Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

RE MAGKES GIATI TO LAISER TOU TS 02 PIANEI MONO 30 METRA KAI AN DEN VLEPEIS TI GENIA KATHETA DEN TIN PIANEI KATHOLOU?????

 

Τα greeklish καθώς και τα κεφαλαία απαγορεύονται σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής.

Παρακαλώ αφιερώστε λίγο χρόνο να τους διαβάσετε

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πέραν των κεφαλαίων greeklish, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι θες να πεις!!! Επαναδιατύπωσε και στα ελληνικά αυτή την φορά παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

ασε να κανω μεταφραση, γνωρίζω κυπριακά...

 

"ρε μάγκες, γιατί το laser του TS 02 (leica προφανώς) πιάνει μόνο 30μ (edm) και αν δε βλέπεις τη γωνία κάθετα δε τη πιάνει καθόλου;" :)

 

Ποιά εκδοση έχεις; αν έχεις αυτή με το edm 50μ λογικό το βρίσκω. Επίσης, ολα τα οργανα δυσκολεύοντα αν το σημείο που θες να πάρεις είναι "πλάγια". Τουλάχιστο απο την εμπειρία μου αυτό βλέπω/ακούω. Παίζει ρόλο το χρώμα κ.α.

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λέει ο συνάδελφος Kane με μόνη μου ένσταση πως όργανο τελευταίας γενιάς της Leica, δεν μπορεί να μην έχει κατ'ελάχιστο δυνατότητα reflectorless τουλάχιστον 400 μ. (ονομαστικά), όπως οι αντίστοιχες σειρές 800power.

Πήγαινε το στον αντιπρόσωπο για να του ρίξει μια ματιά θα έλεγα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, θαρρώ πως υπάρχουν 3 εκδόσεις του συγκεκριμμένου μοντέλου, στο θέμα edm. 30 / 400 / 1000. Εκτός κι αν μπερδεύτηκα κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Kane, έχεις απόλυτο δίκιο, προφανώς βιάστηκα να απαντήσω βασιζόμενος στα τεχνικά χαρακτηριστικά των παλαιότερων σειρών (TCR800). Είδα κι εγώ μόλις στο site της LEica Geosystems τις εκδόσεις του TS02 και υπάρχουν αυτές ακριβώς που λες. 30/400/1000. Απλά εξακολουθεί να μου φαίνεται φοβερά παράξενο η έκδοση με τα 30 μ. reflectorless καθώς είναι τόσο περιοριστική η απόσταση που αναιρεί την ίδια την χρησιμότητα της μέτρησης χωρίς πρίσμα...

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Τα 30άρια EDM προσφέρονται για μετρήσεις σε χώρους που οι ανακλάσεις των ισχυρότερων EDM θα προκαλούσαν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι στη διαδικασία αγοράς Total station και έχω την εξής ερώτηση: Αξίζει να δώσεις τα παραπάνω χρήματα για να πάρεις μηχάνημα με windows; Αναφέρω χαρακτηριστικά τιμές 2 μοντέλων Topcon

 

Topcon ES series 5’’ 4800€

Topcon OS series 5’’ 6500€ windows

Link to comment
Share on other sites

Τι απαράδεκτο βρε συνάδελφε; Αν έχεις την εκδοση με τα 30μ, πως θες να χτυπάει το λειζερ 500;

 

Οσο για αυτο με τις γωνίες,επιφάνειες,χρώμα, κτλ, ισχύει σε όλα τα όργανα. Σε αλλο πολύ, σε άλλο λίγο.

 

Και το νίκον που χουμε, 150μ λεει , αλλά πρακτικά δε νομίζω να χει χτυπήσει πάνω απο 100. Θέλει κι αυτό τις ιδανικές συνθήκες του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.