Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεύθερος επαγγελματίας σε κλίμακα μισθωτών - Φορολογική δήλωση 2016


Recommended Posts

Η φορολογική αντιμετώπιση δεν έχει μεταβληθεί . Οτι ίσχυε εξακολουθεί να ισχύει .

Από την άποψη της ασφαλιστικής νομοθεσίας τώρα θα πρέπει να ειδοποιηθεί η εργοδότρια εταιρεία για το γεγονός αυτό , ότι δηλ. εμπίπτει η περίπτωσή σας στο άρθρο 39 παρ. 9 , σχετικά με τις ασφαλιστικές εισφορές των αμοιιβόμενων με ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ , προκειμένου να αποδώσει εισφορές όπως προβλέπουν οι σχετικές αποφάσεις . Αν τώρα δεχτεί η εργοδότρια επιχείρηση να πληρώσει αυτή εισφορές είναι μια άλλη ιστορία που μένει να επιβεβαιωθεί στην πράξη τόσο για την περίπτωσή σας , όσο και για άλλες παρόμοιες περιπτώσεις .

Επειδή και εγώ εργάζομαι σε εργοδότη με συμβάσεις έργου με διάρκεια αορίστου μεχρι τέλους κάθε έργου, μπορείς να μου πεις πως θ ειδοποιηθεί η εταιρεία για την εν λόγο υποχρέωση ώστε να γνωρίζω και εγώ ότι έχει καταβληθεί μέρος των εισφορών; (να μην πληρώνω εις διπλούν).

Επίσης κάτι άκουσα ότι τέτοιου είδους συμβάσεις θεωρούνται περιστασιακή απασχόληση και δεν εμπίπτουν στην υποχρέωση καταβολής μέρος εισφορών από τον εργοδότη. Ισχύει;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ikaros απο ότι έχω καταλάβει  η περιστασιακή απασχόληση έχει να κάνει ποιο πολύ με τη διάρκεια της σύμβασης αν είναι 1 , 2 η 12 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχει να κάνει με το αν αναγράφεται στη σύμβαση η διάρκεια έργου; Έτσι πχ ο εργολάβος για το τάδε έργο μπορεί να βάλει μια εκτιμώμενη ημερομηνία διαρκείας η οποία θα προσαρμόζεται με νέα σύμβαση αν περάσει το χρονικό όριο. Σε αυτήν την περίπτωση δεν θεωρείται περιστασιακή απασχόληση και δεν υποχρεώνεται να καταβάλει μέρος εισφορών;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως ναι .Αν εχεις μία σύμβαση έργου πχ σαν τη δικιά μου 2 μηνών ε τι να πας να του πεις για εισφορές..

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως ναι .Αν εχεις μία σύμβαση έργου πχ σαν τη δικιά μου 2 μηνών ε τι να πας να του πεις για εισφορές..

 

Αν είστε στην κατηγορία των αμειβομένων με ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ , είτε έχετε σύμβαση , είτε δεν έχετε θα πρέπει να ειδοποιήσετε , με τρόπο βέβαιο και αναμφισβήτητο , την επιχείρηση με την οποία έχετε συμβληθεί (και θα τιμολογήσετε ) ή έχετε τιμολογήσει , αν εμπίπτετε στην υπόψιν κατηγορία , ώστε αυτή να αποδώσει στον ΕΦΚΑ , ασφαλιστικές εισφορές , σύμφωνα με τον νέο ασφαλιστικό νόμο.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν αποκτήσεις 3 εργοδότες  και τιμολογείς κάθε φορά και στους 3 την ίδια μέρα.

Τότε δεν χρειάζεται να ειδοποιήσεις.

Σωστά ?

 

Θεωρώ ότι πρέπει να είναι οι τρεις συμβάσεις ετήσιες γαι να έχεις διαρκή απασχόληση.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Το κόβω δύσκολο έως αδύνατο να γίνεται τέτοια συννενόηση και κατανόηση από τον εργοδότη. Πως έτσι; πχ εργάζομαι 6 μήνες σε ένα έργο και θα είμαι για τουλάχιστον άλλο τόσο. Μετά μπορεί να κάτσω κανα μήνα μεχρι το επόμενο... Θα του πω τώρα πρέπει να δίνεις εισφορές; και γιατί να το κάνω εγώ; Στην τελική ποιος ελέγχει αν δίνει αυτός η εγώ η και οι δυο μας. Μεχρι στιγμής πάντως δεν έχει γίνει κουβέντα μεταξύ μας και είναι win win situation. Είμαι ευχαριστημένος με την αμοιβή μου είναι ευχαριστημένος με αυτά που πληρώνει γιατί να το μπλέκουμε;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν αποκτήσεις 3 εργοδότες  και τιμολογείς κάθε φορά και στους 3 την ίδια μέρα.

Τότε δεν χρειάζεται να ειδοποιήσεις.

Σωστά ?

 

Θεωρώ ότι πρέπει να είναι οι τρεις συμβάσεις ετήσιες γαι να έχεις διαρκή απασχόληση.

 

Δε μπορεί να ξέρει ο ένας εργοδότης και σε πόσους άλλους τιμολογείς . Επομένως αν θέλεις να αποδίδονται  εισφορές ΕΦΚΑ με τη διαδικασία των αμειβομένων με ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ σε έως δύο εργοδότες-επιχειρήσεις  (και υπό την προυπόθεση ότι είσαι σε αυτή την κατηγορία ) ειδοποιείς με τον κατάλληλο τρόπο. Αλλιώς θα πληρώσεις εισφορές εξ ιδίων .

Link to comment
Share on other sites

Αρα ξαναλεω
1) αν κοψω την ιδια μέρα σε τρεις διαφορετικους εργοδοτες που εχω ετησια συμβαση με τον καθενα δεν χρειαζεται να κανω πουθενα και σε κανεναν απο τους τρείς ενημέρωση.
Σωστα ?

Και επιπλέον ρωταω
2) αν κοψω σε διαφορετικες ημερες σε τρεις διαφορετικους εργοδοτες που εχω ετησια συμβαση με τον καθενα χρειαζεται να κανω πουθενα και σε καποιον απο τους τρείς ενημέρωση ?

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.