Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπέρδεμα με μόνωση ταράτσας


Recommended Posts

Δεν έχω καταλήξει 100 % και γι ' αυτό κάνω την συζήτηση . Το βάρος με ενδιαφέρει πάρα πολύ και θα πάρω και δεύτερη γνώμη μηχανικού. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσα πολλά τα 80-90 κιλά/μ2. Το περλομπετόν είναι καλή λύση (μην το λέτε τσιμεντοκονία). Γιατί να μην το κάνει ? 

 

Από εκεί και πέρα ας κάνει πρώτα κάποιες επισκευές σε πλάκα, κολώνες δοκάρια όπου υπάρχει έντονη ενανθράκωση και διάβρωση οπλισμού.

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήρα και άλλη μια γνώμη. Όπως είναι η ταράτσα δεν βάζω καθόλου φράγμα υδρατμών βάζω πρώτα dow 5αρι μετά περλομπετόν για κλίσεις και μετά hyperdesmo με προστασία για τον ήλιο (Α500) και στο τελευταίο χέρι χαλαζιακή . 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αυτό που σου λένε οι κυριοι είναι πως το πρόβλημα σου δεν είναι η μόνωση. Κινδυνεύεις να σου πέσει το ταβάνι στο κεφάλι...

Η υγρασία έχει εισχωρήσει τόσο βαθιά που έχουν σαπίσει μπετό και σίδερα...

Αυτο που συζητάς θα εμποδίσει να εισχωρήσει επιπλεόν υγρασία, αλλά δε θα φτιάξει τη ζημια που έχει ήδη γίνει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Δεν είναι τόσα πολλά τα 80-90 κιλά/μ2. Το περλομπετόν είναι καλή λύση (μην το λέτε τσιμεντοκονία). Γιατί να μην το κάνει ?

 

Από εκεί και πέρα ας κάνει πρώτα κάποιες επισκευές σε πλάκα, κολώνες δοκάρια όπου υπάρχει έντονη ενανθράκωση και διάβρωση οπλισμού.

 

δεν είναι σίγουρα ενανθράκωση. Μπορεί να είναι πολλά πράγματα. Είμαι 99% σίγουρος οτι έχεις χάσει τον οπλισμό την πλάκας. Το καλοκαίρι δεν στεγνώνει η πλάκα. Το χειμώνα στεγνώνει. Σπάσε το γέμισμα μέχρι τα σίδερα !!!

 

 

Φωτογραφία εσωτερικά κολώνας

 

έχεις δίπλα άμεση γειτνίαση?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι αριστερά και δεξιά του έχει σπίτια που έχουν κολλήσει μεταξύ τους. Το καλοκαίρι δεν στεγνώνει η ταράτσα ? Τι εννοείς έχω χάσει τον οπλισμό της πλάκας ?

 

 

Επίσης έχει κάνει κάποιος μόνωση EPS με κλίση μαζί με μεμβράνη TPO ?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Και μονωσάδες έχω φέρει και μηχανικό . Θέλω να δω τι είναι το πιο σωστό για την δικιά μου περίπτωση. Μάλλον σε ανεστραμμένη μόνωση καταλήγω με τσιμεντοκονία με περλομπετόν μετά μια μικρή στρώση με ακρυλική κόλλα πλακιδίων της Mapei σαν σπατουλαριστό μετά hyperdesmo 2 στρώσεις σταυρωτά μετά dow 3άρι ή 5άρι και μετά ελεύθερες πλάκες πεζοδρομίου όσο πιο ελαφριές υπάρχουν.   

 

Μου αρέσει που εσείς μπορείτε να έχετε άποψη για "το πιο σωστό". Σας έχουν πει τόσα και τόσα και εσείς ακόμη έχετε άποψη. Εχω πάντως την εντύπωση ότι διαβάζεται όσα θέλετε...και αυτό ίσως να είναι επικίνδυνο για τους ενοίκους...

 

 

Ναι αλλά δεν ακούτε-διαβάζετε. Αφού έχετε καταλήξει στο τι θα κάνετε, προς τι η συζήτηση;

Φέρατε μηχανικό και σας είπε ο μηχανικός σε σπίτι του 1965 με λεία σίδερα και με διάβρωση στην πλάκα & σε κόμβο στύλου να φορτώσετε την πλάκα με 80-90kg/m2

Το ξαναγράφω, χρειάζεστε μηχανικό ειδικευμένο σε επισκευές & ενισχύσεις. Στο Ηράκλειο υπάρχουν 3-4 όχι παραπάνω (και πολλούς λέω...)

 

Συνάδελφε τον αριθμό των εξειδικευμένων πως τον τεκμηριώνεις? 

 

Μου αρέσει που εσείς μπορείτε να έχετε άποψη για "το πιο σωστό". Σας έχουν πει τόσα και τόσα και εσείς ακόμη έχετε άποψη. Εχω πάντως την εντύπωση ότι διαβάζεται όσα θέλετε...και αυτό ίσως να είναι επικίνδυνο για τους ενοίκους...

 
Link to comment
Share on other sites

 

Συνάδελφε τον αριθμό των εξειδικευμένων πως τον τεκμηριώνεις? 

 

Μικρή σχετικά πόλη είμαστε και έχω μια άποψη για την "αγορά" μας. Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις δεν θεωρώ τον εαυτό μου στους 3-4.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.