Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές Οικοδομικής Άδειας


Recommended Posts

Έτσι λοιπόν ας μη διαμαρτυρόμαστε ούτε όταν καίγεται όλη η Ελλάδα, ούτε όταν όταν παραλύουν τα πάντα για δέκα πόντους χιόνι ούτε όταν σκοτωνόμαστε στους άθλιους δρόμους μας, ούτε για τις άσχημες πόλεις μας, ούτε για χίλια δυο στραβά που συμβαίνουν σ' αυτόν τον τόπο.

Καμια σχεση ! Ξεφυγες απο το θεμα τελειως . Ολα τα παραπανω πως συνδεονται με το τελικο ποσο που θα πληρωσει τελικα ο ιδιοκτητης ?

Χαρη επαναλαμβανω : ξεκινα τον αγωνα σου κατα των εκπτωσεων που κανουν αλλοι μηχανικοι .

Στο κατω κατω ειναι στη δικη μας ευχερεια το ποσο θα κοστολογησουμε τελικα την αδεια . Και στην Αθηνα ευτυχως αυτη η κοστολογηση περιλαμβανει και τα φορολογικα .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

erling

Τον ΦΠΑ τον πληρώνει πάντα ο τελικός χρήστης αλλά και την αμοιβή του μηχανικού την πληρώνει πάντα ο τελικός χρήστης! Τι θέλω να πω; Ο ΦΠΑ είναι μέρος της αμοιβής και βάσει νομοθεσίας πρέπει πάντα να περιλαμβάνεται στην τιμή.

 

Με το εθιμικό δίκαιο δεν τα πάω καλά. Έχουμε καταντήσει ως χώρα να ισχύει πάνω από Nόμους, ό,τι δηλαδή ισχύει σε μια πολιτισμένη χώρα. Θυμάστε τον Βούγια τι είχε δηλώσει για τη μεταγραφή της κόρης του στο τμήμα Αρχιτεκτονικής του ΑΠΘ; Έτσι θέλετε να γίνονται όλα τα πράγματα στην Ελλάδα, βάσει εθιμικού δικαίου;

Στο κάτω-κάτω της γραφής και στην περίπτωσή μας αν αυξήσεις την αμοιβή και βάλεις τις κρατήσεις να τις πληρώνει ο μηχανικός και το κόστος για τον πελάτη θα είναι το ίδιο και το κέρδος για τον μηχανικό θα είναι το ίδιο.

 

adadim

Οι εκπτώσεις των μηχανικών είναι ένα άλλο θέμα και είναι υποσύνολο αυτού που ανέφερα και δεν είναι καθόλου άσχετο κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον, είναι η νοοτροπία του Νεοέλληνα.

 

Όσο για τις εκπτώσεις η λύση είναι πολύ απλή και ακούει στο όνομα "Κατάργηση Εξωλογιστικού Προσδιορισμού Κερδών". Αν φορολογούμασταν για έσοδα που δεν είχαμε τότε θα το σκεφτόμασταν διπλά και τριπλά να κάνουμε εκπτώσεις. Στην ουσία η πολιτική των ελαχίστων αμοιβών, ορθή κατά την γνώμη μου, αναιρείται από τις εκπτώσεις που γίνονται λόγω ακριβώς του ότι υπάρχουν περιθώρια με τον εν ισχύ σήμερα τρόπο φορολόγησης.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη για τον ΦΠΑ τα ίδια λέμε :) Πρέπει ο πελάτης να ενημερώνεται πόσο θα πληρώσει ΤΕΛΙΚΑ.

 

Προσωπικά του αναφέρω το τελικό κόστος.

Δηλαδή η άδεια που θέλει να βγάλει θα του στοιχίσει Χ ποσό.

 

Υπάρχουν άλλοι συνάδελφοι που λένε

"Εγώ θα πάρω αμοιβή τόσα συν τα φορολογικά" και στα φορολογικά βάζουν μέσα και τα δικά τους (ΦΕΜ-ΤΣΜΕΔΕ).

Αυτό πιστεύω ότι είναι λάθος.

 

Υπάρχουν και άλλοι (λίγοι αλλα υπάρχουν) που όταν πάει να πάρει ρεύμα του ζητάνε και την επίβλεψη, χωρίς να του το έχουν αναφέρει πρώτα.

Μου έχει τύχει σε πελάτη μου, να έχει πάρει προσφορά από "συνάδελφο" ακριβώς όσο ήταν οι αμοιβές μελέτης συν τα αντίστοιχα φορολογικά.

Του λέω πολύ απλά, πως εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω με αυτήν την τιμή. Εκατσα όμως και του έφτιαξα ένα συμφωνητικό που έγραφα "ΚΑΙ για την επίβλεψη" και μόλις το πήγε στον "συνάδελφο" άρχισε να του τα μασάει. Και τελικά γύρισε σε εμένα. Ημουν κακός????

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι τι συμβαίνει στην πραγματικότητα της αγοράς εργασίας. Υπάρχουν οι τίμιοι και οι άτιμοι, υπάρχουν οι σωστοί και οι απατεώνες και υπάρχουμε όλοι εμείς, ο μέσος μηχανικός.

 

Νομίζω ότι ο κάθε πελάτης, αν μπορεί να εκτιμήσει και να ερευνήσει σωστά μερικά πράγματα θα ρωτήσει αναλυτικά

και ο κάθε μηχανικός είναι υποχρεωμένος να απαντάει αναλυτικά:

Τόσο κοστίζει η μελέτη, τόσο η επίβλεψη, τόσο το ΦΠΑ, οι λοιπές κρατήσεις κλπ, τόση έκπτωση σου κάνω, συνολικά τόσο....

 

Τώρα για το ΦΕΜ, νομίζω είναι μεγάλη απάτη να το χρεώνουμε στους πελάτες γιατί είναι φόρος που προκαταβάλλεται και επιστρέφεται με την εκκαθάριση...

Τα υπόλοιπα ΦΠΑ, ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ είναι μεν του μηχανικού, αλλά δεν θα τα πλήρωνε αν δεν ήταν η συγκεκριμένη δουλειά. Γι' αυτό λέω ότι πρέπει αφού εξηγείς σε κάποιον αναλυτικά, τότε του κάνεις μια γενική σούμα, τόσο!

Link to comment
Share on other sites

Τόσο κοστίζει η μελέτη, τόσο η επίβλεψη, τόσο το ΦΠΑ, οι λοιπές κρατήσεις κλπ, τόση έκπτωση σου κάνω, συνολικά τόσο....

Γι' αυτό λέω ότι πρέπει αφού εξηγείς σε κάποιον αναλυτικά, τότε του κάνεις μια γενική σούμα, τόσο!

 

Συμφωνω . Του εξηγεις αναλυτικα τι περιλαμβανει το πακετο και μετα τη σουμα , ΄η δεχεται και τον αναλαμβανεις , ΄η απογοητευεται και δεν κτιζει συνηθως τιποτα (μετα την αυξηση των αμοιβων , σε πολλους κακοφαινεται

το μεγαλο τελικο κοστος και μεχρι να το συνειδητοποιησουν , τρεναρουν -αναβαλλουν-ακυρωνουν την ολη διαδικασια)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή, αναφερθείκατε σε εκπτώσεις που γίνονται στην επαρχία, σας ενημερώνω πληροφοριακά οτι στην Πάτρα οι κατασκευαστές θεωρούν δεδομένη την έκπτωση του 40%!!!!!!

Όποιος μηχανικός δεν το δέχεται, καταντά να τρέχει να βουτήξει από τα μαλιά καμιά δουλίτσα του στύλ ¨Νομιμοποίηση περίφραξης στη στάνη του μπάρμπα-Γιώργη στην άνω Κολοπετινίτσα (2800+ υψόμετρο)¨.

Θα ήταν καλό να δημιουργηθεί μια μόνιμη στήλη εδώ, όπου οι νέοι μηχανικοί (ίσως και οι παλιότεροι) να καταθέτουν τις απόψεις τους για το ύψος της έκπτωσης ανα περιοχή, ώστε με τον καιρό να καθιερωθούν συγκεκριμένα ποσοστά εκπτώσεων πανελλαδικά.

Στο κάτω κάτω της γραφής, δεν χρωστάμε τίποτα οι υπόλοιποι να πιεζόμαστε σε τέτοιες εκπτώσεις όταν ένας τρελλός που έχει ανάγκη να χαλάει τη πιάτσα κατά αυτό το τρόπο. Κλέφτες θα γίνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι ρε παιδιά αυτό πια είναι κατάντια.

Ο μπακάλης της γειτονιάς μπορεί να κάνει έκπτωση στη φέτα εμείς όμως δεν πρέπει τουλάχιστον να νομιμοποιήσουμε τη μπακαλίστικη λογική κάποιων συναδέλφων.

Ας μη ξεχνάμε ότι πρόκειται για θεσμοθετημένες min αμοιβές.

Τουλάχιστον ας κάνουμε "ψιλοκομένο τουμπεκί" γιατί μας βλέπω να τη παθαίνουμε σαν τους συναδέλφους εργολήπτες που κτυπούσαν τις δουλειές και ήρθε ο ΣΟΥΦΛΙΑΣ και κατέβασε τις τιμές κατά 40%.

ΤΕΛΙΚΑ η συμφωνία με το πελάτη και η αποτίμηση της εργασίας μας είναι θεμα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι αξιοπρεπής γι΄αυτο και με έχουν φάει τα βουνά και τα λαγκάδια! Λίγο ακόμα και θα ανοίξω γραφείο στο Καϊμακτσαλάν. Τεχνικό γραφείο - "η μοναχική αρκούδα"

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω είστε όλοι πολιτικοί μηχανικοί και αρχιτέκτονες.

 

Παιδιά (τρόπος του λέγειν ) δεν έχει νόημα να γκρινιάζουμε για τις εκπτώσεις όταν ο ίδιος ο κλάδος μας δεν σέβεται τπτ και τι εννοώ. Στην Αθήνα τουλάχιστον οι μηχανολόγοι κάνουν έκπτωση 30% στην αμοιβή τους όταν την δουλειά την δίνει ο μηχανικός. Η έκπτωση προφανώς και δεν περνά στον πελάτη αλλά την καρπώνεται ο πολιτικός μηχανικός. Αν ο πολιτικός μηχανικός που είναι συνάδελφός δεν πληρώνει στο 100% (και μάλιστα όχι με δικά του λεφτά αλλά του πελάτη) περιμένετε να πληρώσει ο κατασκευαστής;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.