Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες σχετικά με την τακτοποίηση αυθαιρέτων


Charter

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ ΌΛΟΥΣ πραγματικά από καρδιάς που μπήκατε στον κόπο να το διαβάσετε και να μου απαντήσετε. 

 

Αγαπητέ φίλε, 

 

Σας συνιστώ να σταματήσετε την οποιαδήποτε επαφή με τον συγκεκριμένο μηχανικό. Δεν έχουν τελειώσει τα πράγματα όπως λέτε, εφόσον ήδη έχετε δώσει τα χρήματα που σας ζήτησε. Δεν πρόκειται να τελειώσουν έτσι απλά.....

 

Σας ξανάγραψα το τι ακριβώς πρέπει να κάνετε. Και για το "ιδιαίτερο" καλό σας σας συνιστώ να επιλέξετε δικηγόρο και μηχανικό εκτός του νησιού σας. Ό,τι έξοδα και να κάνετε από τώρα και στο εξής, θα τα πάρετε πίσω πολύ παραπάνω..... Ίσως και τα περισσότερα από αυτά που ήδη έχετε καταβάλλει....

Το συγκεκριμένο forum είναι "δημόσιο" και διαβάζεται από οποιονδήποτε. Δηλαδή, υπάρχουν "πράγματα" που γράφονται δημοσίως κι άλλα "πράγματα" που δεν γράφονται....

 

Η γνώμη μου λοιπόν αναφέρεται εδώ:

 

Πρότασή μου είναι άμεσα (χθες δηλαδή) κι αφού συγκεντρώσετε όλο το "υλικό - ιστορικό" της υπόθεσης αυτής, ν' απευθυνθείτε σε δικηγόρο - νομικό της επιλογής σας (ο οποίος πρέπει απαραιτήτως να έχει ειδικό σύμβουλο μηχανικό "γνώστη" του 4178/2013).....

Έχετε πάρα πολύ και δύσκολο δρόμο να κάνετε....

Να θυμάστε πάντα ότι, "...ποτέ δεν είναι αργά"...

Μέχρι να δρομολογήσετε την υπόθεση απολύτως καμία επαφή με τον "μηχανικό" σας!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί να πάει σε δικηγόρο πρώτα και όχι σε έναν μηχανικό να δει τι έχει κάνει ο άλλος ? Ο δικηγόρος δεν θα καταλάβει τίποτα.

 

Για την αεροφωτογραφία των 800...μήπως χρεώνει μεταφορικά στην Αθήνα και φωτοερμηνεία και φυσικά φουσκώνει και το κέρδος ? Γενικά είναι δύσκολο να κρίνουμε έτσι εύκολα. Και στα νησιά οι μηχανικοί χρεώνουν πολλά γιατί είναι λίγοι από ότι έχω ακούσει.

 

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Η δεδδηε παλιά ζητούσε αεροφωτογραφία, συγκεκριμένα ζητούσε "Αεροφωτογραφία έγχρωμα εκτυπωμένη από την ιστοσελίδα του κτηματολογίου". Τώρα που πήγα και ξαναρώτησα δεν ζητάει.  Όταν μου είχε πει τότε ο μηχανικός ότι η αεροφωτογραφία κοστίζει περίπου 1000 ευρώ, μπήκα στην σελίδα του κτηματολογίου http://gis.ktimanet.gr/wms/apr1/ εντόπισα το ακίνητο, το μάρκαρα, το έβγαλα εκτύπωση τους το έδειξα και τους ρώτησα εάν το δέχονται και μου είπαν ναι. Το τελευταίο όμως σας το λέω με κάθε επιφύλαξη. Δεν γνωρίζω εάν κατά την προσκόμιση των δικαιολογητικών θα το δεχόντουσαν ή θα χρειαζόταν κάποιο πιο "εξειδικευμένο" έντυπο αεροφωτογραφίας από κάποιον μηχανικό.

 

έχει πει 1 πληρωμή 6000€ και τα έγγραφα  που καταθέτει παραπάνω αναφέρουν 792+500+15+814+496, 2617€ τα άλλα που είναι?

 

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το υπόλοιπο ποσό το έδωσα "μαύρα" στο χέρι. Συγκεκριμένα ήθελε το συνολικό ποσό στο χέρι αλλά για να έχω αποδείξεις του είπα τα υπόλοιπα χρήματα μόνο μέσω e-banking μπορώ να τα δώσω. 

 

Αγαπητέ φίλε, 

 

Σας συνιστώ να σταματήσετε την οποιαδήποτε επαφή με τον συγκεκριμένο μηχανικό. Δεν έχουν τελειώσει τα πράγματα όπως λέτε, εφόσον ήδη έχετε δώσει τα χρήματα που σας ζήτησε. Δεν πρόκειται να τελειώσουν έτσι απλά.....

 

Σας ξανάγραψα το τι ακριβώς πρέπει να κάνετε. Και για το "ιδιαίτερο" καλό σας σας συνιστώ να επιλέξετε δικηγόρο και μηχανικό εκτός του νησιού σας. Ό,τι έξοδα και να κάνετε από τώρα και στο εξής, θα τα πάρετε πίσω πολύ παραπάνω..... Ίσως και τα περισσότερα από αυτά που ήδη έχετε καταβάλλει....

Το συγκεκριμένο forum είναι "δημόσιο" και διαβάζεται από οποιονδήποτε. Δηλαδή, υπάρχουν "πράγματα" που γράφονται δημοσίως κι άλλα "πράγματα" που δεν γράφονται....

 

Η γνώμη μου λοιπόν αναφέρεται εδώ:

 

Καλησπέρα και ευχαριστώ πάρα πολύ για την συμβουλή σας.

 

Το μόνο που θέλω αυτή την στιγμή από την συγκεκριμένη υπόθεση είναι να τελειώσει ομαλά χωρίς να χρειαστεί να βάλω ξανά το χέρι μου στην τσέπη παρά μόνο να πληρώσω το ΤΑΠ. και φυσικά να απαλλαγώ πλήρως από τον συγκεκριμένο μηχανικό. Όταν λέω ομαλά εννοώ να έχουν πληρωθεί όλες οι αυθαιρεσίες, να μπορέσω να βγάλω το ΤΑΠ, να μπορέσω να βάλω το κανονικό ρεύμα και να μην ξανά χρειαστεί να επικοινωνήσω με τον συγκεκριμένο μηχανικό για το οτιδήποτε κάνω στο μέλλον. Δεν ζητάω να πάρω χρήματα πίσω, ότι έφαγε - έφαγε. Ας τα βρει από τον Θεό που λένε και οι δικοί μου.

 

Εάν όμως συνεχίζει να μου ζητάει χρήματα και δεν έχει ολοκληρώσει αυτά που έχουμε συμφωνήσει ή έχει σχεδιάσει το οτιδήποτε ώστε στο μέλλον να είμαι αναγκασμένος να τον χρειαστώ. Τότε να είστε βέβαιος ότι θα ακολουθήσω κατά λέξη την συμβουλή σας.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Charter . 

Δυστυχώς το ΤΑΠ είναι το λιγότερο που πρέπει να σας απασχολεί αυτή τη στιγμή.

 

Αν τα μοναδικά στοιχεία που υπάρχουν είναι αυτά που αναρτήσατε , είναι πολύ πιθανό οι αυθαίρετες κατασκευές σας να ΜΗΝ έχουν τακτοποιηθεί , και το ποσό που πιστεύετε ότι έχετε πληρώσει ως πρόστιμο να το έχει καρπωθεί κάποιος επιτήδειος.

 

To σίγουρα γνήσιο έγγραφο είναι αυτό που κατεβάσατε ο ίδιος από το link του ΤΕΕ.

 

Αν το δείτε προσεκτικά θα διαπιστώσετε ότι δεν αναγράφεται πουθενά καμμία αυθαιρεσία , κανένα πρόστιμο προς πληρωμή , ούτε φαίνεται να έχει γίνει κάποια  πληρωμή προστίμου.
αντιθέτως περιγράφεται ένα κτίριο χωρίς καμμία παράβαση. Ακόμα και στο συνημμένο 1 με την βεβαίωση ρευματοδότησης , τα αναγραφόμενα m2 είναι μηδέν !! Εαν είχε τακτοποιηθεί έστω και 1 μέτρο θα το έγραφε εκεί.

Οι συνάδελφοι προηγουμένως έθεσαν θέμα παραποιημένων εγγράφων. Αντιλαμβάνεστε ότι κάποιος που παραποιεί έγγραφα μπορεί να σας παρουσιάσει το οτιδήποτε ως σωστό και  έγκυρο.

Δεν είναι μόνο τα χρήματα που χάσατε όπως λέτε. Είναι ότι το ακίνητο  σας ίσως να ΜΗΝ  έχει τακτοποιηθεί  και αν ισχύει αυτό συνεπάγεται πολύ σοβαρές συνέπειες και οικονομικές για εσάς. 

Πρέπει να δει την υπόθεσή σας κάποιος μηχανικός  ο οποίος να μην έχει καμμία σχέση με τους προηγούμενους για να σας πει σίγουρα τι τρέχει. Και στην συνέχεια να αναλάβει και ένας δικηγόρος διεκδικώντας κάθε ευρώ από τις 6000 που εχετε δώσει + ότι παραπάνω δικαιούστε.

Edited by avgoust
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

σωστα,

ειναι πραγματι  λυπηρες καταστασεις που ευτυχως ειναι ελαχιστες...και ειναι δυστυχως υπαρκτες σε καθε κλαδο.

 

Η μεγιστη πλειοψηφια των μηχανικων εχει υποβαλει  εδω στο φορουμ χιλιαδες ερωτησεις, προκειμενου να ειναι  βεβαιοι οι  συναδελφοι  τοσο για την διαδικασια  οσο  και  για  τις λεπτομερειες εφαρμογης της, προς προστασια του πελατη τους.

 

[και με τον ιδιο προβληματισμο και υπευθυνοτητα εχουν απαντησει ολοι οι συναδελφοι που κατεθεσαν την αποψη τους, ωστε να δοθουν οι σωστες απαντησεις σε σχεση,   τοσο με  αυτον τον πολυδαιδαλο και ασαφη περι αυθαιρετων νομο, 

όσο και με τους υπολοιπους  δυσερμήνευτους πολεοδομικους νομους]..

 

συνεχιζουμε

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Μιας και βλέπω ότι έχει πάρει λίγο έκταση το θέμα. Για να γίνω πιο σαφές οφείλω να ανεβάσω και το παρακάτω έγγραφο (βεβαίωση μηχανικού) που το βρήκα και το κατέβασα από την ηλεκτρονική διεύθυνση https://portal.tee.gr/ypeka/auth/pages/public/DilosiBeb.jspx που ήταν μαζί και τα υπόλοιπα δύο έγγραφα (συνημμένο αρχείο 1 & 2).

 

https://www.dropbox.com/s/rfnekgrq2gpt2y7/8.jpg?dl=0

 

-----------------------------------------------------

 

Αγαπητέ @avgoust,

 

Σας ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες που μου δώσατε και για την συμβουλή σας.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα έντυπα που έχεις αναρτήσει έχεις σβήσει τα στοιχεία και πολύ καλά έχεις κάνει. Μπορείς σε παρακαλώ να τσεκάρεις αν ο αριθμός δήλωσης που αναφερεται σε καθένα από αυτά είναι πάντα ο ίδιος?

Μου κάνει εντύπωση πως πλήρωσες παράβολο ένταξης (τα 500€) σε δήλωση με μηδενικό πρόστιμο.

Αυτό που μπορείς να ζητήσεις από τον μηχανικό σου είναι μια σειρά σχεδίων και γενικά τον πλήρη φάκελο σχετικά με τη ρύθμιση που έκανε.

 

Συμφωνώ με τους συνάδελφους, γρήγορα σε μηχανικό να δει τα χαρτιά σου. Από εδώ δεν μπορούμε να πούμε άλλα. και πολλά είπαμε. Το θέμα είναι πολύ λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Μιας και βλέπω ότι έχει πάρει λίγο έκταση το θέμα. Για να γίνω πιο σαφές οφείλω να ανεβάσω και το παρακάτω έγγραφο (βεβαίωση μηχανικού) που το βρήκα και το κατέβασα από την ηλεκτρονική διεύθυνση https://portal.tee.gr/ypeka/auth/pages/public/DilosiBeb.jspx που ήταν μαζί και τα υπόλοιπα δύο έγγραφα (συνημμένο αρχείο 1 & 2).

 

https://www.dropbox.com/s/rfnekgrq2gpt2y7/8.jpg?dl=0

 

-----------------------------------------------------

 

Αγαπητέ @avgoust,

 

Σας ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες που μου δώσατε και για την συμβουλή σας.

 

Αν αυτά είναι τα μοναδικά έγγραφα που υπάρχουν, ο μηχανικός σας εξαπάτησε. Όχι μόνο δεν τακτοποίησε αυθαιρεσίες, αλλά εξέδωσε ψευδή βεβαίωση ότι δεν υπάρχει αυθαίρετο.

 

Θα απευθυνθείτε αρχικά σε δικηγόρο και σε άλλο μηχανικό. Στη συνέχεια μήνυση και αγωγή, καθώς και καταγγελία του μηχανικού στο ΤΕΕ και στο ΥΠΕΚΑ. Ο κύριος μπορεί να πληρώσει κάποιες χιλιάδες ευρώ πρόστιμο ή να χάσει και την άδεια άσκησης επαγγέλματος.

 

ΥΓ. Λυπάμαι συνάδελφοι, αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις όχι μόνο δεν πρέπει να μετράμε τα λόγια μας, αλλά να τα λέμε όλα με το όνομα τους. Όλη η κοινωνία μας έχει κρεμάσει κουδούνια, εξαιτίας τέτοιων περιπτώσεων.

Αρκετά πια! Πρέπει να είμαστε αμείλικτοι.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλα τα έντυπα που έχεις αναρτήσει έχεις σβήσει τα στοιχεία και πολύ καλά έχεις κάνει. Μπορείς σε παρακαλώ να τσεκάρεις αν ο αριθμός δήλωσης που αναφερεται σε καθένα από αυτά είναι πάντα ο ίδιος?

Μου κάνει εντύπωση πως πλήρωσες παράβολο ένταξης (τα 500€) σε δήλωση με μηδενικό πρόστιμο.

Αυτό που μπορείς να ζητήσεις από τον μηχανικό σου είναι μια σειρά σχεδίων και γενικά τον πλήρη φάκελο σχετικά με τη ρύθμιση που έκανε.

 

Συμφωνώ με τους συνάδελφους, γρήγορα σε μηχανικό να δει τα χαρτιά σου. Από εδώ δεν μπορούμε να πούμε άλλα. και πολλά είπαμε. Το θέμα είναι πολύ λεπτό.

 

Καλησπέρα,

 

Πολύ σωστή η παρατήρησή σου. Το έλεγξα και όντος ο αριθμός δήλωσης από όλα τα παράβολα που πλήρωσα (συνημμένες εικόνες 3, 4, 5, 6, 7) είναι διαφορετικός από τα δύο έγγραφα που κατέβασα από το σαιτ. (συνημμένα αρχεία 1 & 2).

 

Άρα να υποθέσω πως έχει φτιάξει άλλη δήλωση και δεν έχω πάρει ακόμα τα νέα έγγραφα.

 

Σε ευχαριστώ!

 

Αν αυτά είναι τα μοναδικά έγγραφα που υπάρχουν, ο μηχανικός σας εξαπάτησε. Όχι μόνο δεν τακτοποίησε αυθαιρεσίες, αλλά εξέδωσε ψευδή βεβαίωση ότι δεν υπάρχει αυθαίρετο.

 

Θα απευθυνθείτε αρχικά σε δικηγόρο και σε άλλο μηχανικό. Στη συνέχεια μήνυση και αγωγή, καθώς και καταγγελία του μηχανικού στο ΤΕΕ και στο ΥΠΕΚΑ. Ο κύριος μπορεί να πληρώσει κάποιες χιλιάδες ευρώ πρόστιμο ή να χάσει και την άδεια άσκησης επαγγέλματος.

 

ΥΓ. Λυπάμαι συνάδελφοι, αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις όχι μόνο δεν πρέπει να μετράμε τα λόγια μας, αλλά να τα λέμε όλα με το όνομα τους. Όλη η κοινωνία μας έχει κρεμάσει κουδούνια, εξαιτίας τέτοιων περιπτώσεων.

Αρκετά πια! Πρέπει να είμαστε αμείλικτοι.

 

Καλησπέρα, 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την συμβουλή σου.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να συμπληρώσω είναι, "...καλή τύχη"!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.