Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το ΤΕΕ διαγράφει Τσίπρα, Βούτση, Φωτίου, Σπίρτζη, Φάμελλο, Φλαμπουράρη


george68

Recommended Posts

όταν κάποιος έχει εισόδημα  5000 ευρω.....τι να πληρώσει   5000 τσμεδε  τι 3850 που νομίζω θα είναι το ΚΑΤΩΤΑΤΟ και ας δηλώνεις εισόδημα 1000 ευρω

 

 

νικ οι συντάξεις οι δικες μας  και πριν τα μνημόνια  είχε βγει αποφαση που έλεγε ότι ΒΑΣΗ ΤΑΜΕΙΟΥ και ΕΙΣΦΟΡΩΝ ειναι ΧΑΜΗΛΕΣ

 

επίσης ακόμα και με 3.5 εργαζομενους για 1 συνταξιουχο  μια χαρά θα βγει το  ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΤΑΜΕΙΟ και με το παλιο σύστημα και ας πλήρωναν όσοι εβγαζαν κάτω από 10000 ευρω και ΜΟΝΟ 2000 ευρω 

 

 

ναι εγώ κοιτάω τους ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΥΣ   δεν  υπάρχει λίγο γκιλοτινα και μπολικη γκιλοτινα....ΘΑ ΈΠΡΕΠΕ να μπορούν να διαγραφούν ΧΘΕΣ

 

σε όλα τα μνμ μου λεω ότι ΕΠΡΕΠΕ και ΠΡΕΠΕΙ  να είναι ξεχωριστά κλάδος υγείας από κλάδο ασφαλειας....και ΩΣ ΚΛΑΔΟΣ να προσέξουμε τους ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ   χαμηλοαμοιβόμενους ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ

 

αν εσύ νομίζεις όπως νομίζουν η κυβερνηση πιυ ψήφισες  ότι θα πληρώσουν 10000 ευρω και ανω  για να πληρωθουν οι συνταξεις των ΑΛΛΩΝ ΤΑΜΕΙΩν (το δικό μας ήταν και είναι πλεονασματικό ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΤΙΚΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ) είσαι γελασμένος

 

 

ας κάνουμε σύγκριση  τι θα δηλωθεί  από Ε.Ε  μέχρι ιούνιο και τι τον επόμενο χρόνο....

αντε να μείνουν 100 ΑΝΩ ΤΩΝ 20.000 και αυτοί επειδή ξεχάστηκαν

 

 

είναι τόσο η κάψα σας να πληρώσουν όσοι βγαζουν λεφτά  που δεν κοιτάτε  ότι πιο γρήγορα θα καουν όσοι δεν βγάζουν ΤΠΤ

να ψοφήσει η ΚΑΤΣΙΚΑ του γείτονα......ΑΥΤΟΙ ΕΙΣΤΕ

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

.... Εξάλλου μια τέτοια απόφαση θα συνιστούσε πολιτική δίωξη παραπέμποντας στις πιο σκοτεινές εποχές της σύγχρονης Ελλάδας, όπου τα πιστοποιητικά κοινωνικών φρονημάτων απέκλειαν από την παραγωγική διαδικασία χιλιάδες αριστερούς, κεντρώους και εν γένει προοδευτικούς πολίτες...

Υπάρχει μια αιχμούλα για τον Πρόεδρό μας (για να μην πω γενικότερα για τον χώρο από τον οποίο προέρχεται ή ιδέα μου είναι;

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Μην παραπληροφορείται τον κόσμο σε σχέση με τη σύγκριση των εισφορών του 2011 και τις νέες. Με τις εισφορές του 2011 αν είχες καθαρό εισόδημα 7000 ευρώ το χρόνο πλήρωνες 6000 ευρώ ΤΣΜΕΔΕ το χρόνο (για τους περισσότερους που ήταν στην 3η κατηγορία) και έφταναν στα 13800 λίγο πριν τη σύνταξη, ανεξαρτήτως εισοδήματος!!! Ενώ τώρα για τον αντίστοιχο των 7000 ευρώ θα πληρώσει 7000 * 38,45% = 2690 συν 120 ΟΑΕΔ τελικό ποσό ανά χρόνο περίπου 2810ευρώ!!! Τα μισά δηλαδή και μάλιστα σε σχέση με τη τρίτη κατηγορία του ΤΣΕΔΕ όχι με τις επόμενες!!!

 

Παρόλα αυτά συμφωνώ ότι είναι τεράστιο νούμερο το 38,45% ειδικά αν το συνδυάσεις με όλα τα υπόλοιπα (φόρος, επιτηδεύματος κλπ). Ίσως μια λύση θα ήταν να γινόταν προαιρετικό το εφαπαξ και η επικουρικη οπότε να πέφταμε στο 27,45%

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κατα την  ταπεινη μου αποψη το μεγαλο προβλημα στον κλαδο των μηχανικων δεν ειναι οι εισφορες αλλα η υπερμετρη φορολογια.

Με τον τροπο που διαμορφωνονται οι εισφορες η μεγαλη πλειοψηφια των μηχανικων θα δουν μειωση στις εισφορες τους σε σχεση με αυτες που ψηφιστηκαν το 2011.

Οποιος εχει αντιρρηση ας ριξει μια ματια πως διαμορφωνται οι εισφορες του 2011 ανα τριετια και ας δουμε ποσο % επι του μεσου πραγματικου εισοδηματος των μηχανικων ειναι οι συγκεκριμενες εισφορες του 2011.

Τωρα εφοσον και εαν καποτε ξανανοιξει η αγορα και ξανακανουμε τις αδειες που καναμε και με τις αμοιβες που τις καναμε το ξανασυζηταμε το θεμα.

Προς το παρον παντως εγω εχω να παραθεσω πολυ προσφατο παραδειγμα υποψηφιου πελατη για μια μονοκατοικια που μολις του ειπα οτι η αμοιβη μου για την αδεια θα ειναι οσο η νομιμη με μια εκπτωση 20% απλα διακτινιστηκε απο το γραφειο παιρνοντας μερος στην νεα ταινια του star trek.

Οσο για τα μεγαλα γραφεια που απο οτι λενε διαφορες κακες γλωσσες η ελαστικη εργασια παει συννεφο και η αμοιβη των μηχανικων που υποαπασχολουν ειναι με την ωρα πολυ απλα θα κανουν οτι εκαναν και πιο παλια πολλοι μηχανικοι "παλιας κοπης" .Θα βαζουν τους μηχανικους που εχουν στο γραφειο να υπογραφουν μεχρι ενα ποσο αδειες του γραφειου οποτε θα γλιτωνουν απο εισφορες και φορολογια.

Ειναι ομως εντελως παραλογο να ερχεται το κρατος και να σου λεει φιλε απο αυτα που βγαζεις τα μισα τουλαχιστον στα παιρνω με φορο και προκαταβολη.Εκει για μενα ειναι το μεγαλο προβλημα.Οι ελευθεροι επαγγελματιες μηχανικοι δεν εχουν το ιδιο εισοδημα καθε χρονο.Μπορει την μια χρονια να πας σχετικα καλα δεδομενων και των συνθηκων και τον αλλο χρονο να βαρας μυγες.Πως ερχεσαι και μου λες φερε 100% προκαταβολη για την επομενη χρονια?????Το να μιλαμε για επιστροφες φορου κτλ σαφως και δεν εχει νοημα. Αυτο λοιπον ειναι για μενα το μεγαλο προβλημα.Η υπερμετρη φορολογια.Η προβλεψη μου ειναι οτι και αυτο θα λυθει σιγα σιγα καποια στιγμη με την δημιουργια καποιας οικουμενικης κυβερνησης που θα μειωσει την λειτουργικη δαπανη του δημοσιου (λογικα με απολυσεις ) ωστε κανενας να μην παρει το πολιτικο κοστος.

Edited by dimitris11140
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

όταν κάποιος έχει εισόδημα  5000 ευρω.....τι να πληρώσει   5000 τσμεδε  τι 3850 που νομίζω θα είναι το ΚΑΤΩΤΑΤΟ και ας δηλώνεις εισόδημα 1000 ευρω

 

 

νικ οι συντάξεις οι δικες μας  και πριν τα μνημόνια  είχε βγει αποφαση που έλεγε ότι ΒΑΣΗ ΤΑΜΕΙΟΥ και ΕΙΣΦΟΡΩΝ ειναι ΧΑΜΗΛΕΣ

 

επίσης ακόμα και με 3.5 εργαζομενους για 1 συνταξιουχο  μια χαρά θα βγει το  ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΤΑΜΕΙΟ και με το παλιο σύστημα και ας πλήρωναν όσοι εβγαζαν κάτω από 10000 ευρω και ΜΟΝΟ 2000 ευρω 

 

 

ναι εγώ κοιτάω τους ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΥΣ   δεν  υπάρχει λίγο γκιλοτινα και μπολικη γκιλοτινα....ΘΑ ΈΠΡΕΠΕ να μπορούν να διαγραφούν ΧΘΕΣ

 

σε όλα τα μνμ μου λεω ότι ΕΠΡΕΠΕ και ΠΡΕΠΕΙ  να είναι ξεχωριστά κλάδος υγείας από κλάδο ασφαλειας....και ΩΣ ΚΛΑΔΟΣ να προσέξουμε τους ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ   χαμηλοαμοιβόμενους ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ

 

αν εσύ νομίζεις όπως νομίζουν η κυβερνηση πιυ ψήφισες  ότι θα πληρώσουν 10000 ευρω και ανω  για να πληρωθουν οι συνταξεις των ΑΛΛΩΝ ΤΑΜΕΙΩν (το δικό μας ήταν και είναι πλεονασματικό ΧΩΡΙΣ ΚΡΑΤΙΚΗ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ) είσαι γελασμένος

 

 

ας κάνουμε σύγκριση  τι θα δηλωθεί  από Ε.Ε  μέχρι ιούνιο και τι τον επόμενο χρόνο....

αντε να μείνουν 100 ΑΝΩ ΤΩΝ 20.000 και αυτοί επειδή ξεχάστηκαν

 

 

είναι τόσο η κάψα σας να πληρώσουν όσοι βγαζουν λεφτά  που δεν κοιτάτε  ότι πιο γρήγορα θα καουν όσοι δεν βγάζουν ΤΠΤ

να ψοφήσει η ΚΑΤΣΙΚΑ του γείτονα......ΑΥΤΟΙ ΕΙΣΤΕ

 

Αυτό ακριβώς τίποτε άλλο!!

 

Νικ, θες να προστατέψεις τους αδύνατους που και καλά υποστηρίζει ο χαμογελαστός πρίγκιπας?

1. Αποσυνδέεις ιδιότητα από εισφορές. Δηλαδή αν ο άλλος κάνει διακοπή γιατί να χρεώνεται εισφορές?

2. Θες να μην είναι ανασφάλιστοι? Τους βάζεις να πληρώνουν μόνο κλάδο υγείας και όχι αναγκαστικά όλο το πακετάκι...

 

Αυτά για αυτούς που λες βγάζουν 800 και πρέπει να χαίρονται...

Καλά για τους υπόλοιπους που τους τσεκουρώνουν είπαμε το ασφαλιστικό είναι ενάντια στην πρόοδο του καθενός, το ότι κάποιος πρόκοψε και βγάζει και παράλληλα πρέπει να τα ακουμπάει αναλογικά και στο ταμείο ενώ τα ακουμπάει και στην εφορία....Ε, ούτε στο πιο διεστραμμένο μυαλό...

Καλά κάνουν και τους έχουν ταράξει στα μαύρα... Τώρα θα δεις τι έχει να γίνει. Σιγά μην κόβει κανείς, βλάκας είναι? 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μην παραπληροφορείται τον κόσμο σε σχέση με τη σύγκριση των εισφορών του 2011 και τις νέες. Με τις εισφορές του 2011 αν είχες καθαρό εισόδημα 7000 ευρώ το χρόνο πλήρωνες 6000 ευρώ ΤΣΜΕΔΕ το χρόνο (για τους περισσότερους που ήταν στην 3η κατηγορία) και έφταναν στα 13800 λίγο πριν τη σύνταξη, ανεξαρτήτως εισοδήματος!!! Ενώ τώρα για τον αντίστοιχο των 7000 ευρώ θα πληρώσει 7000 * 38,45% = 2690 συν 120 ΟΑΕΔ τελικό ποσό ανά χρόνο περίπου 2810ευρώ!!! Τα μισά δηλαδή και μάλιστα σε σχέση με τη τρίτη κατηγορία του ΤΣΕΔΕ όχι με τις επόμενες!!!

 

Παρόλα αυτά συμφωνώ ότι είναι τεράστιο νούμερο το 38,45% ειδικά αν το συνδυάσεις με όλα τα υπόλοιπα (φόρος, επιτηδεύματος κλπ). Ίσως μια λύση θα ήταν να γινόταν προαιρετικό το εφαπαξ και η επικουρικη οπότε να πέφταμε στο 27,45%

 

 

νομίζω το ΕΛΑΧΙΣΤΟ είναι περισσότερο  και όχι μόνο  τα 2690.

το όριο ειναι  15000 καθαρά με τα 5700 εισφορές νεου παλιου  συστηματος  πιο σε συμφέρει

 

και τα μισα που λες ότι είναι και συμφωνω ότι είναι λιγότερα ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΛΙΟ  νομίζεις ότι μηχανικός ΖΕΙ με  7000 εισόδημα και 2810+650τελος+950 φορος =4410 δλδ  καθαρό  2590 ?   δλδ  225 τον μήνα?

 

αν ήταν να πληρώσω 38,45%   για να ΕΝΙΣΧΥΘΟΥΝ  οι  χαμηλοαμοιβομενοι  συνάδελφοι αντε κάτι γίνεται

αλλά είναι όπςω τα 120 υπερ ΟΑΕΔ...πληρώνουμε 100.000 μηχανικοί   δλδ 12 εκ  τον χρόνο και αντε να πήραν επίδομα ΟΑΕΔ και 50 μηχανικοι

 

 

σορρυ παίδες και ας παμε στα 15,000 καθαρά μετά απο πληρωμες τσμεδε

5770 ευρω  ΤΣΜΕΔΕ στα 15000

3750  φορος   στα 15000

650 τελος  

συνολο 4400 ευρω

σου έμειναν  καθαρά  10600/12 = 883 ευρω  τον μηνα

όποιος ζει με αυτά και 1 ή 2 παιδια   χωρις ναχει καβαντζες    να του κάνουμε  άγαλμα

 

 

σορρυ δεν σπουδασα 5χρ +   και τόσο διαβασμα  πριν  για να είμαι ευχαριστημενος με  883 τον μήνα

με τοσο άγχος δουλειας  δεν αξίζει...

δεν βλέπω λόγους να βαρανε παλαμακια κάποιοι....αν εξαιρέσουμε τη λογική να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα

 

 

ήρθε  η ωρα να κάνουμε επιβλεψη εκτός αδείας δλδ συστήματος ΤΕΕ και την παροχη υπηρεσιων στον ιδιώτη ή επιχείρηση στην ελλάδα πουναι ο ιδιοκτήτης να κόβεται  ΑΠΥ από επιχείρηση βουλγαρίας

 

 

εγω να μην βλέπω τα παιδιά μου επειδή είμαι ΕΚΤΟΣ και να τσιμπανε οι αργοσχολοι  ΧΑΖΟΙΧΑΖΟΙ μισθους-συνταξεις  δεν υπάρχει περίτπωση

 

 

 

 

και πόσο πάμε στοιχημα ότι όλοι οι συνάδελφοι κα΄τω των 7000 θα πλασαρουν ΑΠΥ  ως τα 7000 σε αυτους που έχουν μεγάλα εισοδήματα?

Edited by akius
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ότι πεις  νικ....

από παραλήρημα είσαι ειδικός

εδώ πίστεψες τον αλέξη  8-):mrgreen:  :mrgreen: 

 

τα λεω σε όποιον λεει καλό το νεο σύστημα.....χαλια το προηγουμενο ασφαλιστικο , χαλια και το νεο....

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που χάνει από τα εισόδηματά του, με το νέο ασφαλιστικό, προσπαθεί να πείσει κάποιον άλλον που 'κερδίζει' (και είναι οι περισσότεροι), ότι το σωστότερο θα ήταν ο δεύτερος (αυτός που κερδίζει από το νέο ασφαλιστικό) να χάνει.

 

Μμμ, ατελέσφορη η συζήτηση,  ούτε η φορολογία φταίει από μόνη της, ούτε το ασφαλιστικό, αλλά η απότομη μεταβολή όλων των δεικτών της οικονομίας, ανεργίας, επενδύσεων, δανείων (αν ήταν σεισμός θα ήταν 9 ρίχτερ),  ή αλλιώς όπως λένε "όπου φτώχεια και γκρίνια'.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.