Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

Να σου πω τι καταλαβάινω/νομίζω ότι έγινε:

Η έκδοση  του 5ου ήταν 23/6/20 και η λήξη προθεσμίας του ήταν 3/7/2020

Η έκδοση του 6ου ήταν 4/8/20 και η λήξη προθεσμίας του ήταν 20/8/20

Οπότε αν κάποια πληρωμή έγινε μεταξύ 3/7-4/8 θεωρήθηκε ότι ήθελες να πληρωθεί ο 5ος, αφού αν ήθελες  να πληρώσεις σε δόσεις (δηλαδή να εκμεταλευτείς το θέμα της αναστολής θα το έκανες αργότερα ... δεν θυμάμαι πλέον πότ εκαι αν έχουν υπαρξει νέες αναστολές αυτών των μηνών και μέχρι πότε). Αυτό διότι απ' ότι έχω καταλάβει πριν την έκδοση του κάθε ειδοποιητήριου (εδώ του 6ου) τρέχει μία μερική εκκαθάριση του "αλληλόχρεου"λογαριασμού που έχουμε στον ΕΦΚΑ.

Τι να πω ... μπορεί να έχει γίνει και λάθος και αυτά που γράφω να μην ισχύουν ... αλλά νομίζω ότι είναι μία εκδοχή.

Την καλημέρα μου

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Προσπάθησα σήμερα να εκδώσω ενημερότητα από το e-ΕΦΚΑ και δεν μου δίνει, βγάζοντας μήνυμα "Με βάση τα τελευταία επεξεργασμένα στοιχεία δεν είναι δυνατή η έκδοση από το σύστημα Αποδεικτικού Ασφαλιστικής Ενημερότητας: Μη ρυθμισμένη οφειλή". Μιλώντας με το τοπικό γραφείο του πρώην ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν ότι βλέπει το σύστημα την οφειλή από την εκκαθάριση του 2019 και ότι εάν θέλω ενημερότητα θα πρέπει να εξοφληθεί ολόκληρο το ποσό της εκκαθάρισης (και όχι οι δόσεις που τρέχουν). Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα; Είναι να τρελαίνεσαι πάντως.     

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς κάποια ενημέρωση / εμπειρία σχετικά με τις εισφορές που εμφανίζονται στο efka από προηγούμενα έτη, ενώ είχε προηγηθεί διαγραφή από τσμέδε και αποστολή Α1 λόγω μετανάστευσης στην Αγγλία;

Η αίτηση διαγραφής έγινε το 2016 και στο site του efka εμφανίζονται ακόμα απλήρωτες εισφορές του 2017-2018-2019 και πρόσφατα στείλαν πράξεις βεβαίωσης οφειλής από το ΚΕΑΟ. 

Στο τηλέφωνο το τσμεδε σε στέλνει στον εφκα, και ο εφκα στο τσμεδε. Δε φαίνεται κανείς να γνωρίζει τι γίνεται ή με ποιον αρμόδιο μπορούμε να μιλήσουμε.

Είδα κάποια μηνύματα στο θέμα από το 2018, αλλά χωρίς λύση ή ενημέρωση.

Γνωρίζει κανείς κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Μου εμφανίζει 5ο, 6ο, 7ο, 8ο με προσαύξηση ενώ έχω όλα τα αποδεικτικά της τράπεζας εντός προθεσμιών! ΣΥΝ όλο τον 9ο -επίσης εντός προθεσμίας πληρωμένος! Ποια είναι η διαδικασία για να τα διορθώσουν αυτά; Τρέχα γύρευε;

Link to comment
Share on other sites

Η ανοσία (μια χαρά είναι γρααμμένο, δεν λείπει κάποιο φωνήεν) τουσ έχεις κατακλήσει.
Ολα τα παρακάτω ως ημερομηνίες λήξης εμπρόθεσμης πληρωμής υπάρχουν ταυτόχρονα κα΄τβ από τον Οκτώβριο '20. Και μετά λέμε γαιτί δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη πότε τραβάει τα χρήματα που βάζουμε και τι πάνε αυτά να εξοφλήσουν ...

image.thumb.png.76dbd1b24a1ef5aabffe7f24d2d668d3.png

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα να πληρώσουμε τον Οκτώβριο και για τις προσαυξήσεις περιμένουμε;

Στην δικιά μου περίπτωση τουλάχιστον δεν τίθεται θέμα καθυστέρησης πληρωμής από την τράπεζα. Τα αποδεικτικά μου έχουν εμπρόθεσμη ημερομηνία πληρωμής και όχι μόνο καταβολής..

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχουν μπερδέψει και εμφανίζει τις πληρωμές με 1 μήνα καθυστέρηση στο ιστορικό. Οπότε από τις διαφορές στο πότε λίγουν κάθε φορά προκύπτουν οι προσαυξήσεις;

Πχ καταχώρησαν την πληρωμή του 5ου στις 5 Αυγ. ενώ είχα πληρώσει από 3/7 . 5 Αυγ. πλήρωσα τον 6ο κ.ο.κ. Σαλάτα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/11/2020 at 9:35 ΜΜ, Roy_Hobbs said:

δεν ξέρω όμως γιατί σαν αναστολή λόγω covid-19 βγάζει μόνο τα 02/2020, 03/2020 και 04/2020. Αυτό σημαίνει ότι αν κάποιος δεν είχε πληρώσει τον 05/2020 (δικαιολογημένα λόγω covid) και πλήρωσε τον 06/2020, τότε το σύστημα έβαλε την πληρωμή του 06/2020 σαν πληρωμή 05/2020 κ.ο.κ με αποτέλεσμα να φαίνεται σήμερα μια ληξιπρόθεσμη οφειλή 220 ευρώ στα ειδοποιητήρια. Αν το συνδυάσουμε αυτό με τις προσαυξήσεις λόγω εκπροθέσμων καταβολών, τότε είναι μύλος η κατάσταση!

image.thumb.png.9129c6c0a2045d43d47da14e206bf66a.png

 

Τέλεια.. πρώτη φορά βλέπω αυτή την παρατήρηση περί covid, εμένα έχει κενό εκεί! Ενώ επέλεγα τα 165άρια αυτοί μου χρέωναν 220 κανονικά (δηλαδή +55 Χ 4 μήνες =220 το οποίο αναγράφεται ως "ληξιπρόθεσμες οφειλές" στα ειδοποιητήρια και εγώ νόμιζα ήταν τυπικό και αφορούσε την τρέχουσα εισφορά μηνός των 220..). Έτσι προκύπτουν και οι τόκοι 10,27 ευρώ (εκτός του 1ου/2020 που όντως είχα πληρώσει 30/3 αντί 20/3)

Πάντως ήμουν μέσα στις προθεσμίες που γράφουν τα ειδοποιητήρια 4ου, 5ου (και με άνεση πολλών ημερών) για το πότε έπρεπε να είχες ξοφλήσει ώστε να δικαιούμαι την έκπτωση των 55,00... Τότε τι άλλο έχω χάσει;

Edited by 993cc
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.