Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

16 ώρες πριν, SimonVll said:

 

 

Βλακείες σου λένε για να σε ξεφορτωθούν. Απλά σε πέρασαν λάθος στο σύστημα και τώρα σιγά μην πατήσει κανένας κανά κουμπί και ταλαιπωρήσει τα δαχτυλάκια του. Εννοείται πως μπαίνεις ειδική. Η επικουρική και εφάπαξ ασφάλιση ήταν πάντα υποχρεωτική για τους μηχανικούς. Δεν είναι κάτι καινούργιο. Μέχρι το 21  ήμουν ειδική με επικουρικό και εφάπαξ στην 1η. Αν θέλεις σου στέλνω και τα ειδοποιητήρια. Απλά έμπλεξες με τα καλόπαιδα του ΕΦΚΑ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Μέχρι πρότινος άλλωστε, υπήρχε το ΕΤΕΑΕΠ (Ταμείο Επικουρικής Ασφάλισης). Άλλες εισφορές δίναμε στο ένα (με ανεξάρτητο ειδοποιητήριο) και άλλες στο άλλο.

Edited by JohnnyHoliday
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2024 at 9:31 AM, smartos11 said:

Βλακείες σου λένε για να σε ξεφορτωθούν. Απλά σε πέρασαν λάθος στο σύστημα και τώρα σιγά μην πατήσει κανένας κανά κουμπί και ταλαιπωρήσει τα δαχτυλάκια του. Εννοείται πως μπαίνεις ειδική. Η επικουρική και εφάπαξ ασφάλιση ήταν πάντα υποχρεωτική για τους μηχανικούς. Δεν είναι κάτι καινούργιο. Μέχρι το 21  ήμουν ειδική με επικουρικό και εφάπαξ στην 1η. Αν θέλεις σου στέλνω και τα ειδοποιητήρια. Απλά έμπλεξες με τα καλόπαιδα του ΕΦΚΑ.

Αυτό υποψιάζομαι και εγω πως είτε βαριούνται, είτε είναι άσχετοι..

Ξαναμίλησα μαζί τους και μου λένε οτι από τη στιγμή που είμαι στο ΤΕΕ γραμμένος, το σύστημα με εμφανίζει με διπλή ιδιότητα, αυτή του μηχανικού και αυτή του ελεύθερου επαγγελματία οπότε με πετάει αυτόματα από την ειδική στην πρώτη. Δε μπορούν να αλλάξουν τίποτα σε αυτό, λένε...

Να πάω σε άλλο ΕΦΚΑ? δε ξέρω τι άλλο να κάνω. Που θα μπορούσα να απευθυνθώ για σαπορτ;

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, SimonVll said:

 

Συνεχίζουν να σου λένε βλακείες. Ασφαλίζεσαι σαν ελεύθερος επαγγελματίας στον κλάδο μηχανικών και ισχύει για σένα ό,τι ισχύει και για όλους τους άλλους, με τη διαφορά πως το επικουρικό και το εφάπαξ είναι υποχρεωτικό για μας. Είναι αισχροί οι τύποι στον κεντρικό ΕΦΚΑ. Στην θέση σου θα έβαζα δικηγόρο. Ίσως καταφέρει κάτι παραπάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2024 at 4:38 PM, SimonVll said:

Δεδομένου όμως πως έχω συναδέλφους που είναι στην ειδική κατηγορία παρότι πληρώνουν επικουρικό, δυσκολεύομαι να δεχτώ το οτι δεν γίνεται χωρίς να έχω κάποια σίγουρη απάντηση.

Εγώ θα εξασφάλιζα ένα - δύο ειδοποιητήρια από συναδέλφους, θα έσβηνα τα προσωπικά στοιχεία, θα συνέτασσα μια καταγγελία με το ιστορικό και θα την κοινοποιούσα στον Συνήγορο του Πολίτη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μην τους κράζουμε, να πω ότι φέτος η ασφαλιστική ικανότητα για τους παράλληλα ασφαλισμένους ανανεώθηκε πριν λήξει και για όλο το χρόνο (28/2/2025).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, coulis said:

Με μια αύξηση 3.35% οπως ειχε πει κ πιο πάνω ο συναδελφος "venezia" 

Και για όσους επέλεξαν να εργάζονται ως συνταξιούχοι και πρόσθετο ΄΄καπέλο΄΄ 87,92€ ....

Με τις υγείες μας !

.thumb.png.83b22e405b6d2d451fa5d07a85378119.png

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, venezia said:

Και για όσους επέλεξαν να εργάζονται ως συνταξιούχοι και πρόσθετο ΄΄καπέλο΄΄ 87,92€ ....

Με τις υγείες μας !

 

επικουρικό δεν πληρώνεις εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.