Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Ενημερωτικά, και σε εμένα διορθώθηκε το σφάλμα σχετικά με τον Αριθμό Λογαριασμού. Ερώτηση:

αν ζητήσω να μου επιστραφούν 30€ που είναι το πιστωτικό, θα πρέπει να κάνω νέα τροποποιητική φορολογική δήλωση (προηγούμενου έτους) & να τα δώσω στο λογιστή;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά:

Δ.15/Δ/οικ.9290/183/14-2-2018 "...Σημειώνουμε ότι η ως άνω επιστροφή πιστωτικού υπολοίπου διενεργείται σε περίπτωση που το προς επιστροφή ποσό υπερβαίνει το ποσό των €50. Εάν το προς επιστροφή ποσό είναι μικρότερο, αυτό παραμένει ως πιστωτικό υπόλοιπο και συμψηφίζεται με τις ασφαλιστικές εισφορές του επόμενου ή επόμενων μηνών. ..."
Επίσης Εγκ.45/2018 "... ii. εάν το αρχικό πιστωτικό υπόλοιπο έχει επιστραφεί στον ασφαλισμένο, το νέο πιστωτικό υπόλοιπο επιστρέφεται εφόσον υπερβαίνει τα 50€. ..."
Κάποια στιγμή αργότερα προς το απογευματάκι θα κοιτάξω και για το φορολογικό κομμάτι αν υπερέβαινε τα 50€ ή τώρα που μένει ως πιστωτικό πως αντιμετωπίζεται.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

αν βρείτε κάτι σχετικό πως πρέπει να αντιμετωπιστεί (αν πρέπει) φορολογικά η επιστροφή ενημερώστε...
δεν μου είχε περάσει καθόλου απο το μυαλό
 

Link to comment
Share on other sites

Θα γράψω το συμπέρασμα που κατέληξα, λόγω του μακροσκελούς της σκέψης-τεκμηρίωσης. Την σκέψη μου, την τεκμηρίωση αλλά και το συμπέρασμα μπορείτε να το δείτε στο συνημμένο αρχείο και όποιος έχει όρεξη το κοιτάει.  Όχι ότι το συμπέρασμα είναι minimal !!!

Καλού-κακού μην ξεχνάμε ότι δεν είμαι λογιστής, εργατολόγος κλπ και απλά επιστρατεύω τις γνώσεις μου και την μελέτη διαφόρων σχετικών.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ λοιπόν (κατ' εμέ)
Σύμφωνα με το παρακάτω σχήμα

  ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ
ΟΦΕΙΛΗ                                                    ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ

.................................|.................................................
             ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ
ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙΣΕΣ...ΚΑΤΑΒΛΗΤΕΕΣ.... ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙΣΕΣ

ΔΕΔΟΜΕΝΑ:
επιστροφή==>καταβληθείσες>καταβλητέων
Στο 2017 δεν έπρεπε το ποσό (καταβληθείσες-καταβλητέες)=επιστροφή, να έχει εκπέσει στο 2017.
Αρα 
α) αν έχει εκπέσει στο 2017 θα πρέπει να γίνει τροποποιητική με ότι αυτό συνεπάγεται (πιθανόν να συμφέρει) και:
---αν ζητηθεί πίσω (και έχει γίνει εγγραφή στο 2017 στα βιβλία, να γίνει αλλαγή στην οριστικοποιημένη εγγραφή στα λογιστικά αρχεία και η οποία δύναται να γίνεται με οποιοδήποτε πρόσφορο τρόπο (π.χ. αντιλογισμός ή χρήση αρνητικών εγγραφών).
---αν δεν ζητηθεί πίσω και παραμείνει ως προκαταβολή για τις εισφορές του 2018 (και έχει γίνει εγγραφή στο 2017 στα βιβλία, να γίνει αλλαγή στην οριστικοποιημένη εγγραφή στα λογιστικά αρχεία και η οποία δύναται να γίνεται με οποιοδήποτε πρόσφορο τρόπο (π.χ. αντιλογισμός ή χρήση αρνητικών εγγραφών) και εγγραφή στο 2018 και θα εκπέσει το 2018 αφού θα αφορά (προκαταβολή) σε εισφορές του 2018.
β) αν δεν έχει εκπέσει στο 2017
---αν ζητηθεί πίσω (και δεν έχει γίνει εγγραφή στο 2017 στα βιβλία) δεν χρειάζεται να γίνει κάτι.
---αν δεν ζητηθεί πίσω και παραμείνει ως προκαταβολή για τις εισφορές του 2018 (και δεν έχει γίνει εγγραφή στο 2017 στα βιβλία) θα γίνει εγγραφή στο 2018 και θα εκπέσει το 2018 αφού θα αφορά (προκαταβολή) σε εισφορές του 2018.

οφειλή==>καταβληθείσες<καταβλητέων
Στο 2017 θα έπρεπε το ποσό (καταβλητέες-καταβληθείσες)=οφειλή, να έχει εκπέσει (στο 2017).
Αρα 
α) αν έχει (προβλεφθεί) και έχει εκπέσει στο 2017 δεν έχει νόημα να γίνει τροποποιητική
β) αν δεν έχει (προβλεφθεί) και δεν έχει εκπέσει στο 2017 (γιατί αυτό το έτος αφορά) θα πρέπει να γίνει τροποποιητική και να εκπέσει στο 2017. 
Αλλά κατά την γνώμη μου, κρίσιμος χρόνος για την φορολογική τους έκπτωση ---αν και αφορούν εισφορές του 2017 και θα έχουν καταβληθεί εμπρόθεσμα σύμφωνα με την ασφαλιστική προθεσμία καταβολής τους και θα "πρέπει να εκπέσουν στο 2017"--- είναι ο χρόνος που για πρώτη φορά βεβαιώθηκαν-αναζητήθηκαν (χρονικά αυτό έγινε τώρα στο 2018), άρα κατ' εμέ θα εκπέσουν στο 2018 ακόμη και αν αφορούν το 2017. 

Στην τελική ας φροντίσουν να κάνουν έγκαιρα τις εκκαθαρίσεις, διότι δεν είναι λογική να κάνουμε δυο φορολογικές δηλώσεις κάθε φορά για το ίδιο φορολογικό έτος (μία την κανονική και μια τροποποιητική εξαιτίας της καθυστέρησης να κάνουν την εκκαθάριση των ασφαλιστικών εισφορών).


Παλικάρια η περιπτωσιολογία είναι τρελή που μπορεί κάποιος να έχει, (εμπρόθεσμες, εκπρόθεσμες, ρυθμισμένες, αναδρομικά τ.ΤΣΜΕΔΕ, εκκαθαρίσεις, τόκοι που δεν έχουν εμφανισθεί ακόμη ή έχουν εμφανισθεί (?) προσαυξήσεις που δεν έχουν εμφανισθεί ακόμη ή έχουν εμφανισθεί (?), κλπ, κλπ)  έχει να γίνει της Πιπίτσας γενικότερα με την φορολογική αντιμετώπιση των εκκαθαρίσεων των ασφαλιστικών εισφορών φέτος και ανά τα έτη που έρχονται ..... Το θεωρώ αρκετά πολύπλοκο το θέμα. Ο καθένας θα είναι και μία ξεχωριστή περίπτωση.


Επίσης ιδιαίτερη προσοχή χρειάζεται, διότι ενώ φορολογικά εκπίπτουν οι καταβληθείσες ασφαλιστικές εισφορές (που είναι μικρότερες ή ίσες των καταβλητέων), ασφαλιστικά όμως δηλ. για να υπολογισθούν οι ασφαλιστικές εισφορές αθροίζονται στο μικτό εισόδημα μετά την αφαίρεση από αυτό των δαπανών (οι οποίες δαπάνες περιλαμβάνουν τις καταβληθείσες ασφαλιστικές εισφορές που είναι μικρότερες ή ίσες των καταβλητέων), οι καταβλητέες και όχι οι καταβληθείσες.

Χέσε ψιλά ή ψηλά κι αγνάντευε!!!!

Τρόπος σκέψης-τεκμηριώση συμπεράσματος.pdf

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τα συγχαρητήρια μου και τον σεβασμό για την προσπαθεια σου

εγώ παντώς πραγματικά έχω παραιτηθεί καιρό τώρα απο κάθε προσπάθεια να παρακολουθήσω/καταλάβω οτιδήποτε πέρα των προφανή/απολύτως αναγκαίων

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, 

προσπαθώ να πληρώσω τον ΕΦΚΑ κα δεν μπορώ να μπω στο site της εθνικής.Βγάζει το παρακάτω μνμ.Σε άλλες τράπεζες κανένα πρόβλημα. Καμία ιδέα πως λύνεται?????

 

Capture.JPG.c1ab80eb582f05cb7ed07358f7cdcd94.JPG

Link to comment
Share on other sites

Συνέβη το εξής απιθανο. Δεν εμπαινα στο site της ΕΤΕ ούτε από το κινητό (με safari κιόλας) . Το ίδιο Error. To κινητό στο γραφείο με σύνδεση wi-fi. Με 4G μπήκε μια χαρά. Αρα μάλλον ήταν προβλημα του παρόχου της σύνδεσης internet. Tώρα μπαίνω στο site από τον υπολογιστή και όλα καλά. Ευχαριστώ georgegaleos.

Link to comment
Share on other sites

Η σύζυγος υπάγεται στο άρθρο 39 αλλά το 2017 πλήρωσε Ιανουάριο και Φεβρουάριο από τη τσέπη της τον ΕΦΚΑ (335,90€) και κατόπιν ο εργοδότης κατέβαλε κανονικά τις εισφορές για όλο το 12μηνο, ήταν η αρχή αν θυμάστε που κανείς δεν ήξερε τι θα γίνει. Έγινε ο συμψηφισμός όμως της χρεώνουν 10ε/μήνα ΟΑΕΔ. Πληρώνουν οι "άρθρο 39" υπέρ ΟΑΕΔ ;  Σημειωτέον δεν είναι μηχανικός , στον παλιό ΟΑΕΕ ήταν. 

Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικά (για το θέμα της φορολογικής διαχείρισης εκκαθαρίσεων):

https://www.aade.gr/egkyklioi-kai-apophaseis/pol-1219-4-12-2018

https://www.iefimerida.gr/news/463420/aade-pos-tha-ekpiptoyn-oi-asfalistikes-eisfores-stoys-mi-misthotoys

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.