Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα παράταση ως 31.07.2016, για τους Προσωρινούς Ενεργειακούς Επιθεωρητές


ssouanis

Recommended Posts

Αν δημοσιευθεί ως και 31.07 δεν αλλάζει τίποτα.

Αν δημοσιευθει από 01.08 μόνο όσοι πέρασαν για τρεις μήνες και μετά βλέπουμε.

 

άρθρο 58 Μεταβατικές Διατάξεις παρ. 1

"...οι οποίοι μέχρι την έκδοση του παρόντος είναι ήδη εγγεγραμμένοι στο αντίστοιχο Μητρώο..."

 

από την ερμηνεία είναι ανεξάρτητο του ΦΕΚ και ισχύει για όσους ΄σημερα είναι ήδη γραμμένοι. 

Link to comment
Share on other sites

Να μη μας διαφεύγει και το άρθρο 40 περί ηλεκτρονικής υποβολής τοπογραφικών

 

Μετά από διαπιστωτικη υπουργού...

άρθρο 58 Μεταβατικές Διατάξεις παρ. 1

"...οι οποίοι μέχρι την έκδοση του παρόντος είναι ήδη εγγεγραμμένοι στο αντίστοιχο Μητρώο..."

 

από την ερμηνεία είναι ανεξάρτητο του ΦΕΚ και ισχύει για όσους ΄σημερα είναι ήδη γραμμένοι.

Έκδοση είναι η ημερομηνία του φεκ.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Για τη Γ ταξη, οσοι ειναι ηδη στο μητρωο και εχουν 10 ΠΕΑ ανω των 250τμ, ανεξαρτητως χρησης, πανε για Γ.

Εγω αυτο καταλαβαινω, ασχετα αν ειναι αδικο σε σχεση με τη Β.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω ένα χοντρικό ρεζουμέ όπως τα κατάλαβα

1. ΠΕΑ εκπονούν οι έχοντες δικαίωμα εκπόνησης ΜΕΑ

2. Οι διπλωματούχοι εντάσσονται στη Α τάξη με τη λήψη του διπλώματος (κι εγγραφή στο ΤΕΕ). Οι πτυχιούχοι (ΤΕΙ κλπ) ένα χρόνο μετά τη λήψη. Οι ήδη ε.ε. και μη έχοντες δικαίωμα εκπόνησης ΜΕΑ. Όριο Α τάξης (κτιρίου) τα 250 μ²

3. Ένταξη στη Β μετά από εκπόνηση τουλάχιστον 30 επιθεωρήσεων Α τάξης. Στη Β εντάσσονται και ενεργοί ε.ε. με τουλάχιστον 30 επιθεωρήσεις Α τάξης. Από τις επιθεωρήσεις αυτές (30), το 20% τουλάχιστον (6) να είναι σε κτίρια τριτ. τομέα. Όριο Β τάξης τα 1000 μ²

4. Στη Γ τάξη εντάσσονται όσοι (ενεργοί και νέοι) έχουν τουλάχιστον 10 επιθ. Β τάξης (>250 μ²), και οι επιτυχόντες στις εξετάσεις

 

 

Το ζουμί όμως είναι στην παρ. 6 του άρθρου 54 (παράβολο σε κάθε ΠΕΑ)

 

Η τρίμηνη παράταση του άρθρου 58 δίνεται προκειμένου να ανασυνταχθεί το μητρώο, και να ξαναπληρώσουμε το σχετικό παράβολο 

Link to comment
Share on other sites

Η τρίμηνη παράταση του άρθρου 58 δίνεται προκειμένου να ανασυνταχθεί το μητρώο, και να ξαναπληρώσουμε το σχετικό παράβολο

 

 

 

Δε νομιζω οτι αυτοι που ηδη εχουν πληρωσει θα ξαναπληρωσουν.

Ασε που πλεον η ετησια ανανεωση καταργειται και μπαινει το παραβολο σε καθε ΠΕΑ. πχ εγω εχω ακομα 6 μηνες, για να ληξει το 100αρικο...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από διαπιστωτικη υπουργού...

 

Έκδοση είναι η ημερομηνία του φεκ.

Πάσσο, δεν μπορώ να ανοιξω πάλι το link δεν ξέρω γιατι.

Επιφυλάσσομαι πάντως, δεν καταλαβαίνω την αναγκαιότητα των 3 μηνών.

Ο νόμος κανονικά θα πρέπε ναναι σαφής, επομένως δεν με ικανοποιεί η εξάρτηση του αν θα δημοσιευτεί πριν ή μετά την 31/07. 

 

Στην αιτιολογική έκθεση του Ν/Σ

(εδώ: http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/2f026f42-950c-4efc-b950-340c4fb76a24/p-ydrogo-eisigitiki-sunolo.pdf)

γίνεται αναφορά σε Μητρώο Ενεργειακών Επιθεωρητών που έχει συσταθεί από το 2010 και περιέχει 12.000 επιθεωρήτές, 

συνεπώς εννοεί όλους τους επιθεωρητές που βρίσκονται ενεργοί τώρα. 

Το πάραβολο των 50 ευρώ και ετήσιο των 100 θα συνεχισει να ισχύει μέχρι να τεθεί σε εφαρμογή μετά από 3 μηνες το πλήρες μητρώο (εκεί δεν θα υπάρχει ετησια ανανέωση) 

Σημειωτέον ότι από τέλη Σεπτέμβρη τρέχει παλιό και νέο Εξοικονομώ, συνεπώς θεωρώ αδιανόητο να κλειδώσουν για 3 μήνες τους μόνιμου.ς

 

Σταύρο επέτρεψε με πάντως και πάλι να επιμείνω. 

Αλλού μέσα στο νόμο μιλά για ημερ. δημοσιεύσης, αντίθετα εδώ για ημερομηνία έκδοσης του παρόντος, που είναι και το λογικοφανές και είναι ανεξάρτητο του 31/07 

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Ο λογαριασμός μου είναι ανενεργός από τον Ιούνιο που έληξε η ετήσια συνδρομή.. Έχω στα σκαριά 3 ΠΕΑ για γνωστούς μου. Να δώσω τα 100€ αυτή την εβδομάδα (με τον κίνδυνο να λήξει πάλι 31/7 και να πάνε στο βαρέλι) η να περιμένω το νέο νόμο; Τι λέτε;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ θέμα είναι αν θα ενεργοποιηθείς τώρα, αφού η διατύπωση της παράτασης για ένα μήνα (31/07) αφορούσε όσους ήταν ενεργούς 30/06. 

ΤΟ έχει κάνει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.