Μετάβαση στο περιεχόμενο

κατάσχεται προκαταβολικα η επιστροφη φόρου για τον ΕΝΦΙΑ


Recommended Posts

Κατάσχεται προκαταβολικά η επιστροφή φόρου για τον ΕΝΦΙΑ
08:00 | 08/06/2016
Κατάσχεται προκαταβολικά η επιστροφή φόρου για τον ΕΝΦΙΑ
inShare
0

Τον συμψηφισμό επιστροφών φόρου με τον ΕΝΦΙΑ ενεργοποιεί το υπουργείο Οικονομικών, καθότι ο νόμος ισχύει, σύμφωνα με τον Κώδικα Είσπραξης Δημοσίων Εσόδων στο άρθρο 83.

Όπως αναφέρει ο Κώδικας όσοι λάβουν πιστωτικά εκκαθαριστικά φέτος δε θα εισπράξουν τις επιστροφές φόρου, καθώς το πόσο θα συμψηφιστεί με τον ΕΝΦΙΑ που θα βεβαιωθεί τον Αύγουστο.

Είναι χαρακτηριστικό μάλιστα πως όσοι για παράδειγμα έχουν διακανονίσει την οφειλή τους προς κάποια δημόσια αρχή, π.χ. προς ασφαλιστικά ταμεία, δεν θα συμψηφίζεται μόνο η τρέχουσα δόση αλλά και όλες οι υπολειπόμενες, έως ότου εξαντληθεί το ποσό της επιστροφής που οφείλει το κράτος προς τον πολίτη.

Στόχος της κυβέρνησης είναι η γρηγορότερη είσπραξη του προϋπολογισμένου ποσού του ΕΝΦΙΑ, καθώς με αυτό τον τρόπο, ένα εκατομμύριο πολίτες θα τον πληρώσουν εφάπαξ και όχι σε πέντε δόσεις, πιθανότατα από τον Αύγουστο έως τον Δεκέμβριο του τρέχοντος έτους.

 

 

κι αν περισσευουν  χρηματα...ας τα κατασχουν απο τωρα για του χρονου... :smile: :smile:

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Όπως σε μένα π.χ. Δημήτρη.

 

Η επιστροφή για τα εισοδήματα του 14 που μου οφείλουν, καλύπτει ΕΝΦΙΑ και του 16 και του 17.

 

Η επιστροφή του 15 θα δούμε .... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Οι συμψηφισμοί μεταξύ επιστροφών και δόσεων , για φορολογικά και ασφαλιστικά χρέη θα γίνει ξεκάθαρη και θα απλοποιηθεί περισσότερο (εδώ η απλοποίηση είναι υπέρ του δημοσίου ) με την δημιουργία ενιαίας αρχής-υπηρεσίας είσπραξης φορολογικών και ασφαλιστικών χρεών.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που μου χρωστάει ένας Δήμος από απαλλοτρίωση παίζει συμψηφισμός ? Απορίες που έχω και εγώ :mrgreen:

Από τη στιγμή που αυτές πληρώνονται από το Ταμείο Παρακαταθηκών & Δανείων, δεν θα ήμουν και πολύ αισιόδοξος... :)

Edited by varonos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.