Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση ως τις 30/12/2016 η καταβολή του ΤΣΜΕΔΕ Β2016


Engineer

Recommended Posts

Ποιο ΕΤΑΑ από την υπουργό περιμένεις παράταση... Είναι Ελβετία. Πάει θα ξηλωθουμε

 

εδιτ το γράφω και εδώ

Μόλις με πήρε ο πατέρας μου από ΤΣΜΕΔΕ, μου κράτησαν από επιστροφή ποσό δόσεων μεχρι 10/17... Σε ερώτημα για τα τρέχοντα λένε να περιμένουμε αν μπορούμε αν και δεν το βλέπουν γιατί δεν έχουν καμία μα καμία απάντηση παρόλο που έχουν ξαναενοχλησει όπως είπε..

Με ebanking μπορείς και 30 να πληρώσεις δεν έχει σχέση ποτέ ενημερώνεται αρκεί να είναι εντός προθεσμίας η πληρωμή... Προσωπικά θα περιμένω μεχρι 29

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 245
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πειράζει εγώ ο κακός να ρωτήσω...ποια είναι η διαφορά να πληρώσετε τώρα για να έχετε σαν έξοδο και τα δύο εξάμηνα που είναι καλό για την εφορία με το να πληρώσετε π.χ. σε δύο μήνες ? Περιμένετε να σας έρθουν τίποτε άδειες μαζεμένες από την αρχή του χρόνου ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δε θελω εξοδα και δεν εχω να τα σκασω τωρα.

Ναι, σε δυο μηνες θα εχω.

 

Ψηνεσαι να μου τα πληρωσεις και να στα δωσω σε δυο μηνες?

 

 

ΥΓ. Τι θα ελεγες να πληρωσεις τωρα ολο το 2017,2018,2019, να δειξεις και εξοδα? Δεν εχεις τωρα? Και θα εχεις σε 3 χρονια? Μηπως περιμενεις να σου ερθουν τιποτα αδειες μαζεμενες?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Καλά ό,τι να ναι.... 

 

Άνθρωπε μου μην το πας στα άκρα. Σου λέω ότι τώρα θα βάλεις σαν έξοδα και τα δύο εξάμηνα αν το πληρώσεις τώρα. Αλλιώς χάνεις έξοδα από την εφορία. Δεν είπα να πληρώσεις όλο το ΤΣΜΕΔΕ για όλη σου τη ζωή. 

 

Δεν έχεις λεφτά θα έχεις σε δύο μήνες. Τέλος πάμε παρακάτω. Απλά μου κάνει εντύπωση η μανία με την παράταση αυτό λέω μόνο. 

Link to comment
Share on other sites

Πειράζει εγώ ο κακός να ρωτήσω...ποια είναι η διαφορά να πληρώσετε τώρα για να έχετε σαν έξοδο και τα δύο εξάμηνα που είναι καλό για την εφορία με το να πληρώσετε π.χ. σε δύο μήνες ? Περιμένετε να σας έρθουν τίποτε άδειες μαζεμένες από την αρχή του χρόνου ?

 

Έλα βρε Nik τώρα. Είναι βάρος να πληρωθεί τώρα και σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα από το προηγούμενο. Άλλος μπορεί να περιμένει πληρωμές από δουλειές του 2016 μέσα στις αρχές του 2017, μην είσαι απόλυτος.

Link to comment
Share on other sites

Πειράζει εγώ ο κακός να ρωτήσω...ποια είναι η διαφορά να πληρώσετε τώρα για να έχετε σαν έξοδο και τα δύο εξάμηνα που είναι καλό για την εφορία με το να πληρώσετε π.χ. σε δύο μήνες ? Περιμένετε να σας έρθουν τίποτε άδειες μαζεμένες από την αρχή του χρόνου ?

Υπαρχει οδηγια που εχει αναρτηθει επανηλειμενως στο φορουμ που αναφερει οτι ακομη κι αν πληρωθει το β' εξαμηνο του 2016 αρχες του 2017 μπορει να μπει σαν εξοδο του 2016.Το χει αναρτησει καπου ο sotiris και μου το χει επιβεβαιωσει και ο λογιστης μου

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο άλλος να μην θέλει έξοδα η να έχει να κάνει άλλου έξοδα δεν σας πέρασε από το μυαλό υπάλληλοι του συστήματος;

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Καλά ό,τι να ναι.... 

 

Άνθρωπε μου μην το πας στα άκρα. Σου λέω ότι τώρα θα βάλεις σαν έξοδα και τα δύο εξάμηνα αν το πληρώσεις τώρα. Αλλιώς χάνεις έξοδα από την εφορία. Δεν είπα να πληρώσεις όλο το ΤΣΜΕΔΕ για όλη σου τη ζωή. 

 

Δεν έχεις λεφτά θα έχεις σε δύο μήνες. Τέλος πάμε παρακάτω. Απλά μου κάνει εντύπωση η μανία με την παράταση αυτό λέω μόνο. 

Και μέσα στο '17 να πληρωθεί θα περάσει σαν έξοδο του '16 αφού είναι εμπρόθεσμη η πληρωμή._

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα στο έτος που αναλογούσε το πέρναγα και δεν είχα κανένα πρόβλημα... που το ανακάλυψαν κάποιοι ότι αν πληρωθεί το 17 δεν περνάει σαν έξοδο του 16 δεν μπορώ να καταλάβω... Και το 14,15 έτσι τα έκανα...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛ.1113/2.6.2015 Άθρο 23 Παρ. 1γ
 

'γ) Οι μη καταβληθείσες ασφαλιστικές εισφορές. Συνεπώς, οι ασφαλιστικές εισφορές που έχουν καταβληθεί εμπρόθεσμα (εντός της νόμιμης προθεσμίας καταβολής τους ή τυχόν παράτασής της), ακόμη και σε επόμενο φορολογικό έτος, εκπίπτουν από τα έσοδα του φορολογικού έτους το οποίο αφορούν.'
 

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21009 

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.