Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

11 minutes ago, venezia said:

Σαν ελεύθερος επαγγελματίας και πληρώνει κανονικά ασφαλιστικές εισφορές με το ''καπέλο'' που προανέφερα ως ανταποδοτικό ΕΦΚΑ ( το οποίο δεν θα προσαυξάνει τη σύνταξη ) και κάτι ψιθυρίζεται και για επιπλέον φόρο επί των εσόδων υπέρ ταμείου .. ίδωμεν

edit

Η σύνταξη φορολογείται κι αυτή ξεχωριστά ....με 7% περίπου αν τα υπολόγισα σωστά

απ' ότι έχω ακούσει οι κανονικές εισφορές (κύρια σύνταξη και επικουρικό) προσαυξάνουν την σύνταξη,

οι επιπλέον εισφορές (40% επί της εισφοράς κύριας σύνταξης και 40% επί της εισφοράς του επικουρικού) δεν έχουν κάποιο ανταποδοτικό όφελος, πάνε υπέρ εφκα

 

Quote

κάτι ψιθυρίζεται και για επιπλέον φόρο επί των εσόδων υπέρ ταμείου .. ίδωμεν

για πες μας τι έχεις ακούσει, είναι αξιόπιστη η πηγή σου; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tasos P said:

για πες μας τι έχεις ακούσει, είναι αξιόπιστη η πηγή σου; 

Όχι . Φήμες προς το παρόν  ... θα δούμε

1 hour ago, Tasos P said:

η Σύνταξη φορολογείται ακριβώς σαν έσοδο από μισθωτή εργασία, έχει 8600 ευρώ αφορολόγητο

Tasos P . Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 2/23/2024 at 11:12 AM, GregDel said:

Αυτό από συνάδελφο Ελ.Επαγγ. συνταξιούχο που συνεχίζει να δουλεύει.

image.png.241d655046402cf2c7eeb7bfc0de15e0.png

Καλά το επικουρικό που έτσι και αλλιώς δίνει προσαύξηση αλλά για εφάπαξ γιατί συνεχίζει να πληρώνει ο συνταξιούχος που εργάζεται;

Προβλέπεται πουθενά ότι θα πάρει και δεύτερο συμπληρωματικό εφάπαξ όταν σταματήσει να εργάζεται;

Το οποίο εφάπαξ δεν έχει πόρο υπέρ του ΕΦΚΑ. Αυτό πως γίνεται; Από ποιους πόρους θα δώσει πρόσθετο ΕΦΑΠΑΞ ο ΕΦΚΑ (θεωρητικά πάντα, αν θα δώσει);

Edited by argonautis
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, argonautis said:

Καλά το επικουρικό που έτσι και αλλιώς δίνει προσαύξηση αλλά για εφάπαξ γιατί συνεχίζει να πληρώνει ο συνταξιούχος που εργάζεται;

Προβλέπεται πουθενά ότι θα πάρει και δεύτερο συμπληρωματικό εφάπαξ όταν σταματήσει να εργάζεται;

Το οποίο εφάπαξ δεν έχει πόρο υπέρ του ΕΦΚΑ. Αυτό πως γίνεται; Από ποιους πόρους θα δώσει πρόσθετο ΕΦΑΠΑΞ ο ΕΦΚΑ (θεωρητικά πάντα, αν θα δώσει);

Πραγματικά δεν έχω ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Σε λειτουργία από 26/02/2024 η Ηλεκτρονική Πλατφόρμα για τους εργαζόμενους συνταξιούχους

https://www.efka.gov.gr/dilosi-erg-synt.php

edit

Μειωμένες 10%+10% ενδέχεται να είναι οι αποδοχές Μαρτίου των μισθωτών που εργάζονται παράλληλα με τη συνταξιοδότησή τους....

https://www.efsyn.gr/oikonomia/elliniki-oikonomia/423814_anoigei-i-platforma-dilosis-gia-ergazomenoys-syntaxioyhoys?__cf_chl_rt_tk=.0tnbBOnJDEbI0XbGBjvBvv9puH9Pw0_le5neHn.kgk-1708948890-0.0-4967

 

 

 

Edited by venezia
Διόρθωση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Είμαι συνταξιούχος εργαζόμενος (ελεύθερος επαγγελματίας) και βλέπω ότι στην ΣΥΝΤΑΞΗ έχω κράτηση για ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ 72,47 € (72,47/1207,81=6% της μεικτής σύνταξης) παράλληλα όμως στην ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ έχω πρόσθετα ΚΛΑΔΟ ΥΓΕΙΑΣ ΣΕ ΕΙΔΟΣ & ΧΡΗΜΑ 74,87 € (74,87/211,00=35% της εισφοράς κύριας σύνταξης). Είναι λογικό για τον κλάδο υγείας ένας συνταξιούχος να πληρώνει 72,47 αλλα αν εργάζεται παράλληλα να πληρώνει 72,47+74,87=147,34;;;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NIANDR said:

Είμαι συνταξιούχος εργαζόμενος (ελεύθερος επαγγελματίας) και βλέπω ότι στην ΣΥΝΤΑΞΗ έχω κράτηση για ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ 72,47 € (72,47/1207,81=6% της μεικτής σύνταξης) παράλληλα όμως στην ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΙΣΦΟΡΑ έχω πρόσθετα ΚΛΑΔΟ ΥΓΕΙΑΣ ΣΕ ΕΙΔΟΣ & ΧΡΗΜΑ 74,87 € (74,87/211,00=35% της εισφοράς κύριας σύνταξης). Είναι λογικό για τον κλάδο υγείας ένας συνταξιούχος να πληρώνει 72,47 αλλα αν εργάζεται παράλληλα να πληρώνει 72,47+74,87=147,34;;;

όχι λογικό δεν είναι αλλά έτσι προβλέπει ο Νόμος.

Ίσως μια προσφυγή στο ΣτΕ θα έλυνε το πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Tasos P said:

όχι λογικό δεν είναι αλλά έτσι προβλέπει ο Νόμος.

Ίσως μια προσφυγή στο ΣτΕ θα έλυνε το πρόβλημα

Ο νόμος λέει ότι ο εργαζόμενος πληρώνει εισφορά για την ιατροφαρμακευτικη περίθαλψη του. Άλλος νόμος λέει ότι ο συνταξιούχος πληρώνει κρατήσεις για την ιατροφαρμακευτικη του περίθαλψη. Οπότε οι φωστήρες βγάζουν αποτέλεσμα ότι ο εργαζόμενος συνταξιούχος πρέπει να πληρώνει το διπλάσιο ποσόν από τους άλλους πολίτες. Σημειωτέον ότι παλιά όταν ήσουν ασφαλισμένος σε 2 ταμεία πχ ΤΣΜΕΔΕ & ΤΕΒΕ μόνο στο ένα πλήρωνες ιατροφαρμακευτικη περίθαλψη. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.