Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στη σταύρωση οδηγούνται χιλιάδες μηχανικοί με μπλοκάκι


Engineer

Recommended Posts

@cvlengnr

 

Φιλε σε αυτο τον κοσμο μπιζνες κανουμε, δε μετραμε ποιος την εχει μακρύτερη. Κ ο καθενας εχει καθηκον το πορτφολιο του να το πουλαει στην τιμη που οριζει η αγορα κ οχι σε 3,60

 

Τωρα αν η αγορά ειναι σκατα ειναι αλλη κουβεντα, αλλα στην αλλη κουβεντα θα πρεπει να λαβουμε υπ όψιν οτι την ποιότητα την καθοριζει η τιμη κ οχι ο δονκιχωτισμος ή η συνειδηση.

 

επομενως η αγορα καθοριζει την τιμη, η τιμη καθοριζει την ποιοτητα. Τη δε αγορα δεν την καθοριζει κανεις, ειναι αυτοκαθοριζομενη. Οι υπηρεσιες μηχανικων που τοσο απαξιωνεις τωρα, ισως σου φανουν διαμαντι σε μερικα χρονια που δεν θα μεινει κουνουπι όρθιο κ θα ψαχνεις αλβανο μηχανικο απο τιρανα να τον φερεις με αεροπλανο να σου κανει επιβλεψη στο παραθαλασσιο εξοχικο σου χωρις να καταλαβαινει ουσιαστική διαφορα του c16/20 με το c30/37, γιατι ο Έλληνας θα δουλευει πινεζα με 3,60 σε "σοβαρα εργα".

 

κ για να μην προτρεξεις να με τρολαρεις, διευκρινιζω οτι ειμαι απο τους χομπιστες-κοροιδα που δουλευουν σε μεγαλα εργα με 3,60

Edited by [email protected]
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

  • Αν η αποδοση ήταν καλυτερη στη μισθωτη εργασια τοτε θα τα κλειναμε μόνοι μας και δε θα περιμεναμε τα διαφορα νομοθετηματα να μας οδηγησουν στο κλεισιμο

 

Η απόδοση στη μισθωτή εργασία είναι σαφέστατα καλύτερη απλά δεν επαρκούν οι θέσεις ώστε να απασχοληθούν όλοι. Το "κλείσιμο" δε πρόκειται να στρέψει κόσμο στη μισθωτή εργασία, απλά πολλοί που τυπικά θεωρούνται ελεύθεροι επαγγελματίες τώρα θα θεωρούνται άνεργοι.

Link to comment
Share on other sites

cvlengnr

 

Πήγες να το διορθώσεις , γιατί στην είπαν τόσοι , αλλά επί της ουσίας δεν άλλαξες κάτι . Συνεχίζεις να θεοποιείς κάποιες εταιρείες που κυρίως κάνουν μελέτες του δημοσίου , έναντι σε ΕΕ που μπορεί να μην είναι ένας , αλλά 2-3-4-5 , σε διάφορες εταιρικές μορφές , είτε συνεργαζόμενοι . 

 

Ακόμη δεν κάνουν όλοι , όλα οι ΕΕ . Εκτός αν πρόκειται για μικρά έργα , που είναι λογικό , ενώ η ίδια η αγορά αυτού του μεγέθους δεν σηκώνει περισσότερους από 2-3 μηχανικούς .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ανάγκη να πυροβολούμε κανενα καθεστώς εργασιας. Υπαρχουν ΕΕ που το κανουν γιατι το γουστάρουν η ειναι αυτο που γνωριζουν καλα να κανουν και υπαρχουν και αυτοι που ειναι αναγκαστικά μην έχοντας αλλη επιλογή. Προσωπικά πριν που δήλωνα ΕΕ δεν έβγαζα ούτε το χαρτζιλίκι μου. Αυτο ειτε γιατι δεν το γούσταρα πραγματικά ειτε γιατι δεν ήμουν καλός στο είδος ειτε δεν με πήγε ποτε.. Αυτο δεν σημαινει οτι το να εργάζομαι σε εταιρεια μπορουν και θελουν να το κανουν όλοι.. Σίγουρα σημερα προσφέρει ενα εισόδημα βρέξει χιονίσει που λενε.. Σίγουρα προσφέρει μεγαλυτερη τεχνογνωσία και εμπειρίες (αναλογα και την εταιρεια), στραβά αρκετά παντα θα εχεις καποιον απο πάνω σου, δεν καθοριζεις το προγράμμα σου κτλ.. Αλλα οπως είπα το παν ειναι να υπαρχει δουλεια και συνέχεια αυτής χωρις κενά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Φιλε BAS δε με ενδιαφερει να το διορθωσω, γιατι δεν εχω ερθει εδω μεσα να κανω φιλους και να μαζευω θετικες.

 

Λεω τη γνωμη μου, λες τη δικη σου και εκει τελειωνει το παραμυθι. Δε με νοιαζει να σε πεισω, δεν εχω να κερδισω τιποτα.

 

Ειπα μια γνωμη, η οποια επειδη τροπον τινα θιγει πολλους συναδελφους πεσατε να με φατε. Νομιζω δεν στεκεστε στην ουσια αυτων που λεω αλλα να σου πω δε με νοιαζει κιολας. Οτι ειναι να γινει θα γινει ανεξαρτητα αν θιγεται ο BAS η o cvlengnr.

 

Και φυσικα οπως λεει κ ο μεγαλος παραπανω, δεν εχω κανενα σκοπο να μετρησω ποιος την εχει μεγαλυτερη. Ουτε φυσικα να θεοποιησω εταιριες vs ελεπ.

Ουτε εταιρια εχω, ουτε φτιαγμενος ελ επ ειμαι να βγαζω 80.000 το χρονο προσφεροντας πολυτιμες υπηρεσιες 4178, ουτε θα κερδισω κατι αν πολλοι συναδελφοι κλεισουν το γραφειο τους κ πανε σε εταιρια με τις περιφημες 3 κ 60.

 

 

Απλα δε μπορω να μπερδευω την πραγματικότητα, με το πως θα μου αρεσε αυτη να ειναι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

To όλο θέμα το ξεκίνησες απαξιώνοντας την δουλειά χιλιάδων ΕΕ , που ασκούν το επάγγελμα με υπευθυνότητα εδώ και δεκαετίες , άσχετα αν τα τελευταία χρόνια ασχολούνται με χαμηλότερου επιπέδου εργασίες .

 

Αλλά και οι δικηγόροι , μπορεί να έχουν μεγάλες υποθέσεις , αλλά να κάνουν και επικυρώσεις και εταιρικά ΟΕ και συμφωνητικά μισθώσεων .

 

Οπότε καλό είναι να μην γενικεύεις , ως υπέρτατος κριτής . 

Link to comment
Share on other sites

ουτε θα κερδισω κατι αν πολλοι συναδελφοι κλεισουν το γραφειο τους κ πανε σε εταιρια με τις περιφημες 3 κ 60.

 

Απλα δε μπορω να μπερδευω την πραγματικότητα, με το πως θα μου αρεσε αυτη να ειναι.

 

Η παραπάνω φράση σου πάντως δε συμφωνεί με την πραγματικότητα.

Οι περισσότεροι ελεύθεροι επαγγελματίες (σε όλους τους κλάδους) δεν έγιναν από επιλογή. Έγιναν επειδή δεν υπήρχε μια θέση με τρεις κι εξήντα να τους απορροφήσει. Άρα κλείνοντας το γραφείο δε θα μεταπηδήσουν σε μια τέτοια θέση. Απλά θα μείνουν άνεργοι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσο πιο κάτω θα φτάσουμε και πόσους τρόπους διαίρεσης θα βρούμε. ΕΕ, Μπλοκάκηδες, Τεχνικές εταιρείες, Δημόσιοι, Ιδιωτικοί, Μελετητές, Κατασκευαστές, χθές είχα βγεί και με τον κουμπάρο μου που είναι συνάδελφος μηχανικός και μόνιμος καθηγητής μεσης εκπαίδευσης που μου έλεγε τα δικά του προβλήματα, Τελικά όλοι έχουμε τα προβλήματα μας που προκύπτουν από την εξαετή οικονομική ύφεση που αν δεν σταματήσει θα μας καταστρέψει ολοκληρωτικά

Link to comment
Share on other sites

Η παραπάνω φράση σου πάντως δε συμφωνεί με την πραγματικότητα.

Οι περισσότεροι ελεύθεροι επαγγελματίες (σε όλους τους κλάδους) δεν έγιναν από επιλογή. Έγιναν επειδή δεν υπήρχε μια θέση με τρεις κι εξήντα να τους απορροφήσει. Άρα κλείνοντας το γραφείο δε θα μεταπηδήσουν σε μια τέτοια θέση. Απλά θα μείνουν άνεργοι.

Γιαυτο εχουμε ΕΕ με 3.60 που πολλοι έξ αυτών μπορει να κανουν και ζημιά στους υπόλοιπους.. Γιατι ειναι αναγκαστικά. Οπως και να εχει ειναι παρα πολλοι πρεπει να μειωθούν σε αυτούς που πραγματικά το εχουν.. Τι παει να πει πχ εχω έδρα σπίτι; Τι πελατεία τι υπηρεςιες και τι κύρος μπορει να εχει καποιος που εχει γραφείο το δωμάτιο που κοιμάται;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

επομενως η αγορα καθοριζει την τιμη,

η τιμη καθοριζει την ποιοτητα.

Τη δε αγορα δεν την καθοριζει κανεις, ειναι αυτοκαθοριζομενη.

αυτά που λες είναι παλιά κόλπα της ελεύθερης οικονομίας τώρα τα πράγματα άλλαξαν πως θα καθορίσει μόνη της η αγορά την τιμή όταν αποφασίζει μιά ομάδα από το εξωτερικό για την εφαρμογή του ΦΠΑ της Ασφαλιστικής εισφοράς και της Φορολόγησης. Πως θα χρηματοδοτηθούν οι εταιρείες όταν οι τράπεζες με εντολές από έξω δεν δανείζουν

Η αγορά είναι προκαθορισμένη και προσχεδιασμένη από εξωτερικούς φορείς και δεν έχει καμία σχέση με την παλιά ελευθερη αγορά

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.