Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσο ριψοκίνδυνοι είστε;


CostasV

Είστε ριψοκίνδυνος ;  

145 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Είστε ριψοκίνδυνος ;

    • Α: Σίγουρα 1.000 ευρώ
      72
    • Β: 10.000 ευρώ με πιθανότητα 10%
      72


Recommended Posts

Και εγώ κλείνω προς την επιλογή Β και αυτό γιατί τα 1000e ποσοστιαία μου ανεβάζουν ελάχιστα το ετήσιο εισόδημα μου……οπότε θα ρισκάρω μια αύξηση 5% του εισόδημάτος μου για αύξηση της τάξεως του 50% του εισοδήματός μου(μιας και είναι και εφ’ άπαξ συναλλαγή) ….και το 10% να το πετύχω αυτό αρχίζει να με δελεάζει….....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εξαρτάται...πόσα σου δίνουν?

 

Δεν ξέρω πόσο είναι το έπαθλο.

Αλλά σου το "πρότεινα" για το παρακάτω που έγραψες :)

 

Ας πούμε:

- θα σκότωνες ποτέ τη μάνα σου?

- Και βέβαια...αν γινόταν ζόμπυ.

Link to comment
Share on other sites

Σε λάθος χώρα διάλεξες να κάνεις την ερώτηση costasV. Αφού έχουμε τα παγκόσμια πρωτεία (μαζί με την Κίνα νομίζω) στον τζόγο, τι περιμένεις?

 

Πάντως και το απόλυτο ύψος του ποσού που αναφέρεις, παίζει ρόλο.

 

Άλλες απαντήσεις θα έπαιρνες αν τα αντίστοιχα ποσά ήταν 100 και 1.000, άλλες τώρα, και πολύ διαφορετικές αν ήταν 10.000 και 100.000 ή 100.000 και 1.000.000 (τα δεκαδικά χάρισμα του zavi:-) ). Όσο μεγαλύτερο το ποσό, τόσο λιγότερο θα ρίσκαρε κάποιος.

Για τα ποσά που αναφέρεις, Β δάγκωτο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο paktomenos.

 

Επίσης να πω και το εξής που έχω σαν μοτο

 

"ο άνδρας κρίνεται από τα ρίσκα του, ο μηχανικός όχι":rolleyes::lol:

Link to comment
Share on other sites

εγω επιλεγω με μεγαλη σιγουρια το Β...δεν ειναι ρισκο ακριβως..

στη δεδομενη φαση, το ποσο των 1000 ευρω δεν ειναι ποσο που μπορει να "σωσει" την κατασταση! Συνεπως δε θα ηθελα να γλυκαθω.Ετσι θα πηγαινα για τα πολλα, παιζοντας ομως με συστημα (χιχιχι) Δεν τιθεται θεμα τζογου καθως σιγουρα δε θα εχανα κατι, αντιθετως το χαρακτηριζω κίνηση επιχειρηματικότητας καθως από το τίποτα μπορεί να εβαζα στο πουγκι πολλά!

Link to comment
Share on other sites

CostasV μάλλον ήταν ατυχής η επιλογή των ποσών. Αν έβαζες πχ 20.000 και 200.000 νομίζω ότι θα ήταν διαφορετικά τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε παιδιά. Δεν θέλω να αποδείξω κάτι. Ασχετα αν η αρχική μου εκτίμηση ήταν ότι οι περισσότεροι θα προτιμούσαν το Α, και άσχετα αν τα αποτελέσματα θα ήταν διαφορετικά αν η επιλογή ήταν ανάμεσα σε 20.000 και 200.000, προκύπτει πάλι μία χρήσιμη πληροφορία... Οτι πολλοί (περίπου 60%) θα απέρριπταν τα 1.000 ευρώ για να κερδίσουν 10πλάσιο ποσό με 1/10 πιθανότητα.

Link to comment
Share on other sites

CostasV, προκύπτει ακριβώς αυτό που λες.

Οτι για 1.000,00 θα ρίσκαραν.

Αλλά μόνο για αυτό το ποσό και με την συγκεκριμένη διαδικασία.

Το συμπέρασμα δεν είναι όμως πως οι πολλοί είναι ριψοκίνδινοι, που είναι το αρχικό ερώτημα.

 

Δεν προκύπτει το συμπέρασμα ότι θα ήταν πολλοί αυτοί που θα απέρριπταν το 1.000.000,00 για να κερδίσουν (ίσως) 10.000.000,00

 

Οσο μικρότερο είναι το αρχικό ποσό και ταυτόχρονα όσο μεγαλύτερο είναι το τελικό ποσό, τόσο μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα να πάρει κάποιος το ρίσκο. Να τζογάρει δηλαδή.

 

Ακόμα και στον τζόγο όμως, ο σωστός τζογαδόρος (ο έξυπνος όχι ο παρορμητικός) κάνει πάντα αυτή τη σύγκριση (1/10), μαζί με τον έλεγχο των πιθανοτήτων να κερδίσει (κίνδυνος, 1/10). Το 10% είναι πολύ μκρή πιθανότητα και εμπεριέχει μεγάλο κίνδυνο για να επενδύσεις 1.000.000,00 αλλά χωρίς μεγάλο κινδυνο για να επενδύσεις 1.000,00

 

Οι παρορμητικοί πεθαίνουν φτωχοί.

 

Εγώ το συμπέρασμα που βγάζω από το συgκεκριμένο ερώτημα είναι πως πολλοί από εμάς δεν έχουν την άμεση ανάγκη 1.000,00€ και είναι διατεθιμένοι να τζογάρουν για να πάρουν το 10πλάσιο :)

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ το συμπέρασμα που βγάζω από το συgκεκριμένο ερώτημα είναι πως πολλοί από εμάς δεν έχουν την άμεση ανάγκη 1.000,00€ και είναι διατεθιμένοι να τζογάρουν για να πάρουν το 10πλάσιο :)

 

αυτό είναι το μοναδικό αφαλές συμπέρασμα που μπορεί να βγεί από αυτήν την συζήτηση.........όλα τα άλλα εμπεριέχουν μέσα σφάλμα...........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.