Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναδρομικά οι εισφορές ΕΦΚΑ για επικουρικό και εφάπαξ


Engineer

Recommended Posts

 

ε  ,  τι  συγκρινεις ;;;

και  η  κατασταση  δεν  προβλεπετε  να  αλλαξει  πριν  περασουν  αρκετες  δεκαετιες .

 

δυστυχώς η ηττοπάθεια και η παθητικότητα μας εχει φερει ως εδω ... περιμένουν ολοι λυσεις απο θαυματοποιους και ονειροπολους που αποδεικνυονται λαϊκιστές και ψεύτες και δυστυχώς αυτοί μου μπορουν να αλλαξουν την ελλαδα με σκληρη δουλεια ο σοφος λαος τους αφηνει στην απεξω ... φυσικα και δεν θα αλλαξει τιποτα αν συνεχισει ο ελληνικος λαος να ζητα εύκολες λυσεις βόλεμα και καθισιό ... 

δεν αρκουν δεκαετιες φιλε μου μερικα δυσκολα χρονια με σκληρη δουλεια αρκουν αλλα πρεπει πρωτα να αλλαξει ο λαος νοοτροπια ... αν αξιζει να σωθουμε θα σωθουμε αν ειμαστε για τα μπαζα οχι ...

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως  φιλε  μου  δεκαετιες  .

ο  πανσοφος  ελληνικος  λαος  πιστευει  ακομα  ότι  μας  ψεκαζουν 

ο  τελευταίος  νομος  κατρουγκαλου  διελυσε  ότι  ελπιδα  ειχε  ο  ελληνας  για  το  ασφαλιστικο

μειωνει  τις συνταξεις  σχεδόν  στο  μισο   και  προσθετει  σε  ολους  μερικα  χρονια

ενώ  για  να  παρεις  1000  ευρω  συνταξη  θα  πρεπει  να  δηλωνεις  αποδοχες  4  χιλαρικα  plus

ότι  χειροτερο  γνωρισε  ο  ελληνικος  λαος  , χειρότεροι  ακομα  και  από  τους  κατακτητες  γερμανους  .

η  ελπιδα  χαθηκε  κανεις  δεν  θελει  να  πληρωνει  και  σε  λιγο  αν  δεν  γινει  και  κανενα  θαυμα 

θα  καταρρεύσει  ολοκληρο  το  ασφαλιστικο . 

εγω  εχω  να  πω  το  εξης   θα  είναι  τυχεροι  οι  σημερινοι  συνταξιούχοι  αν  σε  4-5  χρονια  παιρνουν  ακομα 

500 ευρω .

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία η σύνταξη είναι Χ*(μέσο μισθό)/80 , όπου Χ (τα χρόνια ασφάλειας-εργασίας).

Που σημαίνει ότι μόνο μετά από 40 χρόνια δουλειάς θα πάρεις σύνταξη το 50% του μέσου μισθού του εργασιακού βίου.

 

Αμφιβάλλω αν ισχύει αυτό που γράφεις. Μήπως το διάβασες από κάποιον Αγγλικό νόμο και αναφερόταν αποσπασματικά για κάτι άλλο πιο συγκεκριμένο και οχι γενικά για τον τρόπο υπολογισμού των συντάξεων.

Αν ισχύει αυτό που λες, με λίγο ψάξιμο βρίσκω οτι ο μέσος μισθός στην Αγγλία για εργαζόμενους πλήρους απασχόλησης είναι 2300-2500 λίρες. Άρα η σύνταξη για 40 έτη εργασίας θα βγεί το 1/2 αυτού του μισθού. Με τέτοιες απολαβές θα έπρεπε η πλειοψηφία των συνταξιούχων στην Αγγλία να ψάχνει σε σκουπίδια και να είναι άστεγοι για να ζήσουν. Πράγμα που δεν ισχύει όμως.

Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω αν ισχύει αυτό που γράφεις. Μήπως το διάβασες από κάποιον Αγγλικό νόμο και αναφερόταν αποσπασματικά για κάτι άλλο πιο συγκεκριμένο και οχι γενικά για τον τρόπο υπολογισμού των συντάξεων.

Αν ισχύει αυτό που λες, με λίγο ψάξιμο βρίσκω οτι ο μέσος μισθός στην Αγγλία για εργαζόμενους πλήρους απασχόλησης είναι 2300-2500 λίρες. Άρα η σύνταξη για 40 έτη εργασίας θα βγεί το 1/2 αυτού του μισθού. Με τέτοιες απολαβές θα έπρεπε η πλειοψηφία των συνταξιούχων στην Αγγλία να ψάχνει σε σκουπίδια και να είναι άστεγοι για να ζήσουν. Πράγμα που δεν ισχύει όμως.

http://waterfordwexford.etb.ie/hr-pensions/wwetb-pensions/calculating-pension-lump-sum/

 

Example:

Based on a person retiring with 35 years and 30 days service with a pensionable salary of €42,000 p.a. at retirement:     

€42,000 x 35.0822 years x 1/80 = pension of €18,418.16 p.a.

 

αλλά και εδώ για να πάρουμε μια ιδέα:

 

http://www.tanea.gr/news/economy/article/5061282/sta-69-toys-xronia-tha-pairnoyn-syntaksh-oi-bretanoi-to-2040/

 

Διάβασε και το σχόλιο....

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν στεκει το σχολιο.

Εχω πελατες συνταξιουχους Αγγλους, και σιγουρα 1000Ε δεν παιρνουν.

 

Επισης εχω ταξιδεψει δυο φορες τα τελευταια δυο χρονια στην Αγγλια.

Στο Λονδινο τα πραγματα ειναι μια χαρα και στο country side της Μ.Βρετανιας, ο κοσμος ζει επισης μια χαρα.

 

Μη συγκρινετε την ποιοτητα ζωης και τις κοινωνικες παροχες της Αγγλιας.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία με 1000 λίρες είναι σαν να ζείς με 400ευρώ εδώ. Από 2500-3000 και μετά θεωρείται οτι εξασφαλίζεις τα απαραίτητα και έχεις μια αξιοπρεπή ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Όλα σχετικά είναι

 

Εγώ ξέρω ένα παππού στο κάβο ντόρο που έπαιρνε  200 ευρώ σύνταξη Υπάρχει σε ένα σχετικό βίντεο γυρισμένο πριν κάμποσα χρόνια Το ρώτησαν από την εκπομπή 

 

"Σου φτάνουν παππού τα χρήματα ? " 

 

 

και απάντησε γελώντας ο μπάρμπα Γιάννης  

 

" μου περισσεύουν " 

Link to comment
Share on other sites

Και προφανώς ο Μπαρμπαγιάννης μας τρόλλαρε και καλά έκανε για να κάνει το κομμάτι του στην κάμερα, το έχουνε κάνει σύστημα οι δημοσιογράφοι να βγαίνουν στους δρόμους και να ρωτάνε τα γερόντια αν τους φτάνει η σύνταξη, να αρχίσουν την κλάψα και την γκρίνια για να συμπληρώσουν το ρεπορτάζ και να έχει να βλέπει ο κόσμος. Κατά τα άλλα, με 200ευρώ το μήνα στην Ελλάδα την βγάζεις μόνο αν είσαι άστεγος/άπορος ή μένεις σε σπίτι χωρίς νερό/ηλεκτρικό και τρως από το συσσίτιο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τον μπαρμπα Γιάννη τον γνωρίζω και προσωπικά Είναι ένας παππούς 95 χρονών ζει μόνος του στο Σιμικούκι ένα χωρίο στο Κάβο ντόρο Είναι πάντα χαμογελαστός και ευτυχισμένος και ότι είπε το εννοεί δεν τρολάρει Για αυτό είπα ότι όλα σχετικά είναι Μπορεί για κάποιον να μην του φτάνουν  ούτε 1000 ευρώ και να είναι στο παράπονο (το έχω δει) και ένας με 200 ευρω να τα έχει όλα και να είναι ευτυχισμένος 

 

Ο μπάρμπα Γιάννης - βιβλική μορφή μακάρι να είχαμε όλοι την σοφία του και την διάθεση του για επιβίωση στο τόπο μας Εγώ έιχα την χαρά να του πάρω λίγη από την μαγεία αυτή και να διδαχθώ περισσότερα και από αυτά που έμαθα στο ΕΜΠ  .

 

14718719_1700990820228508_20577668567534

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

μονο  σε  σπηλια  ζεις  με  200  ευρω  τον  μηνα 

και  μπανιο  όταν  βρεχει  η  στην  θαλασσα  μεχρι  να  κυκλοφορουν 

στα  μαλλια  σου  κατσαριδες .  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.