Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρχιτεκτονικά στο Archicad


Recommended Posts

Κάνε μια αναζήτηση για το Element N220808.gsm (δεν είναι τόσο καλό-αλλά από το τίποτα..)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω το element που αναφέρεστε στο google...Βρήκα μόνο ρωμαϊκού τύπου κολωνάκια. Σας ευχαριστώ πάντως ΚΑΝΑ για την γρήγορη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα ήθελα να ρωτήσω είμαι στο στάδιο που είχα φτιάξει τα σχέδια αδείας με το archicad (η 1η μου ολοκληρωμένη δουλειά στο πρόγραμμα) και από τότε έπεσε οργάνωση μελέτη και έφτασε η ώρα που πρέπει να γίνει αναθεώρηση. Το θέμα είναι πως τότε είχα κάνει πλάκες τοίχους με ένα generic υλικό πάχους όσο θέλαμε, τώρα όμως που έχει ξεκινήσει η κατασκευή είχα φτιάξει composites σε τοίχους πλάκες για να ξέρω πώς θα πάει τι. Όμως ενώ στην άδεια θέλω να φαίνονται τα skins της πλάκας (τη μόνωση την έχω ως finish και επιλέγω να μή φανούν τα finishes στο partial structure detail της αδείας ενώ το δάπεδο ως other) ο τοίχος ο οποίος είναι 65 άρης (κολώνες με πέτρα κανονική μέσα έξω) θέλω να φαίνεται ως ένα πράγμα. Στο model view όταν κάνεις override fills φαίνονται κάι τα μεν και τα δε. Υπάρχει κάποια λύση?

 

Επιπλέον απ'όταν άρχισα να δουλέυω με composites έχω τεράστια δυσκολία να κάνω στις πλάκες offset edges δε πιάνει με τίποτα την ακμή και καταλήγω να κάνω το πόντιο να μεταφέρω τα γωνιακά σημεία ένα ένα. Τι στο καλό έχει γίνει?

 

Και κάτι τελευταίο, σε ξένο forum για να αντιμετωπίσουμε το θέμα με τα skins δε δάπεδο διάβαζα διαφωνίες, άλλος έλεγε με SEO το οποίο τον κατηγορούσαν πως βαραίνει πολύ το μοντέλο -το έχω διαπιστώσει κι εγώ αλλά δίνει καλό αποτέλεσμα σχεδιαστικά, δεν έχω φτάσει να δω τι γίνεται με schedules κτλ) και άλλοι που ακόμα χρησιμοποιούν 2πλά slabs. Ακόμα και στο τελευταίο archicad ως πρακτική τι είναι πιο σωστό?

Edited by aero21
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ρε παιδια στο 16 μου κανει αυτό το κουλό

 

post-16757-0-69006300-1366836980_thumb.jpg

 

το τελος της τοιχοποιας δεν την αγκαλιαζει την κολωνα

εχω ενεργοποιημενο αυτό

 

post-16757-0-05497700-1366837092.jpg

 

 

ξερετε τι γίνεται;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος (αν φυσικά) έχει να μου στείλει κάποιες σημειώσεις ή οποιαδήποτε βοήθεια πάνω στο archicad 15 ή να μου πει αν υπάρχουν κάπου στο site. Έχει λίγες μέρες που το έχω και προσπαθώ να βγάλω άκρη. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

το help του ιδιου του archicad ειναι αρκετα καλό

 

το επισημο φορουμ του προγραμματος εχει λυσεις

 

 

αλλα και se αυτο το thread εχουμε γράψει πάρα πολλα που βοηθανε

 

αν κολλησεις πουθενα κανε πρωτα search στο thread και συνεχίζεις

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια στο 16 μου κανει αυτό το κουλό

 

post-16757-0-69006300-1366836980_thumb.jpg

 

το τελος της τοιχοποιας δεν την αγκαλιαζει την κολωνα

εχω ενεργοποιημενο αυτό

 

post-16757-0-05497700-1366837092.jpg

 

 

ξερετε τι γίνεται;;;;;;;

 

κανείς για αυτό;;;

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιώντας την περιβολή στην κολώνα, αν δεν έχεις στρώσεις στον τοίχο, θα έχεις πάντα αυτό το αποτέλεσμα. Και στο 15 (και νωρίτερα) το είχες ...

Μάλιστα, αν η κολώνα είναι ίση με το πάχος του τοίχου, θα έχεις το κόκκινο ίχνος και στις δύο πλευρές της γωνίας ...

Για να έχεις το σωστό αποτέλεσμα, βγάλε την περιβολή (δεν την έχεις ανάγκη σε μονόστρωτο τοίχο) και δώσε στην κολώνα το ίδιο υλικό με αυτό των τοίχων.

Από Σεπτέμβριο δεν θα έχεις πιά τέτοια προβλήματα, γιατί αλλάζει συνολικά η μέχρι τώρα λογική των τοίχων.

Link to comment
Share on other sites

Από Σεπτέμβριο δεν θα έχεις πιά τέτοια προβλήματα, γιατί αλλάζει συνολικά η μέχρι τώρα λογική των τοίχων.

 

Για πές...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.