Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Νέα παράταση εισφορών Β' εξαμήνου 2015


OLINAPAL

Recommended Posts

Πάντως εγώ παίρνω βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας και πιστοποιητικό υπολειπόμενης οφειλής κανονικά από το ΤΣΜΕΔΕ (έχω προβεί σε ρύθμιση των ασφαλιστικών εισφορών στο διάστημα 01/01/2014-31/12/2014), αν και δεν έχω ρυθμίσει εισφορές στο διάστημα 01/01/2011-31/12/2012 (πληρωμένες εκτός από αυτές τις ουρανοκατέβατες του ΟΑΕΔ).

Link to comment
Share on other sites

Νομικά στέκει ο τόκος? Γιατί τόκος μπαίνει όταν καθυστερεί κάποιος εσκεμμένα την πληρωμή. Σε αυτή την περίπτωση τα αναδρομικά δεν δόθηκαν ποτέ προς εξόφληση, πως είναι δυνατόν να ζητάνε τόκο? Αλλά έτσι είναι όταν κάθεται ο κόσμος και δεν καταφεύγει στα δικαστήρια...να δούμε εκεί τι θα κάνουν? Ακου τόκο...και έρχεται ο άλλος και λέει τι να κάνουμε... Πιστόλι ρε

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν θυμάμαι να ειχα 2 σειρές "κράτηση υπέρ ΟΑΕΔ"..

Δε μπορεί... Κάποιου το ματι θα το είχε δει..

Πρώτη φορά στα χρονικά σου ζητούν προσαύξηση για κάτι που:

1. Επιβλήθηκε αναδρομικά

2. Δεν σε ειδοποίησαν ΠΟΤΕ να το πληρωσεις.

 

Συνάδελφοί που ρυθμισαν οφειλές το καλοκαίρι και είναι ενήμεροι, τους το εμφανίζει;

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ παίρνω βεβαίωση ασφαλιστικής ενημερότητας και πιστοποιητικό υπολειπόμενης οφειλής κανονικά από το ΤΣΜΕΔΕ (έχω προβεί σε ρύθμιση των ασφαλιστικών εισφορών στο διάστημα 01/01/2014-31/12/2014), αν και δεν έχω ρυθμίσει εισφορές στο διάστημα 01/01/2011-31/12/2012 (πληρωμένες εκτός από αυτές τις ουρανοκατέβατες του ΟΑΕΔ).

Σε ασφαλιστική ενημερότητα μετά από ρύθμιση, γράφει:

"Το ταμείο διατηρεί το δικαίωμα επανελέγχου και επί αναδρομικών διαφορών που προκύπτουν από την εφαρμογή του Νόμου 3986/2011"

Αυτός είναι ο νόμος Βενιζέλου με την υποχρεωτική αλλαγή ασφαλιστικής κατηγορίας στους "νέους" ασφαλισμένους, αλλά και την υποχρεωτική εισφορά υπέρ ΟΑΕΔ, ενώ στην ουσία δεν μπορείς ποτέ να χαρακτηριστείς άνεργος, όσο κατέχεις την ιδιότητα του μηχανικού. Αναγκαστικός νόμος είναι αυτός, αλλά το ΤΕΕ τόσα χρόνια σφυρίζει αδιάφορα.

 

Πάντως έχει πλάκα ότι πρέπει να διαβάζω και τα ψιλά γράμματα σε έγγραφα του ταμείου μου, πέραν των συμβάσεων δανείων και ασφαλιστικών συμβολαίων...

 

 

Νομικά στέκει ο τόκος? Γιατί τόκος μπαίνει όταν καθυστερεί κάποιος εσκεμμένα την πληρωμή. Σε αυτή την περίπτωση τα αναδρομικά δεν δόθηκαν ποτέ προς εξόφληση, πως είναι δυνατόν να ζητάνε τόκο? Αλλά έτσι είναι όταν κάθεται ο κόσμος και δεν καταφεύγει στα δικαστήρια...να δούμε εκεί τι θα κάνουν? Ακου τόκο...και έρχεται ο άλλος και λέει τι να κάνουμε... Πιστόλι ρε

Στο κράτος του παραλόγου, όλα γίνονται.

Για να καταφύγουμε στα δικαστήρια θα πληρώσουμε περισσότερα από τους τόκους που ζητάνε και στο τέλος οι δικαστές, ανάλογα με τα συμφέροντα τους θα αποφασίσουν. Τους είδαμε και αυτούς τόσα χρόνια. Χορτάσαμε!

 

Και εγώ δεν θυμάμαι να ειχα 2 σειρές "κράτηση υπέρ ΟΑΕΔ"..

Δε μπορεί... Κάποιου το ματι θα το είχε δει..

Πρώτη φορά στα χρονικά σου ζητούν προσαύξηση για κάτι που:

1. Επιβλήθηκε αναδρομικά

2. Δεν σε ειδοποίησαν ΠΟΤΕ να το πληρωσεις.

 

Συνάδελφοί που ρυθμισαν οφειλές το καλοκαίρι και είναι ενήμεροι, τους το εμφανίζει;

 

Είμαι ενήμερη και το εμφανίζει.

 

Ας μιλήσουν οι συνδικαλιστές τώρα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θα πρότεινα πάντως να σταματήσουμε να είμαστε και τόσο καλοπληρωτές καθώς εδώ έχουμε να κάνουμε με μεγάλο νταβατζιλίκι. Τόκοι χωρίς προηγούμενη ενημέρωση?  :shock:  :angry:

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Σιγά αφου δεν σε επηρεάζει πουθενά αστο να παει στο διάολο.. Σιγά μην κάτσεις να τους τα δώσεις.. Και μεχρι να φουσκώσει τοσο που να πανε να στα ζητήσουν δεν θα υπαρχει καν το ταμείο η πολλα μπορει να εχουν αλλαξει. Μην κάθεστε και πληρώνετε μαλακιες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα τηλέφωνο στο ΤΣΜΕΔΕ στον Βόλο και με ενημέρωσαν ότι αναμένουν την απόφαση για το αν θα υπάρχουν τόκοι ή όχι στα 240 ευρώ σύνολο που αφορούν την κράτηση υπερ ΟΑΕΔ....Ουσιαστικά είπε περιμένουν να δούνε αν θα είναι τα 240 (για 2 χρόνια - από 1/1/2011 - 31/12/2012) ή 316! Το ότι θα το πληρώσουμε το θεωρούν δεδομένο! ΟΥΣΤ ΛΑΜΟΓΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε εμένα δεν εμφανίζει οφειλές υπέρ ΟΑΕΔ, παρότι ποτέ δεν πλήρωσα τα "οφειλόμενα".

 

Κατέβασα σε pdf την καρτέλα μου που εμφανίζει σημερινή ημερομηνία και οφειλές ΟΑΕΔ = 0 και την φυλάω   ..... "Για κάθε νόμιμη χρήση" :idea:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή πληρώνω Β2015 σε 12 άτοκες μέσω της technocrats. Δεν μου είπαν κάτι για ΟΑΕΔ, δεν το κοίταξα καν.

Link to comment
Share on other sites

πλήρωσα και εγώ στην τράπεζα το ειδοποιητήριο και έμεινα με 102 ευρώ περιουσία σε μετρητά και καταθέσεις Πλήρωσα βέβαια 2075 ευρώ του ΤΣΜΕΔΕ και 787 για την κεφαλή του πλότερ που επιτέλους από το καλοκαίρι ,  σε λίγο θα μπορώ να τυπώνω κανονικά και όχι με το παλαιό πλότερ με τα πενάκια Δεν χρωστώ όμως τίποτα σε κανέναν Για να δούμε τι θα γίνει στην συνέχεια , το ταξίδι συνεχίζεται ....

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.