Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιες είναι οι 4 ελληνικές κατασκευαστικές που θα φτιάξουν το τζαμί στο Βοτανικό


Engineer

Recommended Posts

"εργολαβικά κομάντο" δλδ κατασκευαστές με πολύ μεγάλη πείρα

 

μάλλον "οικονομικά κομάντο" με πολύ μεγάλη τσέπη.

 

Οι φόβοι των εργολάβων δεν προέρχονταν από τη Χ.Α. αλλά ...

 

δλδ δεν ήθελαν να μπλέξουν για τον όποιο λόγο, όπως είπαμε και στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μάλλον "οικονομικά κομάντο" με πολύ μεγάλη τσέπη. Και έτσι να το θέσεις μέσα είσαι.

δλδ δεν ήθελαν να μπλέξουν για τον όποιο λόγο, όπως είπαμε και στην αρχή. Ναι, εγώ προσωπικά αυτό πιστεύω και το εξήγησα αναλόγως. 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

 

Όσο για το post του συναδέλφου @astranalysis έχω να διευκρινίσω τα εξής: Πράγματι στο Αμπου Ντάμπι υπάρχει Ελληνικός Ορθόδοξος Χριστιανικός Ναός όπως και στη Φουτζέιρα υπάρχει Ρωσικός Ορθόδοξος Χριστιανικός Ναός και σε κάποιο άλλο από τα Εμιράτα υπάρχει Ινδικός Ορθόδοξος Χριστιανικός Ναός. Τα Εμιράτα όμως παρότι στην πλειοψηφία τους κατοικούνται από Σουνίτες, έχουν άλλο καθεστώς όσον αφορά τις ξένες θρησκείες. Καμία σχέση με αυτό της Σαουδικής Αραβίας, του Κατάρ, του Πακιστάν και του Αφγανιστάν. Υπενθυμίζω ότι από τις δύο τελευταίες χώρες προέρχεται η πλειοψηφία των μουσουλμάνων λαθρομεταναστών της χώρας μας και από την πρώτη η υποστήριξή τους.

 

 

Και στο Κατάρ (θεωρείται από τα αυστηρά μουσουλμανικά κράτη) υπάρχει Ελληνική Ορθόδοξη εκκλησία και ναοί όλων των θρησκειών αν γνωρίζω σωστά σε ένα συγκεκριμένο οικοδομικό συγκρότημα όπου ο καθένας μπορεί να πάει και να εξασκήσει την πίστη του...

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να κατασκευαστεί τζαμί. Δεν συνάδει με τον ελληνικό πολιτισμό και τα ήθη και τις συνήθειές μας. Αν οι αλλόφυλοι μουσουλμάνοι δεν θέλουν να προσαρμοστούν στην κοινωνία που τους φιλοξενεί, να επιστρέψουν στις πατρίδες τους. Δεν θα αλλάξουμε εμείς,να αλλάξουν αυτοί. 

 

Είναι ΣΚΑΝΔΑΛΟ ότι το κράτος παραχωρεί ελληνική γη,για να στεγάσει κάτι το οποίο δεν συνάδει και δεν αναδεικνύει τον ελληνισμό και σε καμία περίπτωση δεν αντιπροσωπεύει τις ανάγκες της ελληνικής κοινωνίας.

 

Εξήγησέ μου πώς θα αλλοιώσει τον "πολιτισμό" μας ένα τζαμί που θα χτιστεί με σκοπό να πηγαίνουν οι μουσουλμάνοι να προσεύχονται

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει και το γνωρίζεις σωστά, εγώ ομολογώ ότι δεν το ξέρω. Τότε ισχύει το "Γηράσκων...κλπ" :)

 

Στο κέντρο η μεγάλη καθολική εκκλησία...

κάτω αριστερά ο ΙΝ Αγ. Ισαάκ και Αγ. Γεωργίου...

St George and St Isaak Greek church.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο η μεγάλη καθολική εκκλησία...

κάτω αριστερά ο ΙΝ Αγ. Ισαάκ και Αγ. Γεωργίου...

 

Ρε τους απολίτιστους Μουσουλμάνους που θέλουν να έρθουν να μας αλλοιώσουν τον πολιτισμό...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μας περίσσευαν 800 χιλιάρικα και ένα κρατικό οικόπεδο για να τα κάνουμε τζαμί? Μπορούσε να φτιαχτεί ένα νοσοκομείο ή ένα σχολείο εκεί πέρα.

 

Δε λέμε να μην προσεύχονται οι άνθρωποι, ίσα ίσα, αλλά να πάρουν την πρωτοβουλία μόνοι τους όπως κάνουν ήδη δηλαδή. Στην αθήνα αυτή τη στιγμή υπάρχουν 3 τζαμιά με άδεια, πολλά άλλα υπό έγκριση, αλλά σε κάθε περίπτωση κανείς δεν εμποδίζει μια συνάθροιση με αυτό το σκοπό σε ένα ιδιωτικό χώρο. Υπάρχουν ας πούμε σε ξενοδοχεία τέτοιες αίθουσες μόνιμα διαμορφωμένες. Επίσης ένας παλαιστίνιος συμφοιτητής μου έλεγε ότι πήγαινε μια φορά την εβδομάδα σε κάποια αίθουσα της εστίας που προσευχόντουσαν όλοι μαζί.

 

Εγώ προσθέτω ότι το τζαμί αυτό και τον ισλαμικό πολιτισμό αλλοιώνει διότι δεν είναι προϊόν των ίδιων των μουσουλμάνων της αθήνας αλλά μια κονσέρβα. Και νομίζω ότι δε φτιάχνεται επειδή οι μουσουλμάνοι δεν έχουν χώρους προσευχής, αλλά επειδή δεν έχει το κράτος ένα τζαμί για να πηγαίνουν κι εκεί που και που οι πολιτικοί μας, έτσι για ποικιλία.

 

Αναρωτιέμαι ο ιμάμης πώς θα επιλεγεί και ποιός θα ελέγχει αν ξέρει τα ισλαμικά θρησκευτικά.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μας περίσσευαν 800 χιλιάρικα και ένα κρατικό οικόπεδο για να τα κάνουμε τζαμί? Μπορούσε να φτιαχτεί ένα νοσοκομείο ή ένα σχολείο εκεί πέρα.

 

Δε λέμε να μην προσεύχονται οι άνθρωποι, ίσα ίσα, αλλά να πάρουν την πρωτοβουλία μόνοι τους όπως κάνουν ήδη δηλαδή.

 

Εγώ προσθέτω ότι το τζαμί αυτό και τον ισλαμικό πολιτισμό αλλοιώνει διότι δεν είναι προϊόν των ίδιων των μουσουλμάνων της αθήνας αλλά μια κονσέρβα. Και νομίζω ότι δε φτιάχνεται επειδή οι μουσουλμάνοι δεν έχουν χώρους προσευχής, αλλά επειδή δεν έχει το κράτος ένα τζαμί για να πηγαίνουν κι εκεί που και που οι πολιτικοί μας, έτσι για ποικιλία.

 

Αναρωτιέμαι ο ιμάμης πώς θα επιλεγεί και σε ποιόν θα δίνει λογαριασμό για τη δουλειά του.

 

Ναι ας το πουλήσουμε καλύτερα σε κάνεναν Λάτση για τρεις κι εξήντα. Ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στο αλεύρι δηλαδή; Το ότι πληρώνουμε τους μισθούς των παπάδων δεν μας πειράζει; Γιατί δεν τους πληρώνει η εκκλησία; Το ότι υπάρχει σε κάθε τετράγωνο και μία εκκλησία δεν μας πειράζει δηλαδή; Χρειάζονται; Να φορολογηθεί η εκκλησία και η αμύθητη περιουσία της και να παύσει πλέον αυτό το θεοκρατικό καθεστώς. Διαχωρισμός εκκλησίας κράτους τώρα και να χτιστούν κτίρια ή να χρησιμοποιηθούν ήδη υπάρχοντα για τις θρησκευτικές ανάγκες όλων. Η μόνη μου ένσταση είναι στο κτίσιμο τζαμιών στα ιστορικά κέντρα των πόλεων.

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.