Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όριο Απαλλοτρίωσης & Τοπογραφικό


Recommended Posts

Καλησπέρα!! Παιδιά καίγομαι κ δεν ξέρω τι να κάνω θέλω τη βοήθεια σας. Έκτος σχεδίου όταν έβγαλαν την οικοδομική άδεια το 75 έδειξαν τον δρόμο δημοτική οδό που από τον άξονα πρέπει να τοποθετηθεί το κτίριο σε απόσταση 15μ είναι άρτιο κ οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση έχει κάνει αυθαιρεσίες αφου είδα το τοπογραφικο πήρα τις Υ.Δ από τον ιδιοκτήτη κ μπήκε στη ρύθμιση πλήρωσε το παράβολο μέχρι εδώ όλα είναι οκ!! Πήγε ο τοπογράφος για αποτύπωση κ είδε ότι ο δρόμος που χαρακτήρισαν δημοτική οδό τελικά ήταν δευτερεύων εθνική οδός κ πρέπει το κτίριο να απέχει από τον άξονα όχι λιγότερο από 40μ (ΠΔ 209/98) τι κάνω τώρα ?? πως το αντιμετωπίζω ?? Εντωμεταξυ το κτίριο δεν είναι στη ζώνη απαλλοτρίωσης.

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το 75 ηταν εθνικο δικτυο;

 

Ναι τότε ήταν δευτερεύων εθνικό δίκτυο με πλάτος 12μ. Η Ο.Α έχει βγει με απόφαση νομάρχη που θα πάω αύριο να το ψάξω τι έλεγε αλλά κ πάλι αν κάνω σύγκριση με το σήμερα πως θα γίνει αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα.

Θέμα 1ο: αν είναι σωστή η άδεια ή όχι. Το 1975 ήταν δημοτική οδός ή εθνική; Αν ήταν δημοτική, όλα εντάξει.

Θέμα 2ο: οι αυθαιρεσίες πότε έγιναν, πριν ή μετά τον χαρακτηρισμό σε εθνική; Μπορεί να κάνω και λάθος σε αυτό (καλύτερα να ρωτήσεις στο ΥΠΕΚΑ), αλλά στην περίπτωση που έχουν γίνει μετά, ορίζεται γραμμή δόμησης ("οικοδομική") στα 40μ, άρα βάζεις τον αντίστοιχο συντελεστή στα αυθαίρετα (εντός πρασιάς).

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα.

Θέμα 1ο: αν είναι σωστή η άδεια ή όχι. Το 1975 ήταν δημοτική οδός ή εθνική; Αν ήταν δημοτική, όλα εντάξει.

Θέμα 2ο: οι αυθαιρεσίες πότε έγιναν, πριν ή μετά τον χαρακτηρισμό σε εθνική; Μπορεί να κάνω και λάθος σε αυτό (καλύτερα να ρωτήσεις στο ΥΠΕΚΑ), αλλά στην περίπτωση που έχουν γίνει μετά, ορίζεται γραμμή δόμησης ("οικοδομική") στα 40μ, άρα βάζεις τον αντίστοιχο συντελεστή στα αυθαίρετα (εντός πρασιάς).

 

Η Ο.Α έχει βγει νόμιμα το 75 κατά παρέκκλιση με απόφαση νομάρχη. Κ τότε ήταν εθνική οδός με απόσταση 12μ και από τον άξονα του δρόμου στα 15μ μπορούσε να τοποθέτηση το κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα, εχω το εξης προβλημα

 

Εχω ενα αγροτεμαχιο εκτος σχεδιου με προσωπο στην παραπλευρη οδο της Εθνικης Θεσσαλονικης - Μουδανιων. Θελω να προσδιορισω τα καινουρια ορια του μετα την απαλλοτροιωση, πηγα στην ΔΕΚΕ και καταφεραν να βρουνε μονο πινακες με τα εμβαδα αλλα και αυτα απο την τελευταια μονο απαλλοτροιωση και οχι την προηγουμενη. Συντεταγμενες απο το κομματι που απαλλοτροιωσαν δεν ειχαν εκει, με στειλαν στον μελετητη που την ειχε κανει οποιος ειναι συνταξιουχος και με εστειλε σε αλλον μελετητη που ισως τα ειχε που και αυτος επειδη το αρχειο ειναι παλιο και καταστραφηκε ενδεχομενως να μην τα εχει. Το μονο που καταφερα και πηρα ειναι μια φωτοτυπια της κτηματγραφησης που εγινε. Τι επλογες εχω;

 

Προσεγγιστικα εχω βγαλει τις συντεταγεμενες γραφικα απο το πισω οριο που ειναι ιδιο και μπαινει 10 μετρα μεσα απο την περιφραξη

 

και εχω μετρησει απο τον αξονα του δρομου μεχρι το οριο που δειχνει το σχεδιο την αποσταση, ετσι πεφτω σχεδον ακριβως στο σημειο που εχει βαλει την περιφραξη, με μια διαφορα 30 εκατοστα.

 

Τι επλογες εχω;

Link to comment
Share on other sites

αν εσυ,  μετα απο τοση δουλεια που εκανες

εχεις καταληξει καπου...

 

ποιος  εχει τα στοιχεια -"αυριο"- να σε διαψευσει???

 

δες τα ΠΜ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε περίπτωση που ο άξονας του δρόμου στη μελέτη ήταν ευθεία και έχει υλοιποιηθεί στροφή, τότε για την επί του εδάφους εφαρμογή του ορίου απαλλοτρίωσης, τι υλοποιούμε;

- από τον άξονα του δρόμου το πλάτος της ζώνης απαλλοτρίωσης (πχ με offset)

- κατά προσέγγιση (ή με συντεταγμένες) σύμφωνα με τη μελέτη, (δηλ σε ευθεία) τη ζώνη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχόν απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.