Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή επιβλέποντος μηχανικού


Recommended Posts

jery, τα μισά από αυτά που λες είναι ανακρίβειες έως κι επικίνδυνα.

 

Εσύ που ρώτησες, τα "200€ που κοστίζει η άδεια" τι αντιπροσωπεύουν; Την προκαταβολή ΙΚΑ; Τα φορολογικά (υπερ δήμου, ΟΓΑ, παράβολα, χαρτόσημα, κλπ); Εισφορά ΕΜΠ επί της νόμιμης; Κάτι άλλο;

 

Αν πιστεύεις έτσι, να σου πω ότι μια οποιαδήποτε εγχείρηση (πχ ανοιχτής καρδιάς) κοστίζει 50€-100€ το πολύ (μόνο τα αναλώσιμα και το ρεύμα).

Αντίστοιχα ένα συμβόλαιο σε συμβολαιογράφο είναι το πολύ 1€ (χαρτί και μελάνι).

Ο δικηγόρος για μια δίκη γύρω στα 2€ (για φωτοτυπίες των εγγράφων).

Η επίσκεψη σε γιατρό όταν έχεις πυρετό γύρω στα 0,20€ (για το χαρτί - και πολλά λέω τώρα με την ηλεκτρονική συνταγογράφηση).

Όλα τα άλλα αμοιβές είναι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ο μηχανικός να πάρει 200€ ούτε αν είναι πολλά ή λίγα , μου είπαν για το κόστος των παραβολών στην πολεοδομία , συναδέλφους σας ρώτησα , δεν είπα να μου κάνουν τσάμπα τη δουλειά τους .

Επίσης έβαλε τα στοιχεία σε ένα πρόγραμμα και βγήκε μια αμοιβή χωρίς να είναι δεσμευτική .

Το ΙΚΑ έχει σχέση με την άδεια ? Το ΙΚΑ δεν έχει σχέση με τις εργασίες ?

Πάντως και οι 2 μου είπαν ότι αμοιβές πλέον είναι ελεύθερες , από εκεί και πέρα εσείς ξέρετε

 

 

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Edited by jery
Link to comment
Share on other sites

6000€ δεν είναι και λίγα για μελέτη επίβλεψη , χωρίς θεμέλια , για προσθήκη οροφου .

Άλλοι δουλευουν 6 μήνες για να τα βγάλουν.

Λίγα είναι. Εάν πιστεύεις το αντίθετο, αιτιολόγησέ το σε παρακαλώ.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Συγκρινετε αμοιβές ΕΕ με αμοιβές μισθωτού;

 

1. Τα 6 χιλιάρικα προφανώς θα περιλαμβάνουν και αμοιβή μηχανολόγου

2. Περιμένετε να παρετε προσφορές απο υδραυλικούς και ηλεκτρολόγους να γελάσουμε. 

3. Ελαχιστότατοι υπάλληλοι παίρνουν λιγότερα απο 1000 μεικτά.  Για δε, τους ανθρώπους ευθύνης σε μισθωτή εργασία, παίρνουν παραπάνω καθαρά. Μη συγκρίνετε ανειδίκευτους μισθωτούς με εξειδικευμένους ΕΕ. 

4. Μόνο και μόνο για να ασφαλιστεί το έργο έναντι αστικών αξιώσεων (χωρις καν να λάβουμε υπόψιν το ποινικό μέρος δηλαδή) θα θέλει κάποιο ποσό. Ο μηχανικός που εχει την αστική και ποινική ευθύνη, να μην πάρει κάτι για την επίβλεψη;

5. Γενικά, έχω παρατηρήσει οτι οι πελάτες τις ώρες πηγαινελα στην πολεοδομία δεν τις θεωρούν εργασία, και τις συζητήσεις για να καταλήξουν σε σχέδια κάτι ως φιλικό καφεδάκι (λες και δεν εχουμε κάτι καλύτερο να κάνουμε).  

 

Θυμάμαι μια κυρία που είχε έρθει στο γραφείο μου να της κυβίσω τα μπετά στη θεμελίωση γιατι ειχε την υποψια οτι τα ειχε βρει ο μηχανικός της με το μπετατζή και την υπερχρέωσαν. Φυσικά αρνήθηκα να το κάνω αλλα τη ρώτησα αν εμπιστευόταν το μηχανικό ή επέλεξε τον φτηνότερο.

 

Γενικώς επιλέξτε όποιον θέλετε. Πάντα υπερασπίζομαι τους συναδέλφους που επιλέγουν να ρίξουν τις τιμές τους καθώς δεν θεωρώ οτι μου πέφτει λογος στο πώς και τι χρεώνουν. Ούτε θεωρώ τον φτηνό εξ ορισμου κακό επαγγελματία ή απατεώνα. Απο αυτό μέχρι να συγκρίνονται οι αμοιβές τουτων μηχανικών  με τις τιμές του ενειδίκευτου μισθωτού (ούτε καν με ανειδίκευτου εργάτη) πάει πολύ.

 

 

6000€ δεν είναι και λίγα για μελέτη επίβλεψη , χωρίς θεμέλια , για προσθήκη οροφου .
Άλλοι δουλευουν 6 μήνες για να τα βγάλουν. 

Link to comment
Share on other sites

Το 6000€ θα πρέπει να συγκριθεί με τη σημερινή κατάσταση , και εγώ ειδικευμένη εργασία κάνω σχεδιασμού τα λεφτά που λέτε δεν τα βλέπω.

Απλά οι παλιές αμοιβές δεν τεριαζουν με τη σημερινή κατάσταση. Άν θες για ΦΠΑ , συμβολαιογράφους , παράβολα , ΙΚΑ και ένα κάρο αλλά δεν βλέπω να χτίζει κανένας παιδιά , με το συμπαθειο το λέω.

Υπάρχει η ανωμαλία σε αυτή τη χώρα η οικοδομή να τρέφει όλο το κράτος και ένα κάρο ειδικοτητες από την αρχή μέχρι το τέλος , αυτά τελείωσαν δυστυχώς γιατί δεν υπάρχει χρήμα και οι μισθοί πλέον είναι κάτω από 1000€ κατά γενικό μέσο όρο

 

Επίσης τα 6000€ βγήκαν από το πρόγραμμα και είχε μέσα μελέτη και επίβλεψη και τα τετραγωνικά , με έξτρα παροχές ανεβενε .

Δεν τα βρήκα πολλά προσωπικά.

 

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk

Edited by jery
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

 

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

 

Να βοηθήσω λίγο ξεκαθαρίζοντας τα πράγματα....

 

Δεν είμαι μηχανικός, οπότε συγχωρέστε με αν οι όροι που χρησιμοποιώ δεν είναι ακριβής...

Οι προσφορές που πήρα και αυτό που ζήτησα και με ενδιαφέρει πρωτίστως είναι :

να σχεδιάσουμε εκ νέου ένα καινούριο ακίνητο (75τμ-80τμ) και να εκδοθεί νεα (?) Ο.Α.

Ως εκεί ! Όταν ξεκινήσει να χτίζεται το ακίνητο, η επίβλεψη, οι επισκέψεις, τα έξοδα, κτλ θα υπολογιστούν εκ νέου

και θα προστεθούν εννοείται στην παραπάνω τιμή (βέβαια έχουν συμφωνηθεί πόσο είναι αυτές, απλά δεν θα πληρωθούν τώρα, αλλά όταν θα ξεκινήσει η κατασκευή του έργου)   

 

Επίσης, όπως και τώρα, αυτό που ανέφερα στην παρένθεση, δεν είχα πληρώσει αμοιβή επίβλεψης (μόνο όσα απαιτούσε η έκδοση την Ο.Α.)

Οπότε δεν ζητάω τίποτα πίσω από τον μηχανικό μου. Απλά όταν θα τροποποιήσω την υπάρχουσα άδεια, από ότι κατάλαβα, κάποια χαρτόσημα ? ΦΠΑ ? εφορίες ? δεν τα ξανα πληρώνω.... αυτό μόνο.

 

Με απλά λόγια, το νέο (μικρότερο) ακίνητο, θέλω να "σχεδιάσει" άλλο μηχανικός.

 

Δεν θα ήθελα να αναφέρω ποσά και διαφορές εδώ για ευνόητους λόγους....μη καταντήσουμε το "μεγάλο παζάρι".... :)

Κρατήστε μόνο ότι η διαφορά αξίζει το κόπο για "ρήξη" με τον προηγούμενο μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν συνοψίζοντας πρόκειται να κάνεις αναθεώρηση της άδειας  με τους εξής δυνατούς συνδυασμούς :

 

1. "Παλιός" μηχανικός  μελέτης - Παλιός μηχανικός επίβλεψης ( αναθεώρηση λόγω αλλαγής μελέτης )

2.  "Νέος" μηχανικός μελέτης - Παλιός μηχανικός επίβλεψης ( αναθεώρηση λόγω αλλαγής μελέτης )

3. Παλιός μηχανικός μελέτης - Νέος μηχανικός επίβλεψης ( αναθεώρηση λόγω αλλαγής μελέτης και αλλαγής επιβλέποντα)

4. Νέος μηχανικός μελέτης - Νέος μηχανικός επίβλεψης ( αναθεώρηση λόγω αλλαγής μελέτης και αλλαγής επιβλέποντα)

 

Πάντως αν και θα έχεις τίτλο  "αναθεώρηση"  ουσιαστικά πρόκειται για νέα μελέτη και θα χρεωθείς ανάλογες αμοιβές μηχανικών.

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σου πρότεινα

αν με τα σχέδια  και τη μελέτη του αρχικού μηχανικού έμεινες ευχαριστημένος

να παραμείνεις σε εκείνον χωρίς να ψάχνεις μελέτες απ'  αγνώστους  και

επιβλέψεις από απομακρισμένους μηχανικούς

(μελέτη και επίβλεψη είναι τα βασικότερα στο εγχείρημά σου!

Τα λίγα στο τέλος μπορούν να σου βγούνε ακριβά)

 

Με μια ειλικρινή συζήτηση μαζί του όλα μπορούν να διευθετηθούν

και να επανέλθει το καλό κλίμα της αρχικής συνεργασίας σας

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

....... Επομένως ανεξαρτήτως της σύμβασης-συμφωνίας που θα έχουν οι δύο συμβαλλόμενοι, το ΤΕΕ και το κράτος κατ' επέκταση απαιτεί την πληρωμή κάποιοων κρατήσεων βάσει της νόμιμης αμοιβής και επίσης μπορεί να ζητήσει εξηγήσεις από τον μηχανικό αν η συμφωνειθήσα αμοιβή είναι χαμηλότερη (ή πολύ χαμηλότερη) από την νόμιμη. ...

Συναδερφε εχει καταργηθει πλεον ο έλεγχος απο το τεε για τυχον υπερβολικα μειωμενες τιμες. Αν σε ενδιαφερει να ψαξω να στο βρω και να το ανεβασω. Ειναι σε καποιο σημειο καποιου νομο που το αναφερει ως καταργηση.

 

......

Σίγουρα οι τιμές έχουν πέσει πολύ σε σχέση με πριν την κρίση , που όλα ήταν υπερκοστολογημενα , θα έλεγα ότι έγιναν φισιολογικες για μια υγιή οικονομία , αλλά δυστυχώς δεν είναι αρκετό , ουτε ο κόσμος έχει για να χτισει.

........ .

Διαφωνώ. Οι τιμές εχουν πέσει στα ταρταρα. Δεν ειναι φυσιολογικές. Μπορει να ηταν υπεβολικες ως ενα βαθμό στο παρελθον ...αλλα σημερα ειναι ξεφτίλα. προσωπικη αποψη.

 

......

Επίσης, όπως και τώρα, αυτό που ανέφερα στην παρένθεση, δεν είχα πληρώσει αμοιβή επίβλεψης (μόνο όσα απαιτούσε η έκδοση την Ο.Α.)

Οπότε δεν ζητάω τίποτα πίσω από τον μηχανικό μου. Απλά όταν θα τροποποιήσω την υπάρχουσα άδεια, από ότι κατάλαβα, κάποια χαρτόσημα ? ΦΠΑ ? εφορίες ? δεν τα ξανα πληρώνω.... αυτό μόνο.

 

Με απλά λόγια, το νέο (μικρότερο) ακίνητο, θέλω να "σχεδιάσει" άλλο μηχανικός......

Για μενα αν δεν εχει αντιρρηση, όπως λες ο παλιος μηχανικος σου, μπορεις να πας σε καποιον αλλο μηχανικο που θα σου σχεδιασει ενα νεο σπιτι απο υτην αρχη και θα πληρωσεις παλι μια νεα αδεια. Μια χαρα το βρίσκω.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@angoust

 

Πολύ σωστά ! Σίγουρα το "νέος μηχανικός μελέτης" και για την επίβλεψη, δεν έχω πρόβλημα ανάλογα την τιμή και την εμπιστοσύνη που θα μου βγάλει ο "νέος"

 

@ΚΑΝΑ

 

Συμφωνώ και για αυτό έχω χάσει χρόνο (πάνω από 6 μήνες) να το συζητάω και να τον ξανα ρωτάω και να επιμένω γιατι τον θεωρώ αξιόλογο μηχανικό και το πρώτο σχέδιο που έκανε, το δουλεψε και δεν ήταν ουτε "φασόν" ουτε ξεπέτα!

Όμως τώρα το νέο σχέδιο αφενός δεν έχει πολυπλοκότητα και αφετέρου έχω συμβιβαστεί, προκειμένου να είναι βατό οικονομικά, να γίνει σε μια πιο απλοϊκή μορφή...

Τέλος, δεν είναι "λιγα" δυστυχώς όπως αναφέρεις, αλλιώς δεν θα έμπαινα καν στον κόπο...αλίμονο. 

 

@gio

 

Πες μου λίγο τι εννοείς "αντίρρηση" ?? Πρέπει να πάρω την άδεια του ? και επίσης τι εννοείς "νεα άδεια" ? Τροποποίηση της υπάρχουσας δεν θα γίνει ?

Μπορεί στο ίδιο γήπεδο με εν ισχύ Ο.Α. να βγει μια "νεα" ???

 

Και για να μην βγαίνουμε off topic, άσχετα με την κάθε άποψη, σεβαστή,

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΝΕΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΝΕΝΟΣ ?? (πχ τον παλιό μηχανικό)

Άντε και στην χειρότερη, να ενημερώσω τον παλιό μηχανικό, Κε ΧΧΧΧ σταματάω την συνεργασία, το σπίτι θα το σχεδιάσει και το επιβλέψει άλλος._

Γίνεται ? Αν ναι, χρειάζεται να πάρω, να δώσω κάπου, χαρτιά, δηλώσεις κοκ ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.