Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΦΚΑ και εισφορές


deadlock_gr

Recommended Posts

10 ώρες πριν, venezia said:

ΕΔΩ...

image.thumb.png.c5277964f394a577a9353dfd1a5dde73.png

Αν δεις στην φώτο που ανέβασα στο προηγούμενο ποστ πάνω γραφει δεν υπάρχει τρέχουσα εισφορά και δεν υπάρχει κωδικός πληρωμής. 

Από κάτω όμως ακριβώς έχει τον μήνα Νοέμβριο 240€

Ίσως χρειάζεται να γίνει πρώτα εκκαθάριση για το 2023 γιατί μέχρι 10/2023 ήμουν παράλληλα κια μισθωτος .

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, hektor said:

Καλησπέρα.

Που βρίσκουμε ρε παιδία τον κωδικό πληρωμής ....την ταυτότητα οφειλής ?

Ευχαριστώ!!

Μοιάζει σαν να μην σου έχει εκδοθεί ακόμα ειδοποιητήριο... Πολύ περίεργο, αλλά εγώ θα άφηνα και καμια μέρα χρόνο ακόμα πριν πανικοβληθώ ... Ανάλογα και με το είδος εργασίας (μισθωτός/ελεύθερος  κλπ.)

Δοκίμασε αργότερα ξανά ή και αύριο. Πάντως την πληρωμή καλό είναι να την κάνεις βάσει του ειδοποιητήριου και  όχι απλά με χρήση της εντολής πληρωμής και του ποσού που αναφέρει στις τρέχουσες εισφορές...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, ppanag said:

Μοιάζει σαν να μην σου έχει εκδοθεί ακόμα ειδοποιητήριο... Πολύ περίεργο, αλλά εγώ θα άφηνα και καμια μέρα χρόνο ακόμα πριν πανικοβληθώ ... Ανάλογα και με το είδος εργασίας (μισθωτός/ελεύθερος  κλπ.)

Δοκίμασε αργότερα ξανά ή και αύριο. Πάντως την πληρωμή καλό είναι να την κάνεις βάσει του ειδοποιητήριου και  όχι απλά με χρήση της εντολής πληρωμής και του ποσού που αναφέρει στις τρέχουσες εισφορές...

Ήμουν παράλληλα και μισθωτος έως 10/2023 . Πιστεύω μετά την εκκαθάριση θα δω ειδοποιητηριο. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, voxson said:

Αναρτήθηκε εορταστικός ΕΦΚΑς νωρίτερα.

😄 να πάρουν την γαλοπούλα τους και αυτοί.
Μην ξεχάσετε και την πληρωmή του ΤΕΕ μας😁

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ένας μισθωτός που παράλληλα ειναι και νέος ελεύθερος επαγγελματίας, πόσος πρέπει να είναι ο μεικτός μισθός απο την μισθωτή εργασία(14 μισθοι ασφαλισμένος σαν μηχανικός) για να μην πληρώνει εξτρα εισφορες στον ΕΦΚΑ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα θα  σε τοποθετήσει υποχρεωτικά στην 2η ασφαλιστική κλάση.

https://www.efka.gov.gr/el/asphalismenoi/me-misthotoi/neo-systhma-asfalistikon-eisforon/parallhlh-asfalish/Periptosh-proth

Από 01/01/2024 με Υπουργική απόφαση, που δεν έχει εκδοθεί μέχρι μέχρι στιγμής, θα προκύψουν οι νέες ασφαλιστικές κλάσεις που ως δια μαγείας θα ταιριάζουν με τον νέο κατώτατο μισθό του ανειδίκευτου εργάτη που ισχύει από την 01/04/2023 ήτοι 780,00€.

Δηλαδή:

780χ14=10920 + 48,74 = 10968,74 / 12 = 914,06 ασφαλιζόμενος μισθός επί του οποίου με 20% θα προκύψει η νέα 1η ασφαλιστική κατηγορία κλάδου σύνταξης 182,81€. Δεδομένου ότι η 2η ασφαλιστική κλάση είναι 20% μεγαλύτερη της 1ης τότε 914,06 + ( 914,06χ20% ) = 1.096,87 / 14χ12 = 940,00€ είναι ο μηνιαίος μισθός που ψάχνεις. Χονδρικά και στα γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ

ΜΟυ ήρθε mail από τον ΕΦΚΑ, για να διαλέξω πάλι την ασφαλιστική κατηγορία.
Σας το παραθέτω για να μην ξεχαστείτε κ δεν δηλώσετε, αν και λέει οτι αν δεν δηλώσετε,  παραμένετε σε αυτή που είστε.

"Σας ενημερώνουμε ότι έχει ενεργοποιηθεί από 18/12/2023, για Ελεύθερους Επαγγελματίες, Αυτοαπασχολούμενους και  Αγρότες, η ηλεκτρονική υπηρεσία e-ΕΦΚΑ «Επιλογή Ασφαλιστικής Κατηγορίας Κύριας Ασφάλισης, Επικουρικής Ασφάλισης και Εφάπαξ παροχών» παρέχοντας την δυνατότητα υποβολής αίτησης / δήλωσης μεταβολής της ασφαλιστικής κατηγορίας για το έτος 2024.

Η δήλωση επιλογής/μεταβολής της ασφαλιστικής κατηγορίας μπορεί να υποβληθεί έως 31/1/2024.

Υπενθυμίζεται ότι η επιλογή των ανώτερων ασφαλιστικών κατηγοριών οδηγεί και σε υψηλότερες συνταξιοδοτικές παροχές.

Σε περίπτωση μη υποβολής αίτησης / δήλωσης μεταβολής κατηγορίας, παραμένει ενεργή η κατηγορία κατάταξης του προηγούμενου έτους."

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος. Ενώ έχω πληρώσει τις εισφορές Νοεμβρίου από της 20 Δεκεμβρίου στο εφκα μου βγάζει ακόμα στις οικονομικές εκκρεμότητες το ειδοποιητήριο. Στις καταβολές φαίνεται ότι έχει πληρωθεί αλλά δεν είναι τσεκαρισμένο το κουτάκι "Συμπεριλήφθηκε στην Εξόφληση".

Τι θα μπορούσε να συμβαίνει;

Screenshot_20240111-164640_Chrome.jpg

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.