Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου δίπλα σε ρέμα


Recommended Posts

Όταν λες 'επί χάρτου' τι ακριβώς εννοείς'; Μήπως εννοείς τη πινακίδα ΓΥΣ (1/5000) που ανέφερε και ο Παύλος?

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@nbr Συνάδελφε καλησπέρα,

Που στηρίζεις ότι το ρέμα δημιουργεί δύο γήπεδα; Δηλαδή γίνεται κατάτμηση; 

Σε μία παλαιότερη συζήτηση που είχα διαβάσει υπήρχε η περίπτωση ένα ρέμα να είναι ιδιόκτητο αν δεν έχει συνεχή ροή και να κρατάς τις απαιτούμενες αποστάσεις στην περίπτωση που πάει προς οικοδόμηση. 

Δεν έχω περισσότερες γνώσεις οπότε ρωτάω προς ενημέρωση δική μου και των υπολοίπων.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον @nbr  ότι πάντα μπορεί να αποτυπωθεί το ρέμα όσο πυκνή και να είναι η βλάστηση, τεχνικός τρόπος υπάρχει το πολύ να απαιτούνται αρκετά περισσότερες στάσεις απ' ότι συνήθως και για τις δύο πλευρές. Αν δεν αποτυπωθεί το πρανές και η λοιπή υφιστάμενη κατάσταση τότε η μελέτη θα είναι ελλιπής.

Σημ.: Το ρέμα δεν είναι ιδωτικό σε περιπτώσεις όπως όταν είναι συνεχούς ροής. Στις περισσότερες περιπτώσεις μπορεί να θεωρηθεί ιδωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα είπε όλα παραπάνω και ο sdtopo.

Εγώ από απόσταση, δεν μπορώ να χαρακτηρίσω ένα ρέμα που δεν έχει ούτε καν ακόμη οριοθετηθεί, αλλά δεν ξέρω και την μορφολογία του. 

Κάποιες φορές υπάρχουν και "ιδιόκτητα" ρέματα.

Εδώ όμως μας λες πως αυτό υπάρχει- φαινεται ακόμη και στα σχέδια του ΓΠΣ... 

Ο ιδιοκτήτης δεν έχει ακόμη  κατοχυρώσει, έστω με χρησικτησία, το/ τα αγροτεμάχια και πιστεύεις πως θα του αποδοθεί, με χρησικτησία και το ρέμα??

 

Λέγοντας "επι χάρτου" εννοώ απλά την απόδοση της "αποτύπωσής" σου στο σχέδιο πάνω στο οποίο να μπορείς να σχεδιάσεις ΚΑΙ την θεωρητική κατάσταση της περιοχής. Δηλαδη να αποδόσεις στην πραγματική της θέση  και την εξεταζόμενη ιδιοκτησία.  

Πάντα πρέπει να μπορούμε να μεταφέρουμε στο έδαφος όλα τα στοιχεία του σχεδίου μας. Άρα και την ιδιοκτησία που εξετάζεις.

 

  

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.