Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αιμορραγία μηχανικών από το ΤΕΕ


Engineer

Recommended Posts

Φίλε George Michael αν υπήρχε μια προοπτική στην χώρα θα καθόμουν φυσικά.

Όμως όταν βλέπω ότι έχοντας ήδη 11 χρόνια εμπειρίας , σε δημόσια και ιδιωτικά η ποιότητα ζωής μου θα χειροτερεύει συνεχώς, για να συντηρώ κράτος συνταξιούχων/Δ.Υ και μετακλητών , ε λυπάμαι αλλά βάζω την οικογένειά μου πάνω από αυτούς.

 

Να πεις να υπήρχε η δυνατότητα να ανοίξω γραφείο, ίσως και να το δεχόμουν. Αλλά χωρίς οικονομική δυνατότητα να αγοράσω εξοπλισμό, άχρηστο θα είναι κι αυτό. Επιδότηση δεν παίζει να πάρω ποτέ πλέον, εδώ δεν πήρα στα "καλά τα χρόνια".

 

Κι επειδή δε θεωρώ δουλειά μηχανικού τη ρύθμιση αυθαιρέτων και τη συμπλήρωση "ταυτότητας κτιρίου" , θέλω να ασχοληθώ με κάτι πιο ουσιαστικό

Δεν μπορώ να σου δώσω άδικο φίλε - συνάδελφε για το λόγο ότι έχεις οικογένεια και το μέλλον της είναι πάνω από όλα

 

Αλλά γενικά θα πω ότι θα προτιμούσα το δύσκολο δρόμο που έχει να κάνει με την ύπαρξη και ανάπτυξη της πατρίδας μας ,  που όλοι γενικά και αόριστα αφήνουμε στα χέρια μια πολιτείας και των πολιτικών ή των μεγαλο εταιριών (έτσι μας μάθανε και μας μαθαίνουν )  , ενώ στην πραγματικότητα και εμείς σε ένα ποσοστό  διαχειριζόμαστε και μπορούμε να διαχειριστούμε  Και το κάνουμε λάθος μένοντας σε μια κορεσμένη από ανάπτυξη Αθήνα ή μη αναδεικνύοντας και αξιοποιώντας ότι συγκριτικό πλεονέκτημα έχουμε . Προσωπικά για να πάρω το εξοπλισμό μου έκανα 15 χρόνια και μέχρι τότε έκανα τα πάντα ακόμα και στοχοφόρος για ένα μεγάλο διάστημα  Ξεκίνησα το 1990 και το γραφείο μου  το έκανα το 2005 περίπου Μέχρι τότε ήμουν σε ένα χωρίο που απέξω περνούσαν μόνο κατσίκια και εκεί είχα ένα χώρο στοιχειωδώς για γραφείο Και μέσα και από την δική μου δουλειά και άλλων επιστημόνων διαμορφώσαμε μια κατάσταση πολύ καλύτερη από τα χρόνια του παππού μου , που πχ ακόμα δεν είχε μέχρι το τέλος του προηγούμενου αιώνα ηλεκτρικό ρεύμα και δρόμο στο χωριό που έγραψα Αυτό για μένα είναι το καλύτερο εύσημο για την επιλογή μου και θα συνεχίσω προς αυτήν την κατεύθυνση μέχρι να πεθάνω Γιατί πρώτος στόχος είναι για ένα επιστήμονα που αγαπά την πατρίδα του και μάλιστα όταν είναι δωρεάν η παιδεία και ουσιαστικά σπούδασε με τα λεφτά της πολιτεία σε μεγάλο μέρος , να φροντίσει να δώσει ένα καλύτερο μέλλον για τους ανθρώπους που θα έρθουν καλύτερο από το δικό του , ακόμα και αν αυτό δεν μπορεί να γίνει Τουλάχιστον οφείλει να το παλέψει

 

 Την προοπτική λοιπόν θα την κάνουμε εμείς οι ίδιοι στο μετερίζι μας , εκεί που δεν υπάρχει ,  και όχι κάποια απρόσωπη πολιτεία 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

συναδελφε  George   οι  εβραιοι  της  γερμανιας  όταν  την  εξουσια  πηρε  ο  χιτλερ 

χωριστηκαν  σε  δυο  μεγαλες  κατηγοριες   στην  πρωτη    οσοι  υποστηριζαν  ότι  πρεπει  να 

μεινουν  στην  χωρα  τους  και  να  παλεψουν   , και  στην  δευτερη  οσοι  εφυγαν  στα  γρηγορα 

στην  αμερικη  αποδρασαν .

μετα  το  τελος  του  πολεμου  οι  πρωτοι  ειχαν  πεθαίνει  στα  κρεματόρια  τους  αουσβιτς  

και  οι  δευτεροι  ειχαν  κανει  επιχειρήσεις  στις  ΗΠΑ , που  κρατουν  μεχρι  σημερα

η  ελλαδα  για  να  αλλαξει  χρειζεται  αμμεσα  να  περιθωριοποιήσει  το    υπαρχον  πολιτικο 

προσωπικο   της 

 και  να  κανει  μεταρυθμισεις  εντος  5  ετιας   μηπως  δει  ασπρη  μερα  μετα  από  10-15  χρονια 

ειδάλλως   η  καταστροφή  θα  είναι  τεραστιων  διαστασεων  .

με  την  αυξηση  φορολογιας   και  το  γραφειοκρατικο  καθεστως   ερχεται  μεγαλη  καταστροφή  .

ηδη  εχουμε  φορολογικο  και  εργασιακο  αουσβιτς  . η  φυγη  είναι  η  μονη  διέξοδος    για  να  μπορεσει  καποιος 

να  σωσει  ότι  εχει  κληρονομησει  από  τον  πατερα  του και  για  να  ζησει  ο  ιδιος  και  τα  παιδια  του 

όχι  σαν  επαιτης   αλλα  με  αξιοπρεπεια  .

Link to comment
Share on other sites

Δείτε τώρα στο κάπιταλ πως θέλουν να υπολογίζουν τις αξίες των ακινήτων σε μια επιτροπή . Δείτε πόσο δύσκολο είναι να περιορίσεις τους βλάκες που υπάρχουν στο δημόσιο και στην πολιτική , αλλά έχουν ψηλό επίπεδο προσαρμογής στην νέα κομματική πραγματικότητα . 

 

Δεἰτε τι παιχνιδάκι παίζει το παρεάκι των πιστοποιημένων εκτιμητών της πλάκας και ίσως πρέπει να κυνηγήσουμε το τεε για να πάψει αυτή η αστειότητα των πιστοποιήσεων ή να πέσουν μηνύσεις . 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι Εβραίοι που διέφυγαν από το Άουσβιτς, αφότου πιάστηκαν καλά στην Αμερική, προώθησαν την ιδέα της ίδρυσης του Ισραήλ, άρα η μετανάστευση δε σημαίνει πάντα εγκατάλειψη της πατρίδας.

 

Από την άλλη, ο στοχοφόρος της εποχής που αναφέρει ο Γιώργος μπορεί αναλογικά με τώρα να είχε καλύτερο μεροκάματο από το σημερινό μηχανικό που δουλεύει δεκάωρο για 1000 ευρώ με μπλοκάκι. Υπενθυμίζουμε επίσης ότι δεν έχουν όλοι χωριό για να πάνε να στήσουν εκεί την καλύβα τους.

 

Κι αν λοιπόν αποφασίσουν να γίνουν αγρότες ή να δραστηριοποιηθούν ως επιστήμονες σε επαρχιακό μέρος, γιατί να μην επιλέξουν κάποιο χωριό του εξωτερικού;

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το αμίμητο περί ”δωρεάν παιδείας" του G Michael είναι όλα τα λεφτά. Βέβαια μπορεί να συμβαίνει στα μέρη του. Στην Ελλάδα πάντως όχι.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το αμίμητο περί ”δωρεάν παιδείας" του G Michael είναι όλα τα λεφτά. Βέβαια μπορεί να συμβαίνει στα μέρη του. Στην Ελλάδα πάντως όχι.

Εγώ πάντως σπούδασα χωρίς να πληρώσω δίδακτρα , αλλά δεν θυμάμαι να έχω πληρώσει και πολλά πράγματα πχ θυμάμαι το βιβλίο - αναγνωστικό τα ψηλά Βουνά που δεν είχε παραδοθεί εγκαίρως νομίζω στην τετάρτη δημοτικού και το αγοράσαμε όλοι

 

Φροντιστήριο δεν πήγα παρά ένα μήνα στην Γ γυμνασίου λόγο εισαγωγικών εξετάσεων στο λύκειο και με το κάλεσμα του ίδιου φροντιστηρίου στην Γ λυκείου χωρίς να πληρώσω (αν και τελικά με το ζόρι πλήρωσα την χρονιά λίγα χρόνια μετά από τα χρήματα μιας μεταγραφής που έκανα στο ποδόσφαιρο  ) Τι άλλο να πλήρωσαν οι γονείς μου  ? να βάλω και την ποδιά στο δημοτικό και μερικά τετράδια και μολύβια - στηλούς γόμες κλπ Ε δεν νομίζω ότι δεν ήταν δωρεάν παιδεία αυτά που περιγράφω πιο πάνω και τα έξοδα ανήκουν στην πολιτεία ειδικά για τα βιβλία ακόμα και στο πολυτεχνείο και εγώ αυτό δεν το ξεχνώ γιατι πολιτεία είναι ο κάθε συμπολίτης που ιδρώνει την φανέλα του στην δουλειά και πληρώνει τους φόρους Επομένως οφείλω να το ανταποδώσω και να κάνω το ίδιο για τους νεους Έλληνες που έρχονται 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν παιδεία πρωταρχικά σημαίνει ελεύθερη πρόσβαση στο εκπαιδευτικό σύστημα, την οποία ευτυχώς την έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

η παιδεία είναι τόσο δωρεάν, που σύμφωνα με το ίδιο το ΙΟΒΕ κάθε μαθητής στο δημόσιο σχολείο κοστίζει στο κράτος περίπου 5000 - 6000 το χρόνο,

δηλαδή περισσότερο από τα 4000 που κοστίζουν τα απλά ιδιωτικά.

Τα οποία 5000 - 6000 τα πληρώνουμε όλοι ανεξαιρέτως, δηλαδή ακόμα κι αυτοί που πληρώνουν και τα 4000 στα ιδιωτικά,

δηλαδή κι αυτοί που δεν έχουν καθόλου παιδιά!

Κι όχι μόνο για τους φτωχούς που δεν έχουν να δώσουν τα 4000 (που θα τα είχαν αν τους τα πίστωνε το κράτος για αυτή τη δουλειά)

αλλά και για τους πλούσιους που αποφασίζουν για δικούς τους λόγους να πάνε στα δημόσια και όχι στα ιδιωτικά!

Πληρώνει δηλαδή φόρους ο υπάλληλος μιας εταιρείας που παίρνει 15000 το χρόνο,

για να πηγαίνει στο δημόσιο το παιδί του αφεντικού που μπορεί να βγάζει και 150.000 το χρόνο.

Πολύ δίκαιο και δωρεάν μου φαίνεται

 

Και να μην συγκρίνουμε τις ώρες και μέρες λειτουργίας και κάνουμε αναγωγή του κόστους στην μαθητο-ώρα, και βάλουμε και δραστηριότητες και λεωφορεία κλπ κλπ

Δεδομένου ότι έχουμε 80.000 - 100.000 καθηγητές, μήπως μπορείτε να μου πείτε που είναι,

και αντί να έχουμε 1 για κάθε 10 - 15 παιδιά στα σχολεία, έχουμε 1 για κάθε 20 - 30 ;

 

Ευτυχώς όμως έχουμε "δωρεάν" παιδεία

 

για να μην πούμε για τις προδιαγραφές κλπ θέματα άδειας λειτουργίας.

Όταν πας για άδεια ιδιωτικού, σου ελέγχουν και τα δόντια.

Όταν πάει ο Δήμος για άδεια του δημόσιου (αν πάει) όλα είναι καλά (και προκάτ, και υπόγεια, και ΑΜΕΑ, και σκάλες και όλα)

 

Ευτυχώς όμως δεν χρειάζεται να πληρώνουν βιβλία κλπ έξοδα οι αιώνιοι του Μετσοβίου κλπ πανεπιστημίων

(όπως ήμουν κι εγώ και πρόλαβα τη φάση που πληρώναμε βιβλία μετά το 7ο ή 8ο έτος νομίζω. Κάποιος υπουργός τότε είχε έκλαμψη φαίνεται)

 

Η ελεύθερη πρόσβαση μπορεί να έχει πολλές μορφές, και ΔΕΝ είναι συνυφασμένη με το σημερινό σύστημα καλά και σώνει.

Και ότι μερικοί θέλουν να το βλέπουμε έτσι, δεν σημαίνει ότι αυτό συμφέρει εμάς και όχι αυτούς, μόνο

Αντί να ξεκινάμε από το πρωταρχικό ερώτημα / ζητούμενο, που είναι πως θα εξασφαλίσουμε ελεύθερη πρόσβαση όλων στην βέλτιστη παιδεία,

θεωρούμε δεδομένο το σημερινό σύστημα, και συζητάμε αν πρέπει να το αλλάξουμε λίγο ή καθόλου.

Άλλωστε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Μια χαρά είναι η "δημόσια δωρεάν" παιδεία

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, τα βιβλία ποιών μαθημάτων σας δίνανε στο 7ο και το 8ο έτος; Αφού τα μαθήματα σταματάνε στο 5ο έτος..

 

Τέλοσπάντων, δωρεάν παιδεία σημαίνει ότι ο άπορος δε θα συναντήσει κάποιο βαρύ παράβολο (πχ 10,000 ευρώ) που δε θα έχει να πληρώσει κατά την εγγραφή του στο πανεπιστήμιο και έτσι θα αποκλειστεί από την τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Link to comment
Share on other sites

Το αμίμητο βέβαια συνεχίζεται, σιγά μη δε συνεχιζόταν. Όταν κάποιος είναι κολλημένος απλά σταματά η συζήτηση και του απαντάς "ναι έχεις απόλυτο δίκιο, ότι πείς", γιατί η κατάστασή του απλά δεν π α ί ζ ε τ α ι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.