Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος λέβητας αερίου


valkyrion

Recommended Posts

Έχω κάποιες απορίες ακόμη. Αν βάλω μεγαλύτερο κυκλοφορητη και μικτοδιαχωριστη που αναφέρει ο φίλος παραπάνω πάλι θα έχω τις βανες στραγγαλισμένες η φουλ ανοιχτές με αυτό το λέβητα? Γιατί σκέφτομαι αν είναι να βάλω μεγαλύτερο καυστήρα που θα έχει και μεγαλύτερο κυκλοφορητη τον baxi Luna duo tec 40 ga και να έχω όλες τις βανες full ανοιγμένες.

Link to comment
Share on other sites

Σου εχουν απαντησει πολλοι συναδελφοι οτι το προβλημα δεν ειναι η ισχυς του λεβητα που εχεις.

 

Εξακολουθεις να πιστευεις τον πωλητη-γατονι που θελει να σου πουλησει καινουργιο λεβητα.

 

Ακολουθησε την προταση του πωλητη-γατονι, αλλα πληρωσε τον μολις ζεσταθουν τελεια ολα τα σωματα του σπιτιου σου.

Link to comment
Share on other sites

Τι στοιχίζει ο μηχανολόγος για επίσκεψη στο περίπου και αυτά τα ανταλλακτικά που με λέτε (μικτόδιαχωριστής και inverter κυκλοφορητης) ο μάστορας που με έβαλε το αέριο θα ξέρει η μπα?

 

διαβαζω την ωραια συζητηση σας..

και  για πρωτη φορα αναφερεται ο  "μαστορας" που το εβαλε...

 

εννοεις οτι δεν εχεις ρωτησει/καλεσει/ενημερωσει  τον εγκαταστατη   ακομα???

 

υγ

καλη και η τηλε-μηχανολογια, οπως ειπε και ο astrah,...

 

ρωτα ομως πρωτα και τον εγκαταστατη ή τον προμηθευτη...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ενα λεπτο ρε παιδια με λετε οτι δεν φταιει η ισχυς του λεβητα, το δεχομαι αλλα αν παρω μεγαλυτερο λεβητα δε συνεπαγεται αμεσως οτι θα εχει και μεγαλυτερο κυκλοφορητη? ετσι δε θα χρειαζεται να βαλω μεγαλυτερο κυκλοφορητη και δε θα χρειαζεται να εχω μισοανοιγμενες τις βανες γιατι θελω να τις εχω full ανοιγμενες

Edited by valkyrion
Link to comment
Share on other sites

μάστορά μου... επειδή δεν θες να καταλάβεις....

 

Βάλε μεγαλύτερο λέβητα... και αν δεν ζεσταίνει πάλι εδώ είμαστε εμείς, αλλά και ο νέος έμπορος που θα σου προτείνει ακόμα μεγαλύτερο λέβητα...

Εεεε δεν μπορεί... κάποια στιγμή θα ζεστάνουν....

 

Ωστόσο, δεν θα έχεις πληρώσει μηχανολόγο... άρα θα έχεις κάνει οικονομία!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μάστορά μου... επειδή δεν θες να καταλάβεις....

 

Βάλε μεγαλύτερο λέβητα... και αν δεν ζεσταίνει πάλι εδώ είμαστε εμείς, αλλά και ο νέος έμπορος που θα σου προτείνει ακόμα μεγαλύτερο λέβητα...

Εεεε δεν μπορεί... κάποια στιγμή θα ζεστάνουν....

 

Ωστόσο, δεν θα έχεις πληρώσει μηχανολόγο... άρα θα έχεις κάνει οικονομία!!!

 

ναι αλλά εχει αθηναϊκές πινακίδες...

 

...αφού.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Αυτός που στο έβαλε αρχικά σίγουρα ξέρει..... Αφού δουλεύει μια χαρά, απλά δεν ζεσταινει όλα τα σώματα τέρμα.

 

Τεσπα αυτό που δεν κατάλαβες είναι ότι το να έχεις τις βανες μισό κλειστές δεν είναι κακό, είναι απλά μια ρύθμιση.

 

7 σώματα και δισωληνιο και να μην ζεσταίνουν όλα πρέπει να έχει γίνει φοβερη δουλειά στο δίκτυο.

 

Λοιπόν τον αρχικό εγκατάστατη τον φωνάζεις μόνο αν αντέχεις ψυχικά να τσακωθεις μαζί του γιατί αυτό που σου παρέδωσε δεν δουλεύει. Για οτιδήποτε άλλο μην ασχοληθείς μαζί του.

 

 

Για συνέχεια μακριά από εμπόρους ότι ήταν να αγοράσεις το έχεις αγοράσει.

 

Τέλος επειδή αναφέρθηκε το θέμα κόστος μηχανολογου. Λοιπόν θα μιλήσω από την εικόνα που έχω εγώ για την αγορά. Αν έρθει κάποιος για μια ματιά (και καταφέρεις να τον ψησεις να έρθει, γιατί εγώ για παράδειγμα δεν θα εμπλεκα σε τέτοια κατάσταση) δεν νομίζω να σου πάρει λεφτά, αλλά αποκλείεται και να σου λύσει το πρόβλημα εκτός αν είναι κάποια χοντρή κακοτεχνια που χτυπάει κατευθείαν.

 

Αν τώρα πραγματικά ασχοληθεί μαζί σου για να σου λύσει το πρόβλημα δλδ μετρήσει από τυπωσει το δίκτυο και προτείνω λύση δεν νομίζω πως θα το κάνει για κάτω από 300. Αυτό μπορεί να στο πει καθαρά και ξαστερα ή πολύ απλά να στο ενσωματώσει στην εργολαβια αν σου υλοποίησει την λύση. Αν σου φαίνονται πολλά μπορείς να ξαναπροαθησεις με έμπορο με υδραυλικό με φίλο οι οποίοι όμως ως κοινό παρανομαστη έχουν ότι πουλάνε προτείνουν κτλ αλλά δεν παίρνουν την ευθύνη για την ορθή λειτουργία της εγκατάστασης αλλά μόνο για το προϊόν που προτείνουν.

Edited by deathlok
Link to comment
Share on other sites

3 Σελίδες για ένα απλό πρόβλημα εξισορρόπησης δικτύων.

 

Φίλε deathlok το 50% των μηχανολόγων της πιάτσας δεν ξέρουν τι είναι εξισορρόπηση στο υπογράφω.......

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

και παραπάνω aithilenio όταν εγώ ζήτησα από το κορδαλή ρυθμιζόμενους διακόπτες δισωληνίου και μίλησα με τον μηχανολόγο του για να δούμε αν τους έχει και μου είπε τι τους θες γιατί δουλειά, καταλαβαίνεις που παίζουμε.

 

Η αλήθεια βέβαια είναι πως αρκετά δίκτυα (ιδιαίτερα τα λίγο πιο μικρά) χωρίς ρύθμιση και χωρίς κανέναν φοβερό σχεδιασμό δουλεύουν χωρίς να κάνουν θορύβους και ζεσταίνοντας όλα τα σώματα, το οποίο για το 95% των χρηστών είναι αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.