Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανεξοφλητα κοινοχρηστα προηγουμενου ιδιοκτητη


Recommended Posts

Καλησπερα στο φορουμ

Πριν ενα χρονο σε αγορα γκαρσονιερας εγινε ο ελεγχος απο μηχανικο και δικηγορο του σπιτιου και μου εδωσαν το οκ να γινουν τα συμβολαια. Ενα χρονο μετα το γραφειο διαχειρησεως με ενημερωσε να παω να εξοφλησω τα ανεξοφλητα κοινοχρηστα του προηγουμενου ιδιοκτητη ποσου 300€ και οτι αν δεν το κανω θα προχωρησει σε διαταγη πληρωμης. Ο δικηγορος που ελενξε το συμβολαιο μου λεει οτι δεν ειμαι υποχρεως εγω και να μην τα πληρωσω, ο δικηγορος της διαχειρησης μου λεει οτι τα κοινοχρηστα μενουν στο ακινητο και οχι στο φυσικο προσωπο και αρα ο νεος ιδιοκτητης τα πληρωνει αυτος. Τι ισχυει τελικα?? Να τα πληρωσω 'η οχι γιατι οι 2 δικηγοροι (ο δικοςμου και του γραφειου) μου λενε 2 αντιθετα πραγματα.

Ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

και εγω σου λεω να μην πληρωσεις

 

αρα

 

 με  2-1...η πλειοψηφια κερδιζει... :smile:

 

 

δλδ

αφου κατα την γνωμη του  τα κοινοχρηστα  "μενουν στο ακινητο  και οχι στο φυσικο προσωπο"

 

ας κανει αγωγη κατα του ακινητου...

απλο....

Edited by dimitris GM
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω τώρα

Δυστυχώς ή ευτυχώς που  στο φόρουμ δέν έχουμε άλλον νομικό!

(να βλέπαμε αγώνα!

το σκορ τώρα τόσο κλπ!) 

Link to comment
Share on other sites

δλδ

αφου κατα την γνωμη του  τα κοινοχρηστα  "μενουν στο ακινητο  και οχι στο φυσικο προσωπο"

 

ας κανει αγωγη κατα του ακινητου...

απλο....

 

λιτά και απέριττα  :grin:  :grin:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Ο δικηγορος της διαχειρησης μου ειπε πως θα βρει απτο κτηματολογιο τον υπαρχων ιδιοκτητη (εμενα δηλαδη) θα προχωρησει σε διαταγη πληρωμης και τοτε θα κλειθω να πληρωσω πανω απο 800€ μαζι με τα εξοδα γι'αυτο να προχωρησω αμεσα στην εξοφληση των 300€ πριν προχωηρησει την διαδικασια. Φοβηθηκα και ηθελα να δω τι ιαχυει μια και απο δυο δικηγορους εχω δυο αντικρουωμενες απαντησεις.

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

και γιατί δεν κυνήγησε τόσο καιρό (πριν το αγοράσεις εσύ) τον προηγούμενο ιδιοκτήτη καθώς το χρέος του αυξανόταν μέχρι να γίνει 300 ευρώ?

 

οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες τι θέση παίρνουν, να πληρώσεις εσύ τα κερατιάτικα?

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Ωραία η ατάκα του Δημήτρη , να κάνει αγωγή στο ακίνητο . Μήπως να πείς στον χασοδίκη της εταιρείας ότι θα του κάνεις μήνυση για απειλή ?

Link to comment
Share on other sites

ο δικηγόρος τους για να προχωρήσει σε όλα αυτά που λέει δεν το κάνει υποθέτω από μόνος του. Είναι προφανές ότι θα πρέπει κάτι τέτοιο να το απαιτήσουν οι εντολείς του, δηλαδή οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας. Το βρίσκω αδιανόητο χωρίς προηγουμένως να σε ενημερώσουν και να ακούσουν τις απόψεις σου (αφού πρώτα κι εσύ θα είχες συμβουλευτεί κάποιον δικηγόρο) να δίνουν εντολή στο δικηγόρο της πολυκατοικίας για τέτοιες ενέργειες.

Link to comment
Share on other sites

Οι υπολοιποι ιδιοκτητες παιρνουν την θεση του γραφειου, να τα πληρωσω και ας ψαξω να βρω τον προηγουμενο ιδιοκτητη να τα παρω. Δεν εχω μπλεξει ποτε μου με διαμαχες και δικαστηρια και ουτε θελω, θα περιμενω αφου ειναι ετσι την κινηση του γραφειου και βλεπω. (Με ειδαν οτι ειμαι τυπικος με τις υποχρεωσεις μου και μαλλον γιαυτο θελουν να τα πληρωσω εγω, "τωρα που βρηκαμε παππα ας θαψουμε 5-6" πρεπει να λενε απο μεσα τους.)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.