Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεύθερος επαγγελματίας σε κλίμακα μισθωτών - Φορολογική δήλωση 2016


Recommended Posts

Προσπάθησα σήμερα να υποβάλλω ΦΠΑ τριμήνου, ώστε να έχω χρόνο για συμψηφισμό (να πάρω άδεια από τη δουλειά μου, να πάω εφορία, να βρω τον υπάλληλο με τα βατραχοπέδιλα, να μπεί μπροστά ο κομπιούτερ κλπ κλπ κλπ.

 

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ

 

Το super duper σύστημα, δεν έχει πληροφορηθεί ότι από Ιούνιο το ΦΠΑ είναι 24% :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:  :smile: :-) :smile: (κλαυσίγελως)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Συνάδελφε ευχαριστώ για την ενημέρωση, με γλίτωσες από τον αντίστοιχο κόπο! (οκ, το ξέρω ότι δεν είναι παρηγοριά αυτό.....) 

Όμως δεν καταλαβαίνω, τι σχέση έχει ο συντελεστής ΦΠΑ με τον συμψηφισμό; Ποσά δε συμψηφίζονται;;;;; Τι τους νοιάζει με τι συντελεστή υπολογίστηκαν τα Χ ευρώ ΦΠΑ που πρέπει να δώσω; Όπως και να'χει Χ ευρώ είναι..... 

Edited by nikostzar
Link to comment
Share on other sites

Α, εντάξει! Δες τότε την απάντησή μου και του Georgegaleos ΕΔΩ. Έχουν δώσει οδηγίες για το πώς γίνονται οι περιοδικές ΦΠΑ αυτού του τριμήνου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη βοήθειά σας:

 

Η σύζυγος μου πρόκειται να συνάψει ΣΜΕ (σύμβαση μίσθωσης έργου) με Δήμο για περίπου 1,5 χρόνο απ'οτι της είπαν. Φυσικά πρέπει να κάνει έναρξη και να πληρώνει ΤΕΒΕ. Θα φορολογείται με τη κλίμακα των μισθωτών αν κόβει μόνο στο Δήμο έτσι; Με τα τεκμήρια τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση; 

 

Σημειώστε οτι και εγώ είμαι ελεύθερος επαγγελματίας.

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

Έχει ακίνητο ή αυτοκίνητο στο όνομά της;

 

Εφόσον τα τεκμήρια συν το 3χίλιαρο είναι υψηλότερα από το δηλωθέν εισόδημά της θα φορολογηθεί με βάση το τεκμαρτό εισόδημα.

Link to comment
Share on other sites

Στο όνομα της έχει μόνο ένα μικρό σπίτι οπότε το εισόδημα θα είναι μεγαλύτερο των τεκμηρίων σίγουρα. Τα δικά μου τεκμήρια φυσικά δεν έχουν να κάνουν με την ίδια έτσι δεν είναι; Όσο αφορά τη φορολόγηση; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.