Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεύθερος επαγγελματίας σε κλίμακα μισθωτών - Φορολογική δήλωση 2016


Recommended Posts

Συχνά οι λογιστές δεν έχουν την απαραίτητη πληροφόρηση-ενημέρωση από εμάς ως οφείλουμε και στον εαυτό μας [1].

Και αυτό είναι μέγα λάθος μας.

Ενδεικτικά αναφέρω ότι ενώ μπορεί να έχουμε συνάψει συμφωνητικό να μην το έχουμε γνωστοποιήσει στον λογιστή ώστε να προβεί στις απαραίτητες φορολογικά διαδικασίες-ενέργειες με ότι συνέπειες αυτό έχει για εμάς, ή μπορεί π.χ. να έχουμε ξεχάσει να του δόσουμε παραστατικά ή να τα προσκομίζουμε μη έγκαιρα στον λογιστή ή μπορεί να αλλάξαμε κατοικία ή να μην έχουμε κάνει συμφωνητικό ενώ θα έπρεπε ή ....

 

Για αυτό πρέπει να υπάρχει καλή συνεργασία με τον λογιστή μας και να μας γνωστοποιεί τις υποχρεώσεις μας, αλλά και εμείς να είμαστε "εντάξει" απέναντι σε αυτές.

 

[1] Ρωτάμε, συμβουλευόμαστε σε κάθε περίπτωση τον λογιστή μας έστω και αν αυτό που θέλουμε να κάνουμε στο επαγγελμά μας φαινομενικά μοιάζει άσχετο. Καλύτερα μια πιθανά άσχετη ή αστεία ερώτηση παρά τίποτα.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι

 

 

Ειχα μια συναρπαστικη ενημερωση απο τον λογιστη μου οτι φέτος θα πληρωσω γυρω στα 1800 ευρω εφορια-(650+600 + 600(για του χρόνου))

εχει κανεις καποια ενημερωση τι συμβαινει?

περα απο το τελος επιτηδευματος (650), αν καποιος εχει μηδενικα εσοδα, ποιος είναι ο φόρος?

φετος δυστυχως για λογους υγειας εκανα μονο εξοδα -τις εισφορες στο ΤΣΜΕΔΕ γιατι ηθελα να έχω "ασφαλεια" και έτσι δεν έιχα καθόλου έσοδα.

 

 

ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Φορολογησε με τεκμηρια.

Το εισοδημα σου (στην περιπτωση σου μηδεν) δεν καλυπτει αθροιστικα τα:

το τεκμηριο διαβιωσης και λοιπα τεκμηρια που πιθανον εχεις.

Οποτε πιθανον εξαντλησε την αναλωση και δεν μπορεσε να καλυψει τεκμηρια υψους περιπου 2700€.

Οποτε τα περιπου 2700€ τεκμηρια δινουν φορο περίπου 600€.

Και αρα αυτα τα περιπου 1800€ φορο που γραφεις.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

georgelalos

 

 

 

ευχαριστω για την απαντηση,

 

ο λογιστης επισης μου προτεινε να κανω διακοπη και να κλεισω τα βιβλια.

γενικα το θεωρειτε καλη ιδεα? με συμφερει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα. Είμαι νέος επιτηδευματίας με έναρξη επιτηδεύματος από το Σεπτέμβριο του 2016 και επαγγελματική έδρα την κατοικία μου. Φέτος έχω συνάψει συμβάσεις με 3 εργοδότες και η λογίστρια μου με ενημέρωσε ότι για τα εισοδήματα που θα εισπράξω φέτος δε θα φορολογηθώ ως μισθωτός (πέραν του τέλους επιτηδεύματος) σύμφωνα με το άρθρο 12 παρ. 2στ του Κ.Φ.Ε και να αρχίσω να μαζεύω επαγγελματικές δαπάνες μπας και γλυτώσω κάτι. Παρόλα αυτά έκανα ένα ψάξιμο στη νομοθεσία και είδα ότι το συγκεκριμένο άρθρο δεν έχει αντικατασταθεί από κάποιο άλλο.

Επειδή τα ψάχνω γενικά, όταν ρωτάω τη λογίστριά μου μου τα μασάει. Να φανταστείτε χθες μου είπε ότι η φορολόγησή μου είναι 29% και όχι 22%.

 

Μήπως γνωρίζει κανείς να με βοηθήσει; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

H κλίμακα είναι ίδια, απλά δεν υπάρχει αφορολόγητο.

Σίγουρα για τον ελεύθερο επαγγελματία έτσι ορίζεται εάν το φορολογητέο εισόδημά του φτάνει τις 20.000 Ισχύει όμως το ίδιο για τον ελεύθερο επαγγελματία που θεωρείται μισθωτός σύμφωνα με το άρθρο 12 παρ. 2στ του Κ.Φ.Ε; Εφόσον ο νόμος δεν καταργεί αυτή τη διάταξη τότε ένας επιτηδευματίας με έως 3 εργοδότες (ή με παραπάνω και με το 75% να προέρχεται από έναν) δεν θα έπρεπε να έχει το αφορολόγητο αφού θεωρείται ότι παρέχει υπηρεσίες στα πλαίσια εργασιακής σχέσης;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις που πρέπει να συντρέχουν και συμπληρωθουν σωστα οι κωδικοι στα φορολογικα εντυπα υπολογίζεται η ανάλογη μειωση φορου. (υπολογίζεται δηλαδη αφορολόγητο που αναφερεις)

Η νομοθεσια δεν το κατήργησε, απόδειξη και η υπαρξη και η λειτουργία των κωδικων στα εντυπα.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις που πρέπει να συντρέχουν και συμπληρωθουν σωστα οι κωδικοι στα φορολογικα εντυπα υπολογίζεται η ανάλογη μειωση φορου. (υπολογίζεται δηλαδη αφορολόγητο που αναφερεις)

Η νομοθεσια δεν το κατήργησε, απόδειξη και η υπαρξη και η λειτουργία των κωδικων στα εντυπα.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Και από ότι παρατηρώ δεν έχουν τροποποιηθεί οι προϋποθέσεις αυτές στον ΚΦΕ. Οπότε ή η λογίστριά μου βλέπει μπροστά για κάτι που δεν έχει γίνει ακόμα ή μου λέει ανακρίβειες.

Link to comment
Share on other sites

Απλα εγιναν καποιες τροποποιήσεις στον υφισταμενο φορολογικο νομο οπως π.χ. η εξομοιωση της φορολογικής κλιμακας με αυτη των μισθωτων. Οχι ομως καποια αλλαγη στο αρθρο αυτο που συζηταμε. Εξαλλου υπαρχει ακομα η αναφορα για αυτο που συζηταμε και στο βιβλιαράκι της εφοριας.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.