Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Νέα παράταση εισφορών Β' εξαμήνου 2015


OLINAPAL

Recommended Posts

Με την ανακοίνωση της ΕλΕμ που ήταν στην ΔΕ του ΤΣΜΕΔΕ τελείωσε κάθε προσδοκία για νέα παράταση.... Οπότε Δευτέρα εγκαινιάζω την κάρτα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ικαρε και εγώ αυτό βλέπω Περίμενα βλέποντας αναρτήσεις καμία ευχάριστη είδηση αλλά η ανακοίνωση της ΕΛΕΜ  δεν αφήνει πλέον περιθώριο Προς το παρόν δεν χρειάζομαι κάρτα , να δούμε στον επόμενο ..... Από το καλοκαίρι τώρα αλλά ζω την κεφαλή του πλότερ άλλο ένα 700 ευρώ , καλά κρασιά

 

Τώρα ήρθε η γυναίκα μου με τέσσερα κοκόρια σφαγμένα και την βοηθώ στο καθάρισμα  και δυο μπουκάλια κρασί από το βαρέλι στο χωριό , με αυτά θα την βγάλουμε για μερικές μέρες Όπως καταλάβατε τελικά η ανακοίνωση της ΕΛΕΜ ήταν η θανατική καταδίκη για τα κοκόρια ......

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

για την εισφορά υπέρ ΟΑΕΔ: είναι εξωφρενικό να απαιτούν προσαύξηση για κάτι που ποτέ δε μας ζητήθηκε να πληρώσουμε, να πάνε να %^$$$#$%^^, απλά... η οφειλή αν υπάρξει θα είναι χωρίς τόκους, απλά και πάλι... αλλιώς θα ακούσουν $%##$%$$%#

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι πήρε ο πατέρας μου τηλέφωνο στο ΤΣΜΕΔΕ (μιας και από εδώ που είμαι οι τηλεφωνικές επικοινωνίες είναι δύσκολες) να ρωτήσει και καλά...Του είπαν καλύτερα να πληρώσει (εχω κάνει εξουσιοδότηση στην κάρτα) αύριο γιατί τελευταία μέρα δεν ξέρουμε.. κτλ σαχλαμάρες... Μετά πήρε την Αττικής που του είπαν η ενημέρωση γίνεται την ίδια στιγμή. Τελικά στο ΤΣΜΕΔΕ θέλουν ξύλο μου φαίνεται εκτός από βρισίδι 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω....αν δεν το πληρώσω το Β2015 μέχρι 15/2/2016 στο επόμενο ειδοποιητήριο (Α2016) θα χάσω την χαμηλότερη κατηγορία (1η από 3η) ενώ αν το πληρώσω θα έρθει και το Α2016 με τις εισφορές που αντιστοιχούν στην 1η κατηγορία? 

Ναι, ετσι εχω καταλαβει...Δεν ξερω αν καποιος συναδερφος εχει αλλη αποψη

Link to comment
Share on other sites

Τη νέα παράταση, την ξεχνάμε. Αντιληπτό...

 

Το ταμείο είναι μείον, πάνε ξανά σε "σκληρή" διαπραγμάτευση και κάνουν το κουμάντο τους. Θα σκουπίσουν πάλι ότι ρευστό υπάρχει, για να πληρωθούν "μισθοί και συντάξεις", όπως μας έχουν ζαλίσει όλοι, μα όλοι, από το 2010. Εμείς ... να πάμε να ψοφήσουμε, αν δεν το έχουμε ήδη πάθει!

 

Σε ότι αφορά το απίστευτο που διάβασα, περί οφειλών μας στον ΟΑΕΔ από 01-01-2011, μπήκα και είδα την καρτέλα μου στο e-tsmede.

Όντως εμφανίζει οφειλή!

 

Πλην όμως:

 

Η οφειλή αυτή στο e-tsmede, εμφανίστηκε τώρα. Δεν υπήρχε, τουλάχιστον στην αρχή του 2015 που κοιτούσα την καρτέλα μου.

 

Όταν στις αρχές του 2015 περίμενα στην ουρά του ΤΣΜΕΔΕ για ένα δίωρο - εντάξει ήμουν τυχερή - και γίνονταν διάφορα ευτράπελα και σπαρταριστές συζητήσεις με συναδέλφους ως αντίδοτο στην κατάθλιψη, συνάδελφοι ασφαλισμένοι προ του 1993 έκαναν φασαρία γιατί τους ζητήθηκαν αναδρομικά εισφορές για ΟΑΕΔ. Όταν έφτασε η σειρά μου το ρώτησα και η απάντηση της υπαλλήλου ήταν ότι αυτό αφορά τους παλιούς, κι όχι εμάς τους "νέους" (χαίρομαι να με λένε νέα, αλλά θεωρώ ότι είναι αντικατάσταση χαρακτηρισμού που δεν είναι κόσμιος, αρχίζει από μ και τελειώνει σε α). Κι αυτό γιατί, εμείς τα "νεούδια" πληρώσαμε υπέρ ΟΑΕΔ με τα ειδοποιητήρια, ενώ οι παλιοί όχι. Ρύθμισα, πλήρωσα, έφυγα. Αυτά συνέβησαν στη Θεσσαλονίκη.

Φταίει η υπάλληλος; Για μένα, αν και η συντριπτική πλειοψηφία εκεί μέσα είναι για ξύλο χωρίς έλεος, δεν φταίει. Δεν είχε ιδέα.

 

Η απάντηση είναι αλλού...

 

Ξύνουν τον πάτο από το βαρέλι, και σε πρώτη φάση θυμήθηκαν τον ΟΑΕΔ. Λίγα είναι, κάτι θα γίνει από εισπράξεις, σου λέει...

 

Με τις υγείες μας, λοιπόν!

Ετοιμαστείτε για τα αναδρομικά από το 2011, του Βενιζέλου, που χρέωσε τα "νεούδια" και "ξέχασε" τους "συμμαθητές" του. Αυτά βέβαια μόνο στους "επιστήμονες" του ΕΤΑΑ. Στον ΟΑΕΕ τέτοιες μαγκιές, δεν έχει.

 

2700 ευρώ είναι, αν θυμάμαι καλά...

 

Κι επειδή είμαστε όχι απλώς "επιστήμονες", αλλά και "τραπεζίτες" συγχρόνως, είμαστε και large τύποι...

Πληρώνουμε και ειδική προσαύξηση, οι μηχανικοί μόνο, και φυσικά τα "νεούδια" πάντα, να μην το ξεχνάμε ποτέ αυτό, την οποία θα μας ζητήσουν και αναδρομικά από το 2011, για να την καταργήσει ο Κατρούγκαλος από το 2017, και τα λεφτά μας θα τα κάνει χαρτοπόλεμο. Αδημονώ να πάω στο ταμείο να πληρώσω. Εσείς;

 

 

Edited by elektra
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Με μπερδεψατε με τον ΟΑΕΔ.

Οι αυξημενες εισφορες κανονικα επρεπε να επιβληθουν απο το Β2011.

Δεν επιβληθηκαν με αποφαση του ΔΣ, αλλα τον ΟΑΕΔ τον πληρωναμε κανονικα!!!!

 

Λαθος θυμαμαι?

Link to comment
Share on other sites

terry, λάθος θυμάσαι.

 

ΟΑΕΔ πληρώνουμε από το Α 2013. Το ταμείο τότε άρχισε να το χρεώνει. Όταν εξέδωσε και το πρώτο αυξημένο ειδοποιητήριο με την 2η  ασφαλιστική κατηγορία.

 

 

Τώρα που τα γράφω αυτά, κάτι μου λέει ότι θα μας ζητήσουν τα αναδρομικά από το 2011 με τόκο!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.