Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στα 30 κορυφαία ευρωπαϊκά πανεπιστήμια στον τομέα των Σχολών Μηχανικών το ΕΜΠ


basgoud

Recommended Posts

Για προπτυχιακό δεν έχω ιδέα. Μάλλον υπάρχουν διακρατικές συμφωνίες.
Για μαστερ νομίζω τα κριτήρια ορίζονται απο τις ίδιες τις σχολές.

Εγώ γνωρίζω περιπτώσεις αφρικανών που σπούδαζαν στο Δημοκρίτειο, αλλα ήταν κατόπιν διακρατικής συμφωνίας και ερχοντούσαν με υποτροφία απο το κράτος τους για να αποκτίσουν τεχνογνωσία.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά γίνονται πλέον καταλήψεις στα πανεπιστήμια? Εγώ έχω χρόνια να ακούσω ότι κάποιο τμήμα είναι κλειστό. 

Ναι αλλά ο νόμος υπάρχει. Για την ακρίβεια, ο δήθεν νόμος, του δήθεν ασύλου, της δήθεν δημοκρατίας μας.

 

Ανά πάσα στιγμή μπορεί μια ομάδα - ακόμη και εξωσχολικών - φρενοβλαβών να καταλάβει μία σχολή για την αποφυλάκιση του "συντρόφου Καραβόμβα" και να καταστρέφει για όσα χρόνια θέλει τη δημόσια περιουσία.

 

Έχουν το θράσος να μπουκάρουν ακόμη και στο...αμιγές αγγλόφωνο Διεθνές Πανεπιστήμιο  :P και να εγκαταστήσουν "indimedia" για πλάκα. Έχουν καταστεί πλέον τα ιερά ζώα της παρολίγον δημοκρατίας μας. 

Edited by Konstantinos IB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά τέτοιες καταλήψεις είναι συνήθως συμβολικές και δεν επηρεάζουν τις υπόλοιπες δραστηριότητες. Παλαιότερα γίνονταν καταλήψεις που εμπόδιζαν το μάθημα ή τις εξετάσεις, σπάνια όμως εμποδίζονταν οι καθηγητές να εισέλθουν στο χώρο, για προσωπικού συμφέροντος εργασία.

 

Για το μάστερ δε μας ενδιαφέρει διότι και για τους έλληνες τα πράγματα είναι ψιλοχύμα. Το προπτυχιακό έχει σημασία που είναι με εξετάσεις. Οι μη ευρωπαίοι όντως έρχονται με κάτι τέτοιες υποτροφίες και γνωρίζω πάρα πολλούς.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης νομίζω πως στην ΕΕ, ότι εφαρμόζεις για τους πολίτες σου ισχύει και για τους υπόλοιπους πολίτες της ΕΕ και αντίστροφα. Επομένως αν αφήσεις να έρχονται εδώ με δίδακτρα, σημαίνει πως κάνεις το ίδιο και για τους Έλληνες, επομένως μιλάμε για μερική κατάργηση των πανελληνίων. Ή το αφήνεις δωρεάν για τους ευρωπαίους και βάζεις τους υπόλοιπους να πληρώνουν.

 

Κάνεις λάθος, στη Βουλγαρία π.χ. ΔΕΝ ισχύει αυτό που λες...άλλη διαδικασία ακολουθούν οι ξένοι και άλλη οι Βούλγαροι!

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος, στη Βουλγαρία π.χ. ΔΕΝ ισχύει αυτό που λες...άλλη διαδικασία ακολουθούν οι ξένοι και άλλη οι Βούλγαροι!

Οκ δεν γνωρίζω ακριβώς, γι' αυτό είπα νομίζω. Ευχαριστώ για την διόρθωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.