Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Επίσης, κάπου διάβαζα ότι προσεχώς (έχουν ήδη βάλει την υποδομή) θα υπάρχει προτεραιότητα και στις πλάκες ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την προτεραιότητα πλακών-τοίχων θα το ρυθμίσουν καμιά φορά ώστε η επικάλυψη της πλάκας να μη συνυπάρχει με τον τοίχο (μιλάω για τους εσωτερικούς τοίχους); Λύνεται με SEO, αλλά SEO για το ένα, SEO για το άλλο καθυστερεί το πρόγραμμα.

Φοβερές δυνατότητες το πρόγραμμα αλλά γιατί να χρειάζεται workaround για τέτοια βασικά πράγματα;

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

K καλησπέρα σας και πάλι, αντιμετωπίζω την εξής δυσκολία, Σε έναν από τους τοίχους μου έχω βάλει ως εξωτερική παρία επένδυση από λιθοδομή αν και φαίνεται κανονικά στο 3d στις όψης μου το βγάζει λευκό καμιά ιδέα? (στα setting των elevation έχω βάλει το 3d )

καμιά ιδέα?

 

άκυρο το έλυσα έπρεπε να αλλάξω της ρυθμίσεις της συγκεκριμένης όψεις

Edited by gmazanakis
Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις ρυθμίσεις να θυμάσαι να τις αποθηκεύεις γιατί όταν θα ξανακαλέσεις την ίδια όψη θα τις έχει χάσει και θα πρέπει να ξαναρυθμίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ και πάλι την κοινότητα...

 

Πειραματίζομαι τον τελευταίο καιρό με mess και την τοποθέτηση οριζόντιων κατασκευών πάνω σε αυτό αλλά καμία από τις λύσεις που έχω βρει δεν με καλύπτει 100%.

 

Η τελευταία μου προσπάθεια περιλάμβανε την διαδικασία δημιουργίας ενός slab την οποία με το magic wand την κάνω mess και επιλέγω ADD new points και fit to all ridges (μετά δίνω υψόμετρο με apply all και κάνω και ένα seo και χω την εικόνα παρακάτω) με αποτέλεσμα όπου δεν υπάρχει ridges να υπάρχει μία ανωμαλία στο ανάγλυφο.

 

Σκέφτηκα ότι μία λύση θα ήταν με κάποιον τρόπο (εδώ θέλω την βοήθειά σας ) αντί για κόμβους να ενωνόταν όλη η πλευρά υπάρχει τέτοια δυνατότητα?

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

post-30871-0-93436900-1349333773_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οι ανωμαλίες που έχεις μαρκάρει έχουν δημιουργηθεί από διαφορά υψομέτρου μεταξύ σημείων με διαφορετικό υψόμετρο.

Δώσε το ίδιο υψόμετρο και θα σου λυθεί το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

achile κατά αρχάς ευχαριστώ

 

δεν είναι τόσο εύκολα να αλλάξω ένα ένα χειροκίνητα όλα τα υψόμετρα.

 

Το πρόβλημα δημιουργείται διότι το πρόγραμμα όταν κάνω το add new points δημιουργεί πεπερασμένο αριθμό κόμβων περιμετρικά της πλάκας με αποτέλεσμα όταν άλλαζω το υψόμετρο της πλακας-mess αυτό να αλλάζει μόνο στα σημεία των κόμβων και όχι σε όλη την πλευρά της πλάκας-mess. Ετσι στα ενδιάμεσα σημεία των κόμβων ακολουθείτε το υψόμετρο του παλιού mess, ενώ στους κόμβους το υψόμετρο του καινούριου mess (πλάκας).

 

Ελπίζω να μπορέσετε να καταλάβετε τι εννοώ

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να επιλέξεις όλα τα σημεία της περιμέτρου που έχεις κάνει στο mesh

απλά πλησιάζεις το ποντίκι στο μέσον μιας πλευράς, και όταν ο κέρσορας γίνει "μερσεντές", κλικάρεις

έτσι σου επιλέγει όλους τους κόμβους που ανήκουν στο περίγραμμα που επέλεξες και αλλάζεις όλα τα υψόμετρα μαζί

Link to comment
Share on other sites

achile σε ευχαριστώ για την υπομονή σου.

 

μάλλον δεν το εξηγώ και πολύ καλά.

 

Όπως φαίνεται και από την εικόνα μόλις κάνω mess την πλάκα δημιουργούνται συγκεκριμένη κόμβοι (με πια λογική δεν ξέρω), με αποτέλεσμα στις θέσεις αυτών των κόμβων το mess να παίρνει το υψόμετρο που θα δώσω σε όλη την πλάκα ενώ, στα ενδιάμεσα σημεία των κόμβων να παραμένει χωρίς να αλλάζει το υψόμετρο του mess....

post-30871-0-63283100-1349363298_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.