Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακοί επιθεωρητές: σε ισχύ οι αλλαγές - όλες οι λεπτομέρειες


Engineer

Recommended Posts

Αρθρο 55

<<.. γ) Η προαναφερόμενη διαδικασία ολοκληρώνεται εντός τριών (3) μηνών από την ημερομηνία λήψης της αναγγελίας και της πλήρους υποβολής όλων των προβλεπόμενων παραπάνω νόμιμων δικαιολογητικών...>>

 

Προφανώς χρειάζονται 3 μήνες για να τσεκάρουν 3 έγγραφα. Ελλάδα 2016.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να κουράσω και πάλι σχετικά με το παρακάτω και επειδή με την ηλεκτρονική επικοινωνία δε έχω λάβει απάντηση:

 

"Στην Β τάξη εντάσσονται όσοι έχουν αποδεδειγμένα διενεργήσει τουλάχιστον τριάντα (30) ενεργειακές επιθεωρήσεις Α τάξης. Τουλάχιστον το είκοσι τοις εκατό των ανωτέρω επιθεωρήσεων απαιτείται να διενεργηθεί σε κτίρια ή/και κτιριακές μονάδες με χρήση μη κατοικίας που διαθέτουν συστήματα θέρμανσης ή και κλιματισμού ισχύος άνω των δεκαπέντε κιλοβάτ (15 kW)."

 

έχει κανείς μάθει κάτι από τα παρακάτω;

  1. 20% στο σύνολο ή στις 30 επιθεωρήσεις;
  2. Η εξέλιξη σε ανώτερη τάξη είναι αυτόματη (εφόσον επιτευχθεί ο εκάστοτε στόχος) ή πρέπει να αιτηθώ;
  3. 15kW σύνολο ψύξης – θέρμανσης; (πχ1: 8kW ψύξης + 8kW θέρμανσης, πχ2: 16kW ψύξης + 0 kW θέρμανσης)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω στειλει ενα ερωτημα σχετικο με τη μεταβαση σε Β ταξη, εδω και ενα μηνα.

Μου απαντησαν οτι το εχουν προωθησει στο αρμοδιο τμημα.

Ακομα δεν εχω παρει απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βγάλει σαφές συμπέρασμα. Είμαι Α τάξης.

 

Αν πάω να κάνω ΠΕΑ σε κτίριο άνω των 250 τετραγωνικών δεν το δέχεται καν το σύστημα; Δηλαδή το διασταυρώνει μόνο του; Ή το δέχεται και απλά είμαι εγώ παράνομος αν το καταθέσω;

 

Κτίριο 100τμ αλλά με ΗΜ 200kW επιτρέπεται τελικά ή όχι; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κόβει το σύστημα στην καταχώρηση... Μην το κανεις γιατί τσάμπα θα το κανεις...

Για το δεύτερο ναι μπορείς τα ΗΜ δεν παίζουν ρόλο

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ ικαρε. Δεν σκόπευα απλά ενημερωτικά ρώτησα.

 

Και βάση των προδιαγραφών που ζητάει για να πας Β τάξη φαντάζομαι ότι θα είναι αρκετά δύσκολο να πάμε κάποια στιγμή όλοι εμείς που δεν κάνουμε τις δεκάδες επιθεωρήσεις Ε;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το 20% των επιθεωρήσεων αυτό αναφέρεται στις 30 επιθεωρήσεις, άσχετα αν κάποιος έχει κάνει π.χ. 200 στο σύνολο.

Προσοχή όμως στο να υπάρχει Σ.Θ. ή Σ.Κ. με ισχύ μεγαλύτερη ή ίση των 15kW.

Το λέω με 100% σιγουριά μιας και που απαντήσανε έτσι από το buildingcert. Μάλιστα στο email μου γράψανε ποιες επιθεωρήσεις που έχω κάνει "μετράνε" για να ανέβω στη Β' κατηγορία. Είχα 5 και προχθές έκανα ακόμη μια. Πράγματι σήμερα εμφανίζομαι ως κάτοχος Β' κατηγορίας.

Σημειωτέον ότι έχω διενεργήσει πάνω από 100 επιθεωρήσεις συνολικά

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ναι....

 

Τι στιγμή που τα περισσότερα καταστήματα που επιθεωρούμε δεν έχουν εγκατεστημένα συστήματα θέρμανσης-ψύξης και τα γραφεία έχουν  max 2-3 σπλιτάκια 9000btu/h έκαστο, δηλαδή max 7.8KW. Δυστυχώς αυτή είναι η πλειοψηφία των ακινήτων τριτογενούς τομέα που κινείται στην πιάτσα...

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.