Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Βρήκα στο net ότι κάτι παίζει με την tahoma σαν γραμματοσειρά και ότι αρκεί να εγκαταστήσεις το MS office και διορθώνεται αλλά σε μένα δεν λειτούργησε αυτός ο τρόπος.

στο forum της Graphisoft λεει ακριβως το αντιθετο. Να σβησεις ολα τα MsFonts που εγκαθιστα το office και να τρεξεις ενα GRupdate (δεν ξερω απο mac οποτε συγχωρεσε μου τα πιθανα λαθη). Αυτο ομως αφορα το AC11 και τα ελληνικα κειμενα μεσα στο AC, οχι τη γλωσσα στα μηνυματα.

Δοκίμασα να αλλάξω τον κωδικό 161 (Greek fonts) με 0 (Western European English) και ...εν πέτυχε.

και αυτο χρονολογειται απο την εκδοση 9 (το καναμε και στα windows, αλλα αντιστροφα).

Κανε μια αναζητηση κι εδω μηπως βρεις κατι: http://archicad-talk.graphisoft.com/

Μπορεις και να ρωτησεις μια και απαντουν σε τετοια προβληματα και τεχνικοι της Graphisoft.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να έχω μια άποψη από το manual του προγράμματος.

Γνωρίζει κανείς που μπορώ να το βρω;

 

http://www.archicadwiki.com/ArchiCAD%20Tutorial%20Torrent%20Downloads

http://www.graphisoft.com/education/training_guides/

Link to comment
Share on other sites

στο forum της Graphisoft λεει ακριβως το αντιθετο. Να σβησεις ολα τα MsFonts που εγκαθιστα το office και να τρεξεις ενα GRupdate

 

αίσχος! μακριά απο GRUpdate και λοιπές αηδίες του βάμιαλη!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους !!

 

Ασχολουμαι με το archiCAD apo την εκδοση 10 αλλα πιο πολυ ως παιχνιδι

 

Τωρα ηρθε η ωρα να ασχοληθω μαζι του και ως δουλεια

 

οποτε και οι αποριες αυξανονται με γεωμετρικη προοδο

 

Σας θετω το θεμα

 

Οικοπεδο μικρο εντος πολης στις 2πλευρες του ειναι δρομοι(τεμνονται μεταξυ τους)

και στις αλλες 2 κτιρια

 

αποριες

 

1-πως μπορω να διαμορφωσω τον περιβαλλοντα χωρο οσο γινεται πιο ρεαλιστικα;;

 

2-(πιο επειγουσα)

πως δημιουργω το εδαφος ως ενα επιπεδο και μετα να παω να βαλω υπογειο και πως γινονται τα υπογεια?

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γειά σου, οι ερωτήσεις σου είναι πολύ γενικές και για να σου απαντήσει κάποιος θα πρέπει η απάντηση του να εμπεριέχει το μισό manual του προγράμματος.

Δες λίγο τις ρυθμίσεις ορόφων και τις στάθμες-ύψη, δες και το εργαλείο ανάγλυφο και τις ζώνες, και τι ρυθμίσεις μπορείς να κάνεις σ' αυτά. Τι εννοείς πως γίνονται τα υπόγεια? Είναι κι αυτό ένας όροφος μιας δεδομένης στάθμης (ρυθμίσεις ορόφων). Αυτά είναι βασικές κατευθύνσεις.

 

αίσχος! μακριά απο GRUpdate και λοιπές αηδίες του βάμιαλη!

 

achille τι εννοείς? Δεν κατάλαβα να πω την αλήθεια περί τίνος πρόκειται. Είναι κάτι που πρέπει να προσέχουμε? Γίνε πιό σαφής σε παρακαλώ άν βρεις τον χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγω πιο συγκεκριμένα.

1. Αφού διαμορφώσω το κτήριο, μαζί με το υπόγειο και πάω στο ισόγειο να βάλω έδαφος (ανάγλυφο), τότε ορίζω μια περιοχή περιμετρικά του κτηρίου. Όμως δεν αντιλαμβάνεται ότι υπάρχει κτήριο και έτσι υπάρχει γκαζόν μέσα στο ισόγειο. Πως ξεπερνιέται αυτό?

2. Έχω κάνει αποτύπωση σε οικόπεδο με μεγάλες υψομετρικές διαφορές. Έχω σημεία ανά 5μ με υψόμετρο. Μπορώ να φτιάξω ανάγλυφο που να ακολουθεί αυτά τα σημεία. π.χ. στα αρχιτεκτονικά της π-systems τα βάζεις σε ένα αρχείο txt και κάνεις αυτόματη εισαγωγή. Έχει κάποια τέτοια ιδιότητα το Archcad? Και αν όχι μπορεί να μας πει κάποιος πως γίνεται "χειροκίνητα"?

Και πάλι ευχαριστώ παιδια.

Υ.Γ. Chowchow όποτε έρθεις στην Ορεστιάδα στείλε μνμ να σου ετοιμάσω υποδοχή υπουργού...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καποιος που εκτος απο το ArchiCAD, να εχει χρησιμοποιοησει και το Archline;

Καποιοι λενε οτι εχουν παρομοιο user interface, αλλα θεωρουν το Archline πιο ολοκληρωμενο, και οτι εχει στοιχεια που οι χρηστες του ArchiCAD περιμενουν εδω και πολλες εκδοσεις (αυτα που λεω τα διαβασα στο forum του ArchiCAD).

Εχει κανεις προσωπικη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια συζητηση με ενα παιδι που ηξερε 5 πραματα παραπανω και το αντιμετωπιζα λαθος το θεμα

 

θα ξεκινησω

και αν εχω καποια απορια θα επανελθω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.