Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσο ριψοκίνδυνοι είστε;


CostasV

Είστε ριψοκίνδυνος ;  

145 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Είστε ριψοκίνδυνος ;

    • Α: Σίγουρα 1.000 ευρώ
      72
    • Β: 10.000 ευρώ με πιθανότητα 10%
      72


Recommended Posts

Στην ουσία είναι σαν να σου δίνουν 1.000 ευρώ στο χέρι, χάρισμα και να σου πουν εάν θες να τα παίξεις με απόδοση 10:1 στα νούμερα 0-9. Σε αυτή την περίπτωση παίρνω το χιλιάρικο και φεύγω.

 

Μόνο αν υπήρχε το ενδεχόμενο να παίξεις από την τσέπη σου τα χίλια ευρώ όσες φορές θέλεις θα το συζητούσα, καθώς στατιστικά κάθε 10 φορές θα έχανες τις 9 και θα κέρδιζες τη 1, οπότε 10.000 - 9 x 1.000 = 1.000euro. Οπότε ρισκάρεις μήπως σου κάτσει νωρίτερα από τις 10 φορές και κερδίσεις πχ στις 5, οπότε βγάλεις το 5χίλιαρο.

Με μια ευκαιρία όμως που προφανώς έχω δε ρισκάρω το χιλιάρικο που μου δίνουν με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πόσο ριψοκίνδυνος είσαι;

 

Αν σας ζητούσαν να διαλέξετε ΜΙΑ επιλογή ανάμεσα στις εξής δύο, τι θα διαλέγατε ;

Α επιλογή: καθαρά 1000 ευρώ στο χέρι

Β επιλογή : να διαλέξετε έναν αριθμό από το 0 έως το 9 και αν ο αριθμός αυτός συμπέσει με τον λήγοντα στο Λαϊκό Λαχείο ( ή οτιδήποτε θεωρείτε εσείς ως αμερόληπτο τυχαίο φαινόμενο με πιθανότητα έκβασης 1/10), τότε κερδίζετε 10.000 ευρώ στο χέρι, ειδάλλως δεν παίρνετε τίποτα.

 

Τα ποσά 1000 (αν επιλεξετε το Α) και 10.000 (αν επιλεξετε το Β ΚΑΙ ταυτόχρονα κερδίσετε το λαχείο) θεωρούμε ότι είναι ΠΑΡΑΔΟΤΕΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ χωρίς κανέναν άλλο όρο. Δεν υπεισέρχεται καθόλου η έννοια της χρονικής αξίας του χρήματος. Μόνο η επιλογή Α ή Β. Και η δυνατότητα επιλογής Α ή Β σας δίνεται ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ (εδώ και τώρα), όχι επαναλαμβανόμενα.

 

 

Αν θέλετε απαντήστε απλά Α ή Β, ή αν θέλετε δικαιολογήστε την απάντησή σας.

 

Αν θέλετε όμως, όσοι μπαίνετε στον κόπο να απάντήσετε, προσδιορίστε και το όριο...

1. στην περίπτωση που επιλέγετε το Α, του χαμηλότερου ποσού (χαμηλότερου των 1000) που θα είσασταν διατεθειμένος να πάρετε στα σίγουρα αντί για την επιλογή Β

2. στην περίπτωση που επιλέγετε το Β, του μέγιστου ποσού (μεγαλύτερου των 1000 ευρώ) που θα είσασταν διατεθειμένος να πάρετε στα σίγουρα αντί για την επιλογή Β

 

Εγώ απαντώ, Α. Ποιός ο λόγος να διακινδυνεύσω τα 1000 ευρώ ; Και νομίζω το ίδιο θα έλεγα και για οποιαδήποτε ποσό άνω των 10 ευρώ (δηλαδή αν είχα να διαλέξω ανάμεσα στα σίγουρα 10 και στα δεκαπλάσια με πιθανότητα 10%)

Χίλια ευρώ δεν λένε και πολλά, στη ζωή και αξίζει να παίζεις πιθανότητες με όνειρα 10.000

Η πιθανότητα φυσικά να κερδίσεις ειναι 50% η 10% στη συγκεκριμένη περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από 100 απαντήσεις στην δημοσκόπηση, οι 47 επιλέγουν τα σίγουρα 1000 ευρώ, και οι 53 τα 10.000 με πιθανότητα 10%.

 

Αν θεωρήσουμε στατιστικό σφάλμα +-3%, νομίζω ότι το αποτέλεσμα πηγαίνει στο 50-50.

Βρε παιδί μου! τέτοια περίτρανη απόδειξη ότι 1000=10%Χ10.000 δεν την περίμενα :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Μόλις παρατήρησα ότι φθάσαμε στις 114 απαντήσεις και ότι η δημοσκόπηση έχει κλείσει (edit: δεν έκλεισε η δημοσκόπηση, έκανα λάθος). Το δε αποτέλεσμα είναι ακριβώς (μα τόσο ακριβώς; ) 50-50.

 

Πάει και το στατιστικό σφάλμα, πάνε και όλα! Αυτό και αν είναι απίθανο!

Link to comment
Share on other sites

3 ενδεχομενα.

Α. παιρνω 1000Ε=κερδιζω

Β. 10% να παρω 10000Ε = κερδιζω

Γ. δεν παιρνω τιποτα, μα δεν ειχα και τιποτα= δε χανω

 

Εγω διαλεξα β διοτι τα 1000 στην περίπτωσή μου δεν παρέχουν καμία ανακούφιση άρα τα εχω ή δεν τα έχω ενα και το αυτό. Αρα βουρ στο 10% (Για αντίστοιχους λόγους και λόγω παρόμοιας ψυχολογίας και θέσης του παίκτη με αυτή στην οποία βρισκομαι εγώ , θα γεμίσει ο τοπος φρουτάκια κτλ. Το μέλλον διαφαίνεται λαμπρό)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 50-50. Οι ριψοκίνδυνοι είναι 17% περισσότεροι. :) :) :)

 

Οπως λέμε, ότι το 43,8% των διαφόρων στατιστικών είναι "φτιαγμένες" ;

Link to comment
Share on other sites

Η κληρωση του λαχείου είναι ένα στατιστικό πείραμα.

 

Με μια γρήγορη θεώρηση, λες ότι στις 10 κληρώσεις θα μου κάτσει μια φορά, κρατώντας σε όλες τις κληρώσεις το ίδιο ψηφίο για επιλογή. Αυτό όμως είναι λάθος, μιας και το κάθε πείραμα είναι στατιστικά ανεξάρτητο.

 

Από την άλλη, με πιθανότητα 0,1 σε κάθε πείραμα, έχεις μεγάλο ρίσκο. Η τυχαία εναλλαγή της επιλογής δεν μπορεί να εξισορροπήσει την έλλειψη κανονικότητας των πειραμάτων (δεδομένου ότι για να υπάρχει στατιστική εξομάλυνση απαιτούνται πάρα πολλά -άπειρα πειράματα).

 

1000 και στο χέρι για να μπορώ να κάνω και προγραμματισμό στα έξοδά μου! :razz:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.