Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση ως τις 30/12/2016 η καταβολή του ΤΣΜΕΔΕ Β2016


Engineer

Recommended Posts

zio 7, αν ρωτάς εμένα: το β εξάμηνο του 2011  πλήρωσα 975,48 ευρώ και μου ήρθαν αναδρομικά για το β 2011, 224,04 ευρώ.

επαναλαμβάνω το β εξάμηνο του 2011 δεν είχα κλείσει πενταετία, είχα κλείσει όμως τριετία. γνωρίζει κάποιος εμπεριστατωμένα να μας διαφωτίσει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 245
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανεβάζω και πάλι το excel της περίπτωσης μου και απο εκεί μπορεί να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του

Αναδρομικά ΤΣΜΕΔΕ ν. 2011.xls

Link to comment
Share on other sites

για το 2015-16 θα την σκαπουλαρουμε προσωρινα βάσει γνωμοδοτησης ΝΣΚ

http://www.nsk.gr/web/nsk/anazitisi-gnomodoteseon?p_p_id=nskconsulatories_WAR_nskplatformportlet&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-4&p_p_col_pos=2&p_p_col_count=3&_nskconsulatories_WAR_nskplatformportlet_jspPage=%2Fjsps%2Fconsulatories%2Fview-consultatory.jsp&_nskconsulatories_WAR_nskplatformportlet_returnURL=%2Fweb%2Fnsk%2Fanazitisi-gnomodoteseon%3Fp_p_id%3Dnskconsulatories_WAR_nskplatformportlet%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-4%26p_p_col_pos%3D2%26p_p_col_count%3D3&_nskconsulatories_WAR_nskplatformportlet_consultId=4360484

Η διοίκηση του Ε.Τ.Α.Α. δεν υποχρεούται μεν να ανακαλέσει άμεσα όσες διοικητικές πράξεις εκδόθηκαν υπό την ισχύ του άρθρου 39 του ν.4331/2015, αλλά δύναται να τις ανακαλέσει, υπό την προϋπόθεση ότι το αρμόδιο όργανο του Ε.Τ.Α.Α. κρίνει αιτιολογημένα, κατά τρόπο ειδικό και δικαστικά ελέγξιμο, ότι η ανάκληση γίνεται για λόγους δημοσίου συμφέροντος επαρκώς προσδιοριζομένου. - ΑΠΟΔΕΚΤΗ

 

αλλά οι ενημεροτητες θα έχουν πάντα το λεκτικό 

Το ταμείο διατηρεί το δικαίωμα επανελέγχου και επί αναδρομικών διαφορών που

προκύπτουν από την εφαρμογή του Νόμου 3986/2011.

και κάποια στιγμή θα τα ζητήσουν (ίσως και σύντομα επί μελλοντικού πρωθυπουργού κουλη)

Link to comment
Share on other sites

γιατι καποιοι να εχουν αναδρομικα και καποιοι οχι ;

Ποσα χρονια εισαι γραμμενος στο τσμεδε;

Παρόλο που δεν συνδυάζεται με την ηλικία μου στο ΤΣΜΕΔΕ γράφτηκα το 2009-10... Όποτε για αυτό μάλλον δεν έχω αναδρομικά

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 είχα κλείσει όμως τριετία. γνωρίζει κάποιος εμπεριστατωμένα να μας διαφωτίσει?

https://www.taxheaven.gr/laws/view/index/law/3986/year/2011/article/44

Ν. 3986/2011 Αρθρο 44 παράγραφος 15
Link to comment
Share on other sites

Άρα ρε παιδιά όσοι το 2011 δεν είχαμε κλείσει 3 ετία δεν έχουν αναδρομικα?Εμένα με εγγραφή μου στο ΤΣΜΕΔΕ το 2009 δεν μου έχουν βάλει ακόμα τουλάχιστον στο ειδοποιητήριο τα αναδρομικά..

Edited by christopografow
Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται δεν έχουμε αναδρομικά αν δεν είχαμε κλείσει 3ετια το 11...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

zio 7, αν ρωτάς εμένα: το β εξάμηνο του 2011  πλήρωσα 975,48 ευρώ και μου ήρθαν αναδρομικά για το β 2011, 224,04 ευρώ.

επαναλαμβάνω το β εξάμηνο του 2011 δεν είχα κλείσει πενταετία, είχα κλείσει όμως τριετία. γνωρίζει κάποιος εμπεριστατωμένα να μας διαφωτίσει?

 

πλήρωσες 975,48 αλλά επειδή είχες κλείσει 3ετία στις 30.6.2011, πηγαίνεις στη 2η κατηγορία αλλά για κάτω 5ετίας. Οπότε "έπρεπε" να πληρώσεις 1199,64 ευρώ και προκύπτει η διαφορά που σου στείλανε

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.