Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναδρομικά οι εισφορές ΕΦΚΑ για επικουρικό και εφάπαξ


Engineer

Recommended Posts

με  αυτά  τα  λιγα  που  πληρωνεις  δεν θα  παρεις  συνταξη  ουτε  300  ευρω αν  το  εχεις  καταλαβει .

επισης  τα  εμβολια  στα  παιδια  εδώ  και  6  χρονια  τα  κανω  σε  ιδιωτικούς  παιδιατρους  με  ασφαλεια ΕΟΠΠΥ

και  δεν  πληρωνω   τιποτα   και  όχι  στα  νοσοκομεια  δεν  μπορει  ολοκληρη  καρυστο   να  μην  εχει  ένα  παιδιατρο  ιδιωτη  με 

συμβαση  στα  κρατικα ασφαλιστικα  ταμεια .

ελεος  με  την  παραπληροφορηση  πια

Link to comment
Share on other sites

με  αυτά  τα  λιγα  που  πληρωνεις  δεν θα  παρεις  συνταξη  ουτε  300  ευρω αν  το  εχεις  καταλαβει .

επισης  τα  εμβολια  στα  παιδια  εδώ  και  6  χρονια  τα  κανω  σε  ιδιωτικούς  παιδιατρους  με  ασφαλεια ΕΟΠΠΥ

και  δεν  πληρωνω   τιποτα   και  όχι  στα  νοσοκομεια  δεν  μπορει  ολοκληρη  καρυστο   να  μην  εχει  ένα  παιδιατρο  ιδιωτη  με 

συμβαση  στα  κρατικα ασφαλιστικα  ταμεια .

ελεος  με  την  παραπληροφορηση  πια

Πριν δυο χρόνια δεν είχαμε παιδίατρο  και μάλιστα ο μόνος ιδιώτης ερχόταν μόνο το ΣΚ και χωρίς σύμβαση με ΕΟΟΠΥ Αν ήθελα ΕΟΠΠΥ έπρεπε να πάω Αλιβέρι που θα πλήρωνα τα ίδια σε κόστος περίπου.  Αν αρρώσταιναν τα παιδιά έπρεπε πάλι να παω Αλιβέρι Ακριβώς πριν δυο χρόνια που χρειάστηκα και νοσηλεία για τον μικρό μου γιο  πήγα Χαλκίδα και μετά Παίδων Πεντέλης(αν θυμάμαι γιατί πήγε η γυναίκα μου τότε μαζί γιατί έπρεπε και να δουλέψω )   και το κόστος πέρασε τα 300 ευρώ Μου μην μιλάς για παραπληροφόρηση σε μένα Δεν γράφω φανταστικά πράγματα Μπορεί να ψηφίζω ΚΚΕ αλλά δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω στους τωρινούς ότι τουλάχιστον επανέφεραν τις στοιχειώδεις υπηρεσίες στην περιοχή μου και στο θέμα υγείας έγιναν και καλύτερες από πριν ( σε αυτό ένα χεράκι έβαλε και η τοπική κοινωνία και διοίκηση) Για την σύνταξη έχεις δίκιο και μακάρι να πάρουμε και 300 που εμένα εδώ σαν ηλικιωμένο θα με φτάνουν αφού παράγω πολλά από τα φαγώσιμα και ελπίζω το ίδιο να γίνεται και τότε  αλλά αν σταματήσουμε να πληρώνουμε , τότε ούτε και αυτά θα πάρουμε  Το έργο αυτό είναι κυβερνήσεων που εγώ ποτέ δεν ψήφισα αφού είμαι ψηφοφόρος του ΚΚΕ και η σημερινή  κυβέρνηση ακολουθεί το έργο των προηγούμενων στην γενική πολιτική που ίσως να  γεννά συντάξεις 300 ευρώ στο μέλλον .

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

εγω ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι πρεπει να πληρωνω εφαπαξ και επικουρικό και τι σκοπο εχουν αυτα ... θα ρωτησω δικηγορο τι μπορω να κανω για να μην τα πληρωνω αν δηλαδη μπορω να κανω κατι ... αν καποιος εχει ασχοληθει και ας πει την γνωμη του ... 

Link to comment
Share on other sites

εγω ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι πρεπει να πληρωνω εφαπαξ και επικουρικό και τι σκοπο εχουν αυτα ... θα ρωτησω δικηγορο τι μπορω να κανω για να μην τα πληρωνω αν δηλαδη μπορω να κανω κατι ... αν καποιος εχει ασχοληθει και ας πει την γνωμη του ... 

 

Δυστυχώς η επικουρική ασφάλιση (άρθρο 13 του ν. 3518/2006, όπως αντικαταστάθηκε από την παράγραφο 1 του άρθρου 59 του ν. 3996/2011) και η ασφάλιση για εφάπαξ παροχές (άρθρο 20 του ν. 3518/2006) είναι υποχρεωτική για τους ασφαλισμένους του τομέα μηχανικών του τέως ΕΤΑΑ (με εξαίρεση μία κατηγορία παλαιών ασφαλισμένων οι οποίοι υπάγονταν προαιρετικά). Η υποχρέωση αυτή συνεχίζεται να υφίσταται και μετά την 1η Ιανουαρίου 2017, σύμφωνα με το άρθρο 37 του ν. 4052/2012 (όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 76 του ν. 4387/2016)

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

στην ελλαδα την δεκαετια  του 80-90-2000  ποιοι    εκλεισαν  όλα  τα  εργοστασια

οσο  κλεινουν  δουλειες  κανεις  δεν  θα  θελει  να  μεινει  ελλαδα 

οι  γιατροι  πανε  αγγλια  με  4  χιλαδες  λιρες  ασφαλεια  και  συνταξη  6  πλασια  από  την  δικη  σου 

από  οσο  ξερω  στην  αγγλια  εχουν αποκαθηλωσει  αυτό  που  ψηφίζεις  και  τα  ορφανα του  εδώ  και  200  χρονια .

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Στο κράτος οχι μόνο δεν πρέπει να πληρώνουμε τίποτα αλλά μας χρωστάει κιόλας τα λεφτά που μας έχει κλέψει με το έτσι θέλω τα τελευταία 7 χρόνια, να μην πω και για παλαιότερα χρόνια.

 

Το ΣΥΡΙΖΑ οτι και να λένε κάποιοι θα τις χάσει τις εκλογές, τα έχει κάνει όλα μπάχαλο και επιδείνωσε την ήδη κακή κατάσταση που έφεραν οι προηγούμενοι. Το τι έκαναν ή δεν έκαναν οι προηγούμενοι δεν με ενδιαφέρει. Κλασσικές δικαιολογίες που τις έλεγαν παλιά οι πασοκοι για την ΝΔ και η ΝΔ για το ΠΑΣΟΚ. Επειδή έχει κουραστεί ο κόσμος από τις συνεχόμενες εκλογικές αναμετρήσεις και τα δημοψηφίσματα που έγιναν πριν 2.5 και βάλε χρόνια. Εκλογές θα γίνουν το 2019. Το οτι θα φύγουν είναι 100% σίγουρο πάντως.

Link to comment
Share on other sites

στην ελλαδα την δεκαετια  του 80-90-2000  ποιοι    εκλεισαν  όλα  τα  εργοστασια

οσο  κλεινουν  δουλειες  κανεις  δεν  θα  θελει  να  μεινει  ελλαδα 

οι  γιατροι  πανε  αγγλια  με  4  χιλαδες  λιρες  ασφαλεια  και  συνταξη  6  πλασια  από  την  δικη  σου 

από  οσο  ξερω  στην  αγγλια  εχουν αποκαθηλωσει  αυτό  που  ψηφίζεις  και  τα  ορφανα του  εδώ  και  200  χρονια .

Στην Αγγλία η σύνταξη είναι Χ*(μέσο μισθό)/80 , όπου Χ (τα χρόνια ασφάλειας-εργασίας).

Που σημαίνει ότι μόνο μετά από 40 χρόνια δουλειάς θα πάρεις σύνταξη το 50% του μέσου μισθού του εργασιακού βίου.

Όταν μέχρι χθες στην Ελλάδα αυτοί που έβγαιναν στη σύνταξη με λιγότερα χρόνια έπαιρναν ακόμη και περισσότερο του τελευταίου μισθού τους τί περιμένεις???

Εδώ όλοι θρηνούν που το 2019 η σύνταξη ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ στο 60% του μέσου μισθού....

Και μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα σχετικά με το ύψος μισθών εδώ κι εκεί, διότι υπάρχει μεγάλη διαφορά στο κόστος ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Δε λέτε πάλι καλά που κατάργησαν και την ειδική προσαύξηση... πάντως οτι και να αναφέρονται για το πόσο καλά είναι η ζωή και τα πράγματα στη βόρεια Ευρώπη αυτό που παρατηρώ είναι να ονειρεύονται οι Βόρειοι το δεκαήμερο που θα έλθουν στην Ελλάδα και να κάνουν κρατήσεις εως και 15 μήνες πιο μπροστά και φεύγοντας να κλαίνε με μαύρο δάκρυ.. (κάτοικος Κέρκυρας γαρ). Μην παραλειψω και οτι όσοι από αυτούς έχουν την οικονομική δυνατότητα κτίζουν Ελλάδα και πηγαινοέρχονται!

Σε αντίθετη η πλειονότητα των Ελλήνων που φεύγουν εξωτερικό φεύγουν από ανάγκη και μόνο και με μια μεγάλη στεναχώρια μέσα τους..

Link to comment
Share on other sites

εκεινο που  ξερω  είναι  ότι  μετα  από  ένα  χρονο  εχουν  ξεχασει  την  πικρα  τους 

και  θελουν  να  ερθουν  ελλαδα  μονο  για  διακοπες   και  για  τους  δικους  τους

η  ζωη  είναι  πιο  ακριβη  αλλα  και  οι  μισθοι  είναι  τριπλάσιοι , ασε  που  εχουν  νοσοκομεια  σχολεια 

εκπαιδευση , ανταποδοτικούς  φορους , διασκεδαση ,   εδώ  με  το  60%  του  ενεργου  πλυθυσμου  ανασφάλιστοι  χωρις  να  πληρωνουν  ουτε  ένα  ευρω στα  ασφαλιστικα  ταμεια

σε  30  χρονια  που  θα  παρετε  συνταξη   δεν  θα  εισπρατετε  ουτε  300  ευρω ,  τωρα  τι  να  λεμε  ,  τι  συγκρινεις ;;;

και  η  κατασταση  δεν  προβλεπετε  να  αλλαξει  πριν  περασουν  αρκετες  δεκαετιες .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.