Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νεοι δασικοι χαρτες


dimitris GM

Recommended Posts

Τελικά με τα ΑΔ έχουμε τίποτα ? Εδώ στους ΔΑ δίνουν δυνατότητα εξαγοράς , στους ΑΔ που υπάρχουν τίτλοι τι θα γίνει ? 

 

Το παράδοξο είναι ότι πιο δύσκολα αποχαρακτηρίζεται το ΑΔ.. Ουσιαστικά, μία λύση υπάρχει εφόσον έχεις τίτλους πριν από 23.2.1946 και ταυτόχρονα εμφανίζεται καθαρό στις παραγόμενες ορθοφωτογραφίες από ζεύγη του '45 ή/και '60, το άρθρο 67.

Link to comment
Share on other sites

Εχω τίτλους από το 1913 και παλαιότερους γιατί είναι προικοσύμφωνο . Στην αεροφωτογραφία του 1945 εμφανίζεται αγρός . Τι χρειάζεται να κάνω ? 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υποβληθεί αντίρρηση και να πληρωθεί το παράβολο σήμερα, κατόπιν να σταλούν οι τίτλοι και το αποδεικτικό πληρωμής στην Δ/νση Δασών που υπάγεται και μέχρι να εξεταστεί από την επιτροπή να δώσεις ένα τοπογραφικό σε δασολόγο ώστε να συντάξει έκθεση τεκμηρίωσης και ενδεχομένως να επεξεργαστεί τις αεροφωτογραφίες στερεοσκοπικά και να τις μετατρέψει σε ορθοφωτογραφίες, να πάρει κι άλλες χρονολογίες αν το κρίνει απαραίτητο, να συγκρίνει με ορθοφωτοχάρτες πρόσφατους κλπ, αναλόγως την στρατηγική προσέγγιση που θα αποφασίσετε. Κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική, αλλά απ' ό,τι φαίνεται τα πιο πολλά ΑΔ επικαλούνται το άρθ. 67 το λεγόμενο. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να υπάρχει τίποτα για παράταση Τελικά αυτό που μου είπε προχτές φίλος δασολόγος υπάλληλος στο δασονομείο και φίλος ότι του ήρθε εμαιλ που έλεγε ότι δεν θα δοθεί παράταση τελικά ήταν αληθές και όχι "ψαρωτικό " Αν τελικά είναι έτσι πολύς κόσμος δεν πρόλαβε Εμείς εδώ έχουμε και δύσκολες μετακινήσεις έχω κτηνοτρόφους που μεχρι να βρούν αυτά που χρειάζονται ,να καταλάβουν τι γίνεται , πότε πρέπει να έρθουν ,  να βρουν τρόπο να έρθουν από τα καλοκαιρινά στανοτόπια  , πάει πέταξε το πουλάκι 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι για να είμαστε και δίκαιοι, Η πρώτη ανάρτηση έγινε στις αρχές του έτους. Δόθηκαν 3 παρατάσεις. Νομίζω ότι ο χρόνος επαρκούσε για να ασκηθούν αντιρρήσεις μόνο με παράβολο και αποδεικτικό έννομου συμφέροντος και να προσκομιστούν τα δικαιολογητικά κατά την εξέταση από την επιτροπή. 

Οι φίλοι κτηνοτρόφοι και αγρότες, Γεώργιε δεν είναι δυνατόν να μπορέσουν να παρακολουθήσουν όλες αυτές τις διαδικασίες. Δεν είναι το αντικείμενό τους.  Γι αυτό τις αναθέτουν σε μηχανικό ή δασολόγο για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι για να είμαστε και δίκαιοι, Η πρώτη ανάρτηση έγινε στις αρχές του έτους. Δόθηκαν 3 παρατάσεις. Νομίζω ότι ο χρόνος επαρκούσε για να ασκηθούν αντιρρήσεις μόνο με παράβολο και αποδεικτικό έννομου συμφέροντος και να προσκομιστούν τα δικαιολογητικά κατά την εξέταση από την επιτροπή. 

Οι φίλοι κτηνοτρόφοι και αγρότες, Γεώργιε δεν είναι δυνατόν να μπορέσουν να παρακολουθήσουν όλες αυτές τις διαδικασίες. Δεν είναι το αντικείμενό τους.  Γι αυτό τις αναθέτουν σε μηχανικό ή δασολόγο για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο.

Εμάς η πρώτη ανάρτηση έπεσε με την μετακίνηση τους από τα χειμαδιά Και χωρίς την φυσική τους παρουσία δεν μπορεί να γίνει τίποτα φυσικά και θα την ανάθεταν σε μηχανικούς - δασολόγους - δικηγόρους κλπ αφού οι περισσότεροι δεν ξέρουν ούτε από που ανοίγει ο υπολογιστής Και ένα χρόνο να έδινα παράσταση στην περιοχή μου δεν θα έφτανε αφού το 95 % της περιοχή μου είναι ιδιωτικές εκτάσεις 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.