdv κατω απο 2-3cm. Αν είσαι σε καθαρο πεδίο δουλεύεις μια χαρά γνωρίζοντας ότι έχεις μια συνολική ανακρίβεια του όλου project 2-3cm. Η άλλη περίπτωση κακων συνθηκών θέλει προσοχή.

Εγώ όταν δουλεύω κοντά σε βάση και βλέπω μεγάλο hsdv υποψιάζομαι ότι κάτι δεν πάει καλά, μπορεί η γεωμετρία των δορυφόρων, μπορεί και το latency που παίρνεις απο το δίκτυο.

Σε απόσταση από την βάση 41+χλμ, το hsdv που φαίνεται και στο αρχείο που επισυνάπτω, είναι σε λογική τιμή..παραδόξως!

Χωρίς τίτλο.png

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Τα λογισμικά συνήθως έχουν ένδειξη του latency. Στο survce είναι στην καρτελα gps monitor αν θυμαμαι καλα. Άλλα λογισμικά το έχουν φάτσα κάρτα στην οθόνη που δουλεύεις.

Εγώ όταν δουλεύω με καλές συνθήκες και σχετικά κοντά στη βάση ή με VRS και δω ότι ξαφνικα τα hsdv-vsdv αυξάνουν χωρίς λόγο υποψιάζομαι και κοιτάω μήπως έχει ανέβει το latency. Δεν έχω βρει άλλο τρόπο να το ελέγχω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μία ερώτηση στους έμπειρους χρήστες του total staion παρακαλώ

Βάζω δύο στάσεις με Gnss και κατόπιν στήνω ts..Στέκομαι στην 1η και προσανατολίζομαι στην 2η..

Όντας αρτια οριζοντιωμένος και κεντρωμένος στην στάση που έχω τον ts και ο στοχοφόρος με απόλυτη κέντρωση στην 2η, παρατηρώ ότι έχω απόκλιση πότε στον έναν άξονα και πότε στον άλλον ανάλογα που τοποθετώ την άλλη στάση (απόκλιση τουλάχιστον 3εκ)..Δεν υπάρχει ζήτημα οριζοντίωσης, κέντρωσης κλπ άρα μάλλον φταίει το όργανο και πιο συγκεκριμένα ίσως έχει ''χτυπήσει'' κάποιος άξονας του (ή και οι δύο)...σωστα?

Τον έχω κάνει σχετικά πρόσφατα service και ο ειδικός είπε ότι είχε ''φύγει'' λιγάκι ο άξονας z..

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω ή να το επαληθεύσω και με άλλον τρόπο?

Οποιαδήποτε συμβουλή/πρόταση καλοδεχούμενη..ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η απόκλιση που αναφέρεις φαίνεται λογική (ανάλογα και με την απόσταση των στάσεων). Η εμπειρία έχει δείξει ότι ποτέ δεν μπορούμε (κυρίως λόγω στόχου) να έχουμε απόλυτη κατακορύφωση (ειδικά με το gps).  

Link to comment
Share on other sites

Η απόσταση των στάσεων είναι σχετικά μικρή...το έχω δοκιμάσει και σε απόσταση μεταξύ τους κάτω των 4μ..

Και κάτι ακόμη: όταν η απόκλιση βάσει Manual του TS ορίζεται σε 5+3ppm για στόχευση χωρίς πρίσμα, πως μπορώ να το μεταφράσω σε εκατοστά?

Ή μόνο σε γωνία ορίζεται?

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, getsakna said:

Βάζω δύο στάσεις με Gnss και κατόπιν στήνω ts..Στέκομαι στην 1η και προσανατολίζομαι στην 2η..

Λάθος προσέγγιση είναι αυτή. Γενικά οι μετρήσεις του ts είναι πολύ καλύτερης ακρίβειας απο αυτής του gps.

Το σωστό είναι να μετράς τις στάσεις σου με το ts και μετά (ή πριν δεν εχει σημασία) να μετράς τις στάσεις σου με το gps και να ελέγχεις τις ακρίβειες θεωρώντας σωστές μετρήσεις του ts. Αν οι αποκλίσεις σου είναι 2-3cm τοτε είσαι καλά. Υπ'όψιν η στάση προσανατολισμού πρέπει να έχει σχετικά μεγάλη απόσταση (40-50μ) για να ελαχιστοποιήσεις το γωνιακό σφάλμα από την περίπου σωστή μέτρηση του gps.

Αν προσανατολίζεις στα 10μ ακόμα και τα 2cm απόκλισης θα σου δώσουν μεγάλο σφάλμα στα σημεία που μετράς, δηλ θα έχεις στροφή στα σημεία σου.

Δεν ξέρω αν έγινα αντιληπτός...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.