Μετάβαση στο περιεχόμενο

ο Πηνειος εκοψε στα δυο τη γεφυρα της Διαβας


dimitris GM

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"Κλιμάκιο μηχανικών από το Υπουργείο Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων (ΥΠΟ.ΜΕ.ΔΙ.), την Περιφέρεια Θεσσαλίας και την Περιφερειακή Ενότητα Τρικάλων, επισκέφτηκε την περιοχή και προέβη σε επιτόπια αυτοψία προκειμένου να αναλύσει τα τεχνικά και γεοχωρικά δεδομένα που οδήγησαν στην κατάρρευση του ενδιάμεσου βάθρου της γέφυρας της Διάβας.

Ακολούθησε σύσκεψη στο Δημαρχείο Καλαμπάκας προκειμένου να σταθμιστούν τα συμπεράσματα του επιτόπιου ελέγχου και να οργανωθούν οι θεσμικές και τεχνικές ενέργειες που θα οδηγήσουν στην όσο το δυνατόν συντομότερη αποκατάσταση της γέφυρας. Το κλιμάκιο αποτελούνταν από τους παρακάτω μηχανικούς:

1 Μουζάκης Νικόλαος ΥΠΟ.ΜΕ.ΔΙ. 2 Μπραούζη Ζέτα ΥΠΟ.ΜΕ.ΔΙ. 3 Κωνσταντινίδης Σήφης ΥΠΟ.ΜΕ.ΔΙ. 4 Διαμαντάς Στάμος Περιφέρεια Θεσσαλίας 5 Τσαλαπόρτας Κώστας Περιφέρεια Θεσσαλίας 6 Καραγιάννη Ευθυμία Π.Ε. Τρικάλων 7 Ηλιάδης Χρήστος Π.Ε. Τρικάλων 8 Καραμίντζιου Μαρία Π.Ε. Τρικάλων 9 Τελίδου Άννα Π.Ε. Τρικάλων 10 Μαυράκης Γιάννης Μελετητής

πηγη:http://www.trikalaview.gr/%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BC%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%BF-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B3%CE%AD%CF%86%CF%85%CF%81%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B2%CE%B1%CF%82/

Link to comment
Share on other sites

McRaster, πήγες ρε θηρίο?

Μπορείς να βρεις και να μου στείλεις στοιχεία από την μελέτη της γέφυρας και μια γεωτεχνική αξιολόγηση στην περιοχή του βάθρου?

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

για να καταλάβουμε την γωνία ροής του νερού

 

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

για να καταλάβουμε την γωνία ροής του νερού

 

...

 

pinios.png

 

Δηλαδή αν δεν είχαν φτιάξει αυτό το «μπάζωμα δρόμο» και δεν δημιουργούσε τέτοια γωνία το νερό με τα θεμέλια της γέφυρας μπορεί να ζούσε μερικά (έως αρκετά) χρόνια ακόμα .

 

ποιός έξυπνος δήμαρχος το έκανε και πότε?

Link to comment
Share on other sites

 

attachicon.gifpinios.png

 

Δηλαδή αν δεν είχαν φτιάξει αυτό το «μπάζωμα δρόμο» και δεν δημιουργούσε τέτοια γωνία το νερό με τα θεμέλια της γέφυρας μπορεί να ζούσε μερικά (έως αρκετά) χρόνια ακόμα .

 

ποιός έξυπνος δήμαρχος το έκανε και πότε?

 

 

 

είναι μετά την γέφυρα αυτό

Link to comment
Share on other sites

Έστω και μετά τη γέφυρα, στην απόσταση που είναι επηρεάζει σίγουρα τη ροή.   Και μάλλον δεν είναι τυχαίο ότι αστόχησε αυτό το βάθρο και όχι κάποιο άλλο.

 

Όταν κάνουμε επεμβάσεις ...αμελέτητες, αυτά παθαίνουμε.

Link to comment
Share on other sites

είναι μετά την γέφυρα αυτό

τι να σου πω Χρήστο... και οι γέφυρες δεν είναι το φόρτε μου και φυσικά δεν έχω δεδομένα απο κοντά.... διάγνωση εξ αποστάσεως δεν υπάρχει.

 

Αλλά μια η επισήμανση του Γιάννη για επιφανειακή θεμελίωση (για να το γράφει το ξέρει) μια οι στροβιλισμοί του νερού με τις δυνάμεις που εξασκούν τόσο κοντά σε επιφανειακά θεμέλια.... η εντύπωση μου (σκέτη εντύπωση φυσικά) ότι άλλες ήταν οι συνθήκες και οι παραδοχές που έγινε η μελέτη της γέφυρας και κάποιες αλλαγές συνέτειναν ή συνέβαλαν να πέσει έτσι.

 

Νομίζω οι συνάδερφοι που θα το αναλύσουν θα δουν την όλη εικόνα κι αν υπάρχουν ευθύνες (όχι μόνο των μηχανικών ή του κακού νερού) θα αποδοθούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.