Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ: Νέα παράταση εισφορών Β' εξαμήνου 2015


OLINAPAL

Recommended Posts

Πληρώνεται μέσω ebanking ETE δαύτο να φανταστώ...αντε κι αυτή τη φορά θα το πληρώσω, απ'την επόμενη ο θεός βοηθός.

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο νήμα κάποιος συνάδελφος ανέβασε ανακοίνωση ΕΛΕΜ ότι ΔΕΝ θα δοθεί νέα παράταση.

 

http://www.elem.tee.gr/eidhseis/epaggelmatika-nea/genikou-endiaferontos/2850-tsmede-de-tha-dothei-alli-paratasi-sta-eidopoihtiria-tou-b-eksamhnou-2015

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα και εγώ θα το πληρώσω με τίμημα να μείνω χωρίς φράγκο για ένα διάστημα που ελπίζω να είναι μικρό Ούτε βενζίνη για το αυτοκίνητο δεν θα έχω που σημαίνει αναστολή όλων των εργασιών πεδίου μέχρι ανάκτηση της ρευστότητας μου Ο θεός να βάλει το χέρι του να μην κάνει κανένα χιονιά πάλι σε αυτό το διάστημα

 

Κουράγιο συνάδελφοι ο αγώνας συνεχίζεται  ... με νύχια και με δόντια Το μόνο που με παρηγορεί  είναι ότι παρόλα αυτά ακόμα συμμετέχω σαν μηχανικός με την δουλειά μου  σε παραγωγικές εργασίες αποκλειστικά ιδιωτών που ελπίζω να μας κρατήσουν ακόμα στα μέρη μας έστω και με αγώνα 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

... που ελπίζω να μας κρατήσουν ακόμα στα μέρη μας έστω και με αγώνα 

 

Για να το λες εσύ αυτό, η κατάσταση είναι όντως δύσκολη.

Link to comment
Share on other sites

μην  δινεται  χρηματα   σε  αναξιοπιστα   ασφαλιστικα  συστηματα 

και  σε  αποτυχημένα  κρατη  . αν  υπηρχε  δικαιοσύνη  θα  ειχαν  ανασταλλει 

οι  συνταξεις  45  αρηδων   συνταξιούχων  αν  αυτου  μας  φορτωσαν  5  νεα χρονια  εργασια 

συνταξεις  400  ευρω  και  αυξημένες  ασφαλιστικες  εισφορες  ,  εγω  σε  τετοιο  συστημα  δεν  πληρωνω διοτι

τα  χρηματα  μου  δεν  είναι  ανταποδοτικα   και  όταν  αρρωστήσεις  το  ασφαλιστικο  συστημα  δεν  θα 

σου  παρεχει  καμμια  υπηρεσια  . 

οσο  για  τις  επενδύσεις   ιδιωτων  σε  αγροτικες  εργασιες   που  λεει  ο  γιωργιος  είναι  το  μεγαλυτερο  ανεκδοτο 

στην  ελληνικη  ιστορια   ,  για  ποιες  επενδύσεις  ;; με  ποια   χρηματοδοτηση ;; ποιος  βαζει  χρηματα  σημερα  για  να  κανει 

δουλείες   και  μετα  να  φορολογείται  με  50 % ,  κανουμε  αστεια  ;;;

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω....αν δεν το πληρώσω το Β2015 μέχρι 15/2/2016 στο επόμενο ειδοποιητήριο (Α2016) θα χάσω την χαμηλότερη κατηγορία (1η από 3η) ενώ αν το πληρώσω θα έρθει και το Α2016 με τις εισφορές που αντιστοιχούν στην 1η κατηγορία? 

Link to comment
Share on other sites

Στην ηλεκτρονικη καρτέλα μου, στις οφειλες γράφει

ΚΡΑΤΗΣΗ ΥΠΕΡ ΟΑΕΔ από 01-01-2011 εως 31-12-2012

 

αλλά δεν γράφει ποσό. Είναι από τις μικρες ωραιες καθημερινες εκπληξεις?

ενδιαφέρον ...

Edited by adadim
Link to comment
Share on other sites

Στην ηλεκτρονικη καρτέλα μου, στις οφειλες γράφει

ΚΡΑΤΗΣΗ ΥΠΕΡ ΟΑΕΔ από 01-01-2011 εως 31-12-2012

 

αλλά δεν γράφει ποσό. Είναι από τις μικρες ωραιες καθημερινες εκπληξεις?

 

Στο ν. 3986/2011, παρ.2, περ. β) αναφέρονται τα εξής:

 
"Από 1.8.2011 θεσπίζεται μηνιαία εισφορά ύψους δέκα (10,00) ευρώ που καταβάλλεται από τους ασφαλισμένους - αυτοτελώς και ανεξάρτητα απασχολούμενους των Ασφαλιστικών Οργανισμών ΟΑΕΕ, ΕΤΑΑ, ΕΤΑΠ-ΜΜΕ υπέρ του αντίστοιχου κλάδου. Η εισφορά βεβαιώνεται και εισπράττεται από τα οικεία ταμεία μαζί με τις λοιπές εισφορές και αποδίδεται στον Ο.Α.Ε.Δ. μέχρι το τέλος του μεθεπόμενου μήνα από το μήνα που καταβάλλεται. Οι εισφορές που αναλογούν στο χρονικό διάστημα από 1.1.2011 έως 31.7.2011 κατανέμονται ισόποσα και συνεισπράττονται με τις εισφορές των επόμενων μηνών του έτους 2011. Με απόφαση του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας μετά γνώμη των Διοικητικών Συμβουλίων των αρμόδιων οργανισμών και γνώμη του ΣΚΑ καθορίζονται και εξειδικεύονται οι προϋποθέσεις και τα κριτήρια για την απόκτηση της ιδιότητας του δικαιούχου, η διαδικασία, ο χρόνος, ο τόπος και ο τρόπος χορήγησης του βοηθήματος, το ύψος αυτού, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την απόδειξη των όρων και προϋποθέσεων χορήγησης του βοηθήματος, καθώς και τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την καταβολή του, οι όροι, οι προϋποθέσεις και η διαδικασία για την αναστολή ή της διακοπή της παροχής και κάθε θέμα σχετικό με την εφαρμογή του παρόντος. Η προβλεπόμενη εισφορά των ασφαλισμένων του ΕΤΑΑ αποδίδεται στον Ο.Α.Ε.Δ. έως 31.12.2011 ανεξαρτήτως εάν αυτά τα ποσά έχουν εισπραχθεί μέχρι την ημερομηνία αυτή από το φορέα.
 
Με αποφάσεις του Δ.Σ. του Ο.Α.Ε.Ε. μπορεί, συνεκτιμωμένης της όλης οικονομικής κατάστασης του Οργανισμού, να διατίθεται μέρος των ανωτέρω εισφορών για την εξυπηρέτηση των σκοπών του Ο.Α.Ε.Ε., εφόσον οι διαθέσιμοι πόροι του Λογαριασμού επαρκούν για την εξυπηρέτηση των υποχρεώσεών του.
 
Τα μέχρι της δημοσίευσης της παρούσας, διατεθέντα κατά το προηγούμενο εδάφιο ποσά, αποδίδονται αναδρομικά από την ισχύ τους, εντός δεκαπέντε (15) ετών σε ετήσιες δόσεις, αρχής γενομένης από 1.1.2015.
 
Για τα πέντε (5) πρώτα έτη η ετήσια δόση ανέρχεται σε 4% του συνολικού ύψους της οφειλής ενώ για τα επόμενα δέκα (10) έτη η ετήσια δόση ανέρχεται σε 8% του συνολικού ύψους της οφειλής.
 
Τα μετά τη δημοσίευση της παρούσας, διατιθέμενα κατά το πρώτο εδάφιο ποσά, αποδίδονται από τον ΟΑΕΕ στον οικείο Λογαριασμό εντός δέκα (10) ετών από το χρόνο έναρξης της υποχρέωσης καταβολής τους."

 

 

PIASE_TO_AYGO_KAI_KOYREYTO.jpg

Πιάσε το αυγό και κούρευτο

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

μην  δινεται  χρηματα   σε  αναξιοπιστα   ασφαλιστικα  συστηματα 

και  σε  αποτυχημένα  κρατη  . αν  υπηρχε  δικαιοσύνη  θα  ειχαν  ανασταλλει 

οι  συνταξεις  45  αρηδων   συνταξιούχων  αν  αυτου  μας  φορτωσαν  5  νεα χρονια  εργασια 

συνταξεις  400  ευρω  και  αυξημένες  ασφαλιστικες  εισφορες  ,  εγω  σε  τετοιο  συστημα  δεν  πληρωνω διοτι

τα  χρηματα  μου  δεν  είναι  ανταποδοτικα   και  όταν  αρρωστήσεις  το  ασφαλιστικο  συστημα  δεν  θα 

σου  παρεχει  καμμια  υπηρεσια  . 

οσο  για  τις  επενδύσεις   ιδιωτων  σε  αγροτικες  εργασιες   που  λεει  ο  γιωργιος  είναι  το  μεγαλυτερο  ανεκδοτο 

στην  ελληνικη  ιστορια   ,  για  ποιες  επενδύσεις  ;; με  ποια   χρηματοδοτηση ;; ποιος  βαζει  χρηματα  σημερα  για  να  κανει 

δουλείες   και  μετα  να  φορολογείται  με  50 % ,  κανουμε  αστεια  ;;;

Δεν είναι μόνο αγροτικές οι ιδιωτικές επενδύσεις στις οποίες αναφέρομαι  είναι βιοτεχνικές , τουριστικές και φυσικά κτηνοτροφικές (Χτες πέρασε ελεγκτής δόμησης από επέκταση κατοικίας για τουριστική χρήση σαν επιπλωμένη κατοικία και έπεσαν μπετά αυτό θα δουλεύει το καλοκαίρι ενώ το υπόλοιπο δουλεύει ήδη τα σαββατοκύριακα και που και που καθημερινή και μάλιστα με ξένους )   Και όμως υπάρχουν ακόμα κάποιοι που κάνουν δουλειές και εξάγουν κιόλας Αλλά οι δυσκολίες υπάρχουν στο βαθμό που έχω και εγώ αλλά το παλεύουν και μέσα εκεί και εγώ  

 

Εγώ πάντως για τα περι ΟΑΕΔ τα έχω εκτός μυαλού μου τώρα  Ας δούμε τι θα γίνει με αυτά που τρέχουν άμεσα  και βλέπουμε μετά Για τις δε προσαυξήσεις από τις αναδρομικές  αυξήσεις για όσους είναι στις 100 δόσεις όπως εγώ τις έχουν ήδη βάλει για τα προηγούμενα χρόνια 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.