Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αιμορραγία μηχανικών από το ΤΕΕ


Engineer

Recommended Posts

Πληρώνει δηλαδή φόρους ο υπάλληλος μιας εταιρείας που παίρνει 15000 το χρόνο,

για να πηγαίνει στο δημόσιο το παιδί του αφεντικού που μπορεί να βγάζει και 150.000 το χρόνο.

Πολύ δίκαιο και δωρεάν μου φαίνεται

 

 

Doing....

 

Οτι να ναι...

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Όταν λέμε δωρεάν παιδεία εννοούμε για τον άπορο. Οι υπόλοιποι (εργαζόμενοι και αφεντικά) εννοείται ότι θα πληρώσουν αναλογικά το μερίδιό τους και το μερίδιο του παιδιού του απόρου.

 

Βέβαια υπάρχει έμμεσος αποκλεισμός όποιου δεν έχει λεφτά να κάνει την εκπαιδευτική του ζωή ευκολότερη. Αλλά ο αποκλεισμός θα μπορούσε να είναι και άμεσος.

Link to comment
Share on other sites

Καλα και που να δείτε τις φετινές βάσεις τι εχει να γινει.. Στο τελος θα ψάχνουν μηχανικους απο αγγελίες και μονο..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνει δηλαδή φόρους ο υπάλληλος μιας εταιρείας που παίρνει 15000 το χρόνο,

για να πηγαίνει στο δημόσιο το παιδί του αφεντικού που μπορεί να βγάζει και 150.000 το χρόνο.

Πολύ δίκαιο και δωρεάν μου φαίνεται

Είσαι σίγουρος ότι έχεις τελειώσει ΑΕΙ ?

Αφού όλοι πληρώνουν  μια Χ φορολογία βάσει εισοδήματος  άρα κ το ποσό που θα καταβάλει κάποιος για την  παιδεία  είναι διαφορετικό, εκτός αν εννοείς ότι εγώ που δεν έχω παιδιά δεν πρέπει να πληρώνω για  παιδεία  

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικη φιλελε που διαβαζουν καπιταλ...

 

Ασε που επισης στα 5 6 χιλιαδες που κοστιζει ο μαθητης του δημοσιου υπαρχει λογικα ολο το κοστος της παιδειας λογικα π.χ. βιβλια, πανελληνιες εξετασεις, διοικητικα κτλ που χρησιμοποιουν και τα ιδιωτικα αλλα αυτο το ξεχναμε.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τα παιδιά των ιδιωτικών παίρνουν αγοραστά βιβλία. Οπότε το κράτος μάλλον θα παίρνει δικαιώματα από την πώληση.

Αυτό που περιμένω ακόμα απάντηση είναι για τα δωρεάν βιβλία των φοιτητών του 7ου και 8ου έτους...

Link to comment
Share on other sites

Ποια βιβλία 7ου και 8ου έτους ? Ό,τι βιβλίο πάρεις μέχρι όσο διαρκούν οι κανονικές σπουδές σου. ΔΕΝ ξαναπαίρνεις βιβλίο και 10ο έτος να πας....

 

Εγώ είχα χάσει ένα μπετό και δεν μου έδιναν άλλο με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

είναι  καλυτερα  να  είναι  ο  μπαμπας  στην  αραπια   και  να  ζει  με  αξιοπρεπεια  το  σπιτι  του 

παρα  να  ζητιανευουν  στον  αλεξιαδη   για  λιγα  ευρω

διαλυση  είναι  το  δευτερο   προφανως  παρα πολύ  πλυθησμος   βιοπορίζεται  από  το  δημοσιο 

και  δεν  μπορει  να  καταλαβει  την  καταντια  που  βρισκεται  η  ιδιωτικη  οικονομια  .

μακαρι  να  μπορουσαν  οι  περισσοτεροι  ελληνες

  να  εργαστουν  στο  εξωτερικο   και  να  γλιτωσουν  τα  σπιτια  τους  και  την  ζωη  τους

αλλα  για  εκατ  πολιτες  δεν  είναι  καν  επιλογή .

Link to comment
Share on other sites

εγώ ο νεοφιλελές που διαβάζει μόνο κάπιταλ και δεν τελείωσε το ΑΕΙ πολύ σίγουρα,

λέω ότι ΔΕΝ πρέπει να πληρώνει για την παιδεία του πλούσιου ο φτωχός,

και ότι πρέπει ο γονιός να διαλέγει το σχολείο και να το πληρώνει,

και το κράτος να συμμετέχει σε αυτή τη δαπάνη ανάλογα με τις δυνατότητες του καθενός (από καθόλου εώς απολύτως)

και ότι όλα τα σχολεία πρέπει να δουλεύουν με τους ίδιους όρους, τις ίδιες προδιαγραφές, τις ίδιες αργίες, τους ίδιους καθηγητές κλπ κλπ

(για να έχει και νόημα η ισότητα και η ελεύθερη πρόσβαση και όλα αυτά τα νεοφιλελέ)

και ότι δεν έχει καμία δουλειά με το σχολείο της Κηφισιάς ο φορολογούμενος της Θράκης.

 

Μήπως κάποιος ξέρει να μας πει γιατί τα δημοτικά λέγονται δημοτικά; 

Μήπως κάποιος μπορεί να μας πει αν το δικό μας σύστημα ακολουθείται και σε καμία άλλη σοβαρή χώρα του κόσμου;

Μήπως κάποιος θεωρεί εύλογο να μπαίνουν τα παιδιά στα "πανεπιστήμια" κάθε ραχούλας με γενικό βαθμό 3/20 και 5/20

και να βγαίνουν με το ζόρι, με ένα χαρτί χρήσιμο μόνο για το δημόσιο;

Πόσους Έλλαδίτες και ξένους φοιτητές έχουν τα πανεπιστήμια της Κύπρου;

(η οποία παρεμπιπτόντως έχει μόνο 1.000.000 κόσμο αν θυμάμαι καλά, και είναι και στην άκρη της Ευρώπης)

 

Εσείς που εύκολα χαρακτηρίζετε τους άλλους, γιατί δεν αυτοχαρκτηρίζεστε πρώτα και να πείτε και κάτι επί της ουσίας;

Συμφωνείτε με το σημερινό σύστημα; Σας φαίνεται ότι παράγει ισότιμη και δωρεάν παιδεία επιπέδου για όλους;

Έχουν όλα τα παιδιά τις ίδιες ευκαιρίες στην ίδια εκπαίδευση; 

Έχετε σκεφτεί καθόλου το ρόλο του σχολείου στην κοινωνική συνοχή και την αναδιανομή;

Είναι σήμερα τα σχολεία ταξικά ή όχι; Μάλιστα μερικά τείνουν να γίνουν και "εθνικά", καθαρά λόγω χωρικής κατανομής των μειονοτήτων.

 

ΥΓ1: περί βιβλίων 7ου - 8ου κλπ

Οι παλαιότεροι θα θυμούνται ότι τα βιβλιοπωλεία είχαν δύο καταλόγους. 1. κανονικό εξάμηνο, 2. παλιά εξάμηνα

Και μάλιστα γραφόσουν στον δεύτερο κατάλογο κάθε φορά που έπαιρνες το μάθημα. Το γιατί νομίζω είναι εύκολο.

Μετά άρχισε ο έλεγχος σιγά - σιγά, και δεν σου το ξαναέδιναν. Και μετά δεν σε έγραφαν καθόλου μετά το 7ο - 8ο έτος. (νομίζω υπήρχε ο κανόνας 1,5 ν ή ν+2. κάτι τέτοιο)

Τώρα δεν ξέρω τι ισχύει

 

ΥΓ2: για το που βρίσκονται οι καθηγητές και γιατί έχουμε κενά στα σχολεία δεν είδα καμία μαντεψιά.

Μάλλον τους μαστιγώνουν νυχθημερόν στην ειδική διεύθυνση που υπάρχει στο υπουργείο για να εξυπηρετεί τα ιδιωτικά σχολεία, 

με τα λεφτά των φόρων που εισπράτει το εθελόδουλο πολιτικό σύστημα για λογαριασμό της ντόπιας ελίτ.

Δεν πιστεύω να είναι αποσπασμένοι σε τίποτα πολιτικά και κομματικά γραφεία και διάφορες καβάντζες. 

Άλλωστε έχουν κι αυτοί παιδιά και δεν θα έκαναν τίποτα εις βάρος του εθνικού συστήματος δημόσιας δωρεάν παιδείας.

Άραγε γιατί δεν χρεώνει το κράτος ΟΛΑ τα σχολεία για τις υπηρεσίες που τους παρέχει, ανάλογα με το κόστος;

Εκεί θα ήταν που θα γέλαγε κάθε πικραμένος.

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Καλό είναι να λέμε και τίποτα διαφορετικό που και που. Έστω κι ένας μας να κάνει μια καινούρια σκέψη, κάτι έχουμε κερδίσει.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

επειδή σε αυτή τη χώρα δεν κάναμε ΠΟΤΕ ούτε μεσα στην κρίση  τις ΑΛΛΑΓΕΣ που έπρεπε  σε λίγο θα γυρίσουμε σε εργασιακο μεσαίωνα

κάποιοι (αυτοί που στήριξαν το ΟΧΙ που το εκαναν ΝΑΙ) βρήκαν να δημιουργούν ΕΧΘΡΟΥΣ να κρατούν τα ψηφαλακια κοντά τους μην έρθουν οι αλλοι

τα ίδια έκαναν και οι προηγουμενοι για να μην παρεξηγηθώ

προσωπικά ειμαι από αυτους όπως λεει το τραγουδι που παντα μένουν στην απεξω που ενω μπορουσα να διοριστώ ΔΕΗ και σε άλλες προνομιακες ΔΕΚΟ και δημοσιους οργανισμούς ποτέ δεν έκανα ΟΥΤΕ ΑΙΤΗΣΗ

έχω μια αλλεργία σε  π@@ γιαυτό όποιος και να τις λέει είμαι πάντα απέναντι....δεν με απασχολεί καν τι ψήφισα...αν μου το αλλαξουν φτυσιμο και αντε γεια

 

βρήκαμε τώρα να κατηγορουμε τον φιλελευθερισμό που ειδικά σε θέματα ανθρωπινων δικαιωμάτων είναι πιο μπροστά και από τους ΄΄αριστερούς΄΄

κυριοι φιλελευθεροι ειναι το ALDE  ΚΑΙ όχι η ΝΔ που είναι στο E.Λ.Κ (Eυρωπαικό λαικο κόμμα) και βρήκε  ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ εξαιτίας μνημονιου σημαία ευκαιρίας τους φιλελε

βρίζουν όλοι τον φιλελευθερισμό αλλά όλοι τους μεταναστευουν σε αγγλια δανια  κτλ  από ευρωπη........υπήρχαν και κάποιοι γραφικοί που δουλευαν στην αγγλια και ήταν υπερ  GREXIT και τώρα βγάζουν σπυρακια που ακουν BREXIT.......έτσι είναι και κάποιοι παράγοντες αγγλοι που στήριζαν GREXIT και τώρα είναι στα κα΄γκελα μην φύγουν

 

παιδεία -υγεία  είναι δικαιωματα που μας εξασφαλίζουν οι φόροι μας άσχετα πόσα βγάζουμε μπορεί να θέλει και ο μπομπολας τα παιδιά του να πάνε δημόσιο

 

αλλά τα προνοιακα επιδόματα  ΟΛΑ θα έπρεπε να είναι βάση εισοδήματος....έλεγε η μενεγακη μου τοστελναν τι να κάνω?

 

 

η πρόσβαση με ίσους όρους  (εξαιρώ τις 10 οικογενειες γιαναμε στην πραγματικότητα όπως και σε χώρες αντίστοιχα γερμανια)  στην ΕΡΓΑΣΙΑ και σε ευκαιρίες  επαγγελματικής  ανέλιξης θα έπρεπε να είναι το Α και το Ω  για μια χώρα με τέτοιο ποσοστό ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ

αλλά  ΟΧΙ εδώ μας νοιαζουν τα μικροκομματικά και να μοιράζουμε  μερίδιο φτώχειας

 

ακόμα συζητάμε το καλώδιο διασύνδεσης της κρήτης μέσα στην κρίση μ απόσβεση 2 χρ

 

όχι συνάδελφοι  δεν μας φταίνε οι άλλοι.....εμείς φταιμε που δεν φωνάζουμε γιατί θα έρθουν οι  ''άλλοι''

 

καλά κάνουν οι συνάδελφοι και φευγουν....εδώ δεν υπάρχει ελπίδα  για τα επόμενα 10 χρ....

και όταν γυρίσουν ΑΝ γυρισουν ποτέ  με τις εμπειρίες που θαχουν και με τα αποθεματικά θα θερίσουν όποια ανάπτυξη  ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟΤΕ

 

 

 

οι υπόλοιποι που θα μείνουμε εδώ 

κανά αυθαίρετο

κανα πεα

καμια βεβαίωση

καμια άδεια   (κατεδαφισης πιο πιθανό)

καμια επίβλεψη αυτες προς ολοκλήρωση

καμια ανακαίνιση

ισα ισα να τσουλά το κάθε έτος  σαν την μέρα της  ΜΑΡΜΟΤΑΣ

να συζητάμε αν πρέπει να πουληθεί τι αξια το ελληνικό  ( όποιος έχει παιδιά ας τα παέι πεδιον άρεως και το ξανασυζητάμε),  ποσα δις τα πετρέλαια πόσα δις θα μας χαρίσει ο πουτιν και όλα τα αντίστοιχα  γραφικά

γιατί πολιτική είναι η τέχνη του εφικτου  αλλά εδώ είμαστε ο λαός του ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ και αν κάνω ότι δεν το βλέπω μπορεί να σταματήσει να υπάρχει το πρόβλημα

 

 

legalizE liberalism   θα ήταν το μόνο που θα μπορούσα να πω γιαυτή τη χώρα

 

 

 

υγ  μην ξεχάσω  όχι στα ιδιωτικά πανεπιστήμια όταν στο αντίστοιχο της κυπρου επιστημων είναι τα μισα παιδια των  βουλευτων μας των μεγαλοδικηγορων και μεγαλοδικαστικών....

όλοι έξω να πληρώνουμε σε αγγλιες ιταλιες   γιατί ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ και ότι ιδιωτικό και κακό σε αυτή τη χώρα που δεν μπορεί να επιβάλλει ΚΑΝΟΝΕΣ

Edited by akius
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.