Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση ως τις 30/12/2016 η καταβολή του ΤΣΜΕΔΕ Β2016


Engineer

Recommended Posts

ΠΟΛ.1113/2.6.2015 Άθρο 23 Παρ. 1γ

 

'γ) Οι μη καταβληθείσες ασφαλιστικές εισφορές. Συνεπώς, οι ασφαλιστικές εισφορές που έχουν καταβληθεί εμπρόθεσμα (εντός της νόμιμης προθεσμίας καταβολής τους ή τυχόν παράτασής της), ακόμη και σε επόμενο φορολογικό έτος, εκπίπτουν από τα έσοδα του φορολογικού έτους το οποίο αφορούν.'

 

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21009 

Ναι αλλά συνεχίζει ....:

 
Ασφαλιστικές εισφορές που αφορούν στα έτη 2014 και επόμενα, οι οποίες καταβάλλονται εκπρόθεσμα, εκπίπτουν κατά το έτος καταβολής τους ανεξαρτήτως του έτους που αφορούν. Στην έννοια της δαπάνης των ασφαλιστικών εισφορών, που αν δεν έχουν καταβληθεί δεν εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα περιλαμβάνονται τόσο οι εισφορές του εργοδότη, όσο και του εργαζομένου, οι οποίες, ως εμπεριεχόμενες στις αμοιβές του, βαρύνουν τον εργοδότη. Σε περίπτωση που οι εκπρόθεσμες ασφαλιστικές εισφορές ετών 2014 και επομένων έχουν υπαχθεί σε ρύθμιση, αυτές θα εκπίπτουν κατά το χρόνο καταβολής τους σύμφωνα με την υπόψη ρύθμιση.
 
Λέξη κλειδί το 'εκπρόθεσμα', γιατί εμείς οι πονηροί θέλουμε και εμπρόθεσμοι να είμαστε ώστε να μην χάσουμε την κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία και να μην χρεωθούμε προσαυξήσεις, αλλά και να μεταφέρουμε το έξοδο στο 2017.
Γίνονται αυτά ταυτόχρονα ??
Λοιπόν όσο το σκέφτομαι τόσο θυμάμαι ότι πέρυσι τέτοια εποχή που είχαμε ακριβώς την ίδια συζήτηση, η λογίστρια μου είχε πει οτι ακόμη και αν δοθεί παράταση το έξοδο θα περαστεί στη χρονιά που αντιστοιχεί. Το καινούριο στοιχείο της υπόθεσης είναι η διαφορά μεταξύ εμπρόθεσμου ή εκπρόθεσμου πληρωμης.

 

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21009%C2%A0

© Taxheaven

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 245
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανεις δεν μπορεί να κάνει κάτι τώρα αυτό είναι σίγουρο και συμφωνώ. Αλλα κρατά μικρό καλάθι κατά ποσό νοιάζονται για το αν μείνεις εσυ και εγώ ανασφάλιστοι... Γιατί τότε σιγή ιχθύος και περιμένουν όπως λες τελευταία στιγμή; Καψώνια είναι η τι θα αλλάξει; Α ρε Γιώργο...

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Ikare , δεν είναι η πρώτη φορά που συζητάμε το ίδιο θέμα Μάλιστα σε κάποια περίπτωση είχαμε παράταση και μετά την λήξη της προθεσμίας πληρωμής. Αφού ξέρεις το θέμα είναι να τσιμπήσουν όσους μπορούν έστω και δύσκολα Όταν είχα  , παρόλο που ήξερα ότι θα δώσουν παρατάσεις , υπό το φόβο τα πλήρωσα και εγώ Αν θέλεις την γνώμη μου , για μένα καλά κάνουν , γιατί έτσι τουλάχιστον εμένα με ζορίζουν και είμαι συνεπής

 

Αν δεν τα είχα δώσει εφόσον τα είχα μαζέψει έστω και δύσκολα και τα κράταγα ήταν πολύ πιθανό να μην τα έδινα καθόλου γιατί η κατάσταση είναι δύσκολη και τα χρήματα δεν μένουν πάνω μου με τίποτα. Θα μου έλειπε ένα κομμάτι σίγουρα το επόμενο μήνα .

 

  Μιλάμε για Ελλάδα με την νοοτροπία της τελευταία στιγμής (που όμως τα καταφέρνουμε καλύτερα από άλλους ) , αλλά και με εφησυχασμό αν είμαστε κοντά στο στόχο.    Το βλέπω δίπλα μου , σε κάθε δραστηριότητα ,αλλά έτσι είμαι και εγώ , παρόλο που το παλεύω να αλλάξω , αλλά το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον Είναι στο DNA μου 

 

Διάβασα σε άλλο θρεντ σχετικό και αυτό για κινητοποίηση και για συνεδρίαση επί του θέματος 

 

http://www.michanikos.gr/topic/36458-%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%A4%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%94%CE%95/page-201

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

 

Ναι αλλά συνεχίζει ....:

 
Ασφαλιστικές εισφορές που αφορούν στα έτη 2014 και επόμενα, οι οποίες καταβάλλονται εκπρόθεσμα, εκπίπτουν κατά το έτος καταβολής τους ανεξαρτήτως του έτους που αφορούν. Στην έννοια της δαπάνης των ασφαλιστικών εισφορών, που αν δεν έχουν καταβληθεί δεν εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα περιλαμβάνονται τόσο οι εισφορές του εργοδότη, όσο και του εργαζομένου, οι οποίες, ως εμπεριεχόμενες στις αμοιβές του, βαρύνουν τον εργοδότη. Σε περίπτωση που οι εκπρόθεσμες ασφαλιστικές εισφορές ετών 2014 και επομένων έχουν υπαχθεί σε ρύθμιση, αυτές θα εκπίπτουν κατά το χρόνο καταβολής τους σύμφωνα με την υπόψη ρύθμιση.
 
Λέξη κλειδί το 'εκπρόθεσμα', γιατί εμείς οι πονηροί θέλουμε και εμπρόθεσμοι να είμαστε ώστε να μην χάσουμε την κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία και να μην χρεωθούμε προσαυξήσεις, αλλά και να μεταφέρουμε το έξοδο στο 2017.
Γίνονται αυτά ταυτόχρονα ??
Λοιπόν όσο το σκέφτομαι τόσο θυμάμαι ότι πέρυσι τέτοια εποχή που είχαμε ακριβώς την ίδια συζήτηση, η λογίστρια μου είχε πει οτι ακόμη και αν δοθεί παράταση το έξοδο θα περαστεί στη χρονιά που αντιστοιχεί. Το καινούριο στοιχείο της υπόθεσης είναι η διαφορά μεταξύ εμπρόθεσμου ή εκπρόθεσμου πληρωμης.

 

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21009%C2%A0

© Taxheaven

 

Μα αν δοθεί παράταση μέχρι, λέω εγώ τώρα, 28/2/17 θα είναι εμπρόθεσμη καταβολή και θα εκπέσει στο 2016. 

Αν δεν δοθεί παράταση και καταβληθεί εκπρόθεσμα μέσα στο 2017, θα εκπέσει το 2017....

Είναι διαφορετικό με τις δόσεις των διακανονισμών οι οποίες εκπίπτουν στο έτος που καταβάλλονται..

Link to comment
Share on other sites

όπως τα λέει ακριβώς ο faethon είναι.

Εμπρόθεσμη (ακόμη και με παράταση, ακόμη και μεσα στο 2017) -> εκπίπτει από το 2016 .

Εκπρόθεσμη (μετά τις οποιες παρατάσεις) -> στο έτος που πληρώθηκε.

Δε μιλάμε για ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι δικηγόροι πρέπει ναπληρώσουν όλες τις εισφορές για το έτος 2016 μέχρι 28/2/17. Σαν να λέμε είμαστε δυο εξαμηνα μπροστά τους αλλα και κα΄τι ακόμη.....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

υπομονή μέχρι αύριο ή τη Παρασκευή το πρωί...

 

Το πιθανότερο είναι ότι θα δοθεί...

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.