Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόφαση ΤΕΕ: Δημιουργείται Μητρώο εγγραφών Μηχανικών ΤΕΙ


BAS

Recommended Posts

Τώρα και εσύ ακούς γνώμη από έναν ανώνυμο στο internet. Πως είσαι σίγουρος ότι πήγε σε ΤΕΙ; Επειδή το είπε; Και αν έλεγε πως είναι ο Luke Skywalker και ψάχνει μαθητές για να γίνουν jedi? Θα έστελνες αίτηση; Και ακόμα και αν πήγε πως είσαι σίγουρος ότι εκφράζει αντικειμενική άποψη και όχι κατευθυνόμενη;

 

Επειδή πολλές σαχλαμάρες έχουν γραφτεί εδώ μέσα, καλό θα είναι να μην μένουμε σε ότι λέει ο κάθε ανώνυμος. Είτε αυτός είναι ο stayros, ο jimakos, ο οποιοσδήποτε. Υπάρχει η ΑΔΙΠ με επίσημες εκθέσεις που δεν μιλάει για "τεχνικές σχολές" και λοιπές φαντασιώσεις αλλά για πανεπιστημιακού επιπέδου ιδρύματα. Όλα τα άλλα...

Κοιτά να δείς.. Εγω ακούω όλες τις γνώμες δεν σημαίνει οτι τις εστερνίζομαι όλες... Επίσης θα το πω και άλλη φορα ξέρω τι παίζει μέσα σε 3 τει , στο 1 ειδικα απο μέσα τα ξέρω απο κοντα εδω και πολλά χρόνια.. Οπότε πέρα απο την ΑΔΙΠ άκου τι έχει να πεί ο καθένας.. Γιαυτό ειπα διαφωνώ... Οχι να βάλουμε τα τει ισάξια με τις τεχνικές σχολές... Ούτε να μιλάμε για το καθε  ΕΜΠ που τις δεκαετίες 80-90 (μιλάω για τότε που ξέρω σίγουρα) είχε τα ίδια βιβλία τα ΤΕΙ και τις παλίες σχολές εργοδηγών ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το αστείο της υπόθεσης είναι να αρχίσουν να έρχονται ξένοι ως φοιτητές στα ΤΕΙ και στα Πανεπιστήμιά μας και οι πρώτοι να έχουνε παντού στον κόσμο ίσα δικαιώματα με όλους αλλά στην χώρα που αποφοιτήσαν να μπορούν να εργάζονται χρησιμοποιώντας, καταχρηστικά, δικαιώματα σχολών που έχουν καταργήθει εδώ και 40 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ισχύσει το ζήτημα των "πιστοποιήσεων" που θίγουν. ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να υποστηρίξει ότι το γνωστικό του πεδίο ξεκίνησε και ολοκληρώθηκε δια παντός κατά τη διάρκεια των σπουδών του, όπου και αν φοίτησε.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ισχύσει το ζήτημα των "πιστοποιήσεων" που θίγουν. ΚΑΝΕΝΑΣ μα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να υποστηρίξει ότι το γνωστικό του πεδίο ξεκίνησε και ολοκληρώθηκε δια παντός κατά τη διάρκεια των σπουδών του, όπου και αν φοίτησε.

Mε αυτό τι παίζει mike , αν μπορείς σε παρακαλώ να μ εξηγησεις

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά να δείς.. Εγω ακούω όλες τις γνώμες δεν σημαίνει οτι τις εστερνίζομαι όλες... Επίσης θα το πω και άλλη φορα ξέρω τι παίζει μέσα σε 3 τει , στο 1 ειδικα απο μέσα τα ξέρω απο κοντα εδω και πολλά χρόνια.. Οπότε πέρα απο την ΑΔΙΠ άκου τι έχει να πεί ο καθένας.. Γιαυτό ειπα διαφωνώ... Οχι να βάλουμε τα τει ισάξια με τις τεχνικές σχολές... Ούτε να μιλάμε για το καθε  ΕΜΠ που τις δεκαετίες 80-90 (μιλάω για τότε που ξέρω σίγουρα) είχε τα ίδια βιβλία τα ΤΕΙ και τις παλίες σχολές εργοδηγών ...

Τα συγγράμματα είναι μια πονεμένη ιστορία για όλη την τριτοβάθμια εκπαίδευση. Δωρεάν συγγράμματα δεν υπήρχαν σχεδόν ποτέ. Η χούντα υποχρέωσε τους καθηγητές να γράψουν τα πρώτα. Αλλά αυτές οι δουλειές δεν γίνονται με το ζόρι. Διότι το αποτέλεσμα ήταν αυτό ακριβώς που είπες. Να υπάρχουν μερικά συγγράμματα του ΟΔΒΕ και μερικά άλλα με δακτυλογραφημένες σημειώσεις από την παράδοση και να κυκλοφορούν γύρω γύρω.

 

Ο καθηγητής πληρώνεται, πολλά ή λίγα δεν έχει σημασία, για να διδάσκει. Το σύγγραμμα είναι μια διαφορετική και επίπονη διαδικασία που απαιτεί χρόνο και προσοχή. Άρα όποιος θέλει γράφει ένα βιβλίο, το διαθέτει στο εμπόριο και οι σχολές με τις αρμόδιες επιτροπές του ΥΠΕΠΘ, αν το κρίνουν επιστημονικά επαρκές σε σύγκριση με τα υπόλοιπα παρόμοια, αποφασίζουν να το αγοράσουν και να το διαθέσουν δωρεάν στους φοιτητές. 

 

Με τις πιστοποιήσεις τα είχα γράψει προηγουμένως. Ο πολιτικός που λέγαμε..."Αποπληθωρισμός" και "επαγγελματικές και επιστημονικές πιστοποιήσεις". Θα μου πεις που τα ήξερε αφού είναι λίγο κούκου. Μα τα είχαν υπογράψει όλες οι προηγούμενες κυβερνήσεις.

 

Κοινώς, θα έχουμε επαγγελματικά δικαιώματα αλλά θα είναι σα να μην έχουμε... :D Θα σου λέει πχ Ασχολείσαι με ψυκτικά; Έχεις πιστοποίηση για τη διαχείριση των R410 R407 ως αερίων του θερμοκηπίου; Όχι; ...Δεν μπορείς να κάνεις εγκαταστάσεις με αυτά. 

 

Άρα...Όσο πιο γρήγορα εγκαταλείψεις την τεχνολογική σχολή, ανώτερη, ανώτατη, ΜΙΤ, Harvard, δεν έχει σημασία πως λέγεται, τόσο πιο ωφελημένος είσαι. Καλύτερα να έχεις μια γερή βάση ενημερωμένη με όλες τις ακαδημαϊκές θεωρητικές γνώσεις σε ένα βασικό κύκλο και μετά ένα μεταπτυχιακό ειδίκευσης + μετά επαγγελματική εμπειρία, σεμινάρια κλπ που θα σε ανανεώνουν κάθε φορά.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Mε αυτό τι παίζει mike , αν μπορείς σε παρακαλώ να μ εξηγησεις

 

Περισσότερο wishful thinking JimakosR. Το σχόλιο μου αφορούσε στο link που παρέθεσες!

Link to comment
Share on other sites

Ορθόν δεν το διάβασα πλήρως mike.

 


Άρα...Όσο πιο γρήγορα εγκαταλείψεις την τεχνολογική σχολή, ανώτερη, ανώτατη, ΜΙΤ, Harvard, δεν έχει σημασία πως λέγεται, τόσο πιο ωφελημένος είσαι. Καλύτερα να έχεις μια γερή βάση ενημερωμένη με όλες τις ακαδημαϊκές θεωρητικές γνώσεις σε ένα βασικό κύκλο και μετά ένα μεταπτυχιακό ειδίκευσης + μετά επαγγελματική εμπειρία, σεμινάρια κλπ που θα σε ανανεώνουν κάθε φορά.

Δηλαδη να φύγουμε ολοι απο τα ΤΕΙ να τελειώνει η φασαρια ε? :P απαπαπα

Link to comment
Share on other sites

για ενημέρωση και για να καταλάβετε ότι δεν θα χαριστεί τίποτα από κανέναν , και μην ξεχνάτε ότι αυτή η κυβέρνηση έχει πληθώρα μελών ΤΕΕ στις τάξεις της.

 

https://eetemkozanis.gr/?p=2553

Link to comment
Share on other sites

για ενημέρωση και για να καταλάβετε ότι δεν θα χαριστεί τίποτα από κανέναν , και μην ξεχνάτε ότι αυτή η κυβέρνηση έχει πληθώρα μελών ΤΕΕ στις τάξεις της.

 

https://eetemkozanis.gr/?p=2553

 

 

Κακώς σας δέχτηκε ο υπουργός. Κανονικά δεν θα έπρεπε να απαντάει ούτε στα τηλέφωνα. Η εετεμ ΔΕΝ εκπροσωπεί τους μηχανικούς του τεχνολογικού τομέα και δεν έχει καμία νομιμοποίηση να συνομιλεί με το κράτος ως εκπρόσωπος αυτών.

 

Όσο για την ανακοίνωση,γράφει αυτά που η ίδια θέλει, οι μηχανικοί ΤΕ να πιστεύουν. Θα πρέπει το υπουργείο να δημοσιεύσει τα πρακτικά της συνάντησης για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι το μέγεθος της απάτης της ανακοίνωσης της εετεμ.

 

Αν θέλουμε να μιλήσουμε σοβαρά,το 2014 υπήρξε νόμος που καθόριζε εμμέσως τα επαγγελματικά δικαιώματα των μηχανικών του τεχνολογικού τομέα. Αυτός ήταν ο 4254/7-4-2014. Η εετεμ όμως τον πολέμησε για να περισώσει την παράγκα της. To ίδιο κάνει και τώρα.

 

Επομένως,στην παρούσα φάση κάθε νόμος,που δεν είναι τροποποίηση του 4254, είναι καταστροφικός για την ενιαία επιστημονική κοινότητα της χώρας (για αυτό άλλωστε,δολίως,η εετεμ επιδιώκει νόμο σύμφωνα με την ανακοίνωση και όχι ΠΔ). Ένας νόμος που δεν θα είναι τροποποίηση του νόμου 4254/2016, θα διαχωρίζει εσαεί τους μηχανικούς ΑΕΙ σε 2 κατηγορίες, αυξάνοντας έτσι τις πιθανότητες η παράγκα να γίνει κάτι σαν επιμελητήριο κάποια στιγμή στο μέλλον. Βέβαια αυτό δεν θα γίνει. Ο κύβος έχει ριφθεί.

 

Ο πανικός της εετεμ είναι φανερός μπρος στην ανακοίνωση του ΤΕΕ για την εισδοχή όλων των μηχανικών ΑΕΙ. Ακόμα βρίσκονται στο στάδιο της άρνησης. Δεν πειράζει. Ας πρόσεχαν.

 

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.