Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλήμερα σας συνάδελφοι και μη.

Είμαι νέος μηχανικός και σκέφτομαι την αγορά του Leica TS02 Power 7" ( http://www.ordermo.com/letspo7batos.html ) από ένα αντιπρόσωπο της εδώ στην Κρήτη.

Επίσης θα πάρω ένα αποστασιόμετρο disto d5

θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για την επιλογή μου ή αν έχετε να προτείνεται κάτι καλύτερο χωρίς να ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ στην τιμή (ακόμα και gps)

 

τα χρειάζομαι για απλά τοπογραφικά (εξαρτημένα βέβαια), εκσκαφές, χαράξεις αγροτικών δρόμων, αποτυπώσεις χώρων και γενικά ότι άλλο μπορεί να προκύψει σε ένα μικρό τεχνικό γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άριστες επιλογές για ένα άρτιο εξοπλισμό

ευχαριστώ για την ΓΡΗΓΟΡΗ απάντηση

χαίρομαι,

περιμένω και άλλες γνώμες επίσης θέλω να μου προτείνεται και προγράμματα επιλύσεων, γιατί δεν ξέρω αν μου αρκεί της leica

Link to comment
Share on other sites

Για απλές εφαρμογές που το θές ... ότι και να πάρεις θα σου κάνει τη δουλειά. Το θέμα είναι να σε καλύψει σε κάποια πιο extreme κατάσταση που θα σου προκύψει στο μέλλον. Το όργανο δε το παίρνεις για να σε καλύψει μόνο στα τρέχοντα αλλά και στα δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

ναι απλά προς το παρόν δυστυχώς δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι extreme στο κοντινό μέλλον. Όπως και να έχει από την έρευνα αγοράς που έκανα (με βοήθησε πολύ o παρόν ιστότοπος) κατέληξα σε αυτά.

 

Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι πώς θα κάνω εξαρτημένα τοπογραφικά χωρίς gps σε περίπτωση που δεν μπορώ ή είναι πολύ δύσκολο να βρω κάποια τριγωνομετρικά σημεία (που παρεμπίπτοντος που τα βρίσκουμε? στο gys.gr?).

 

Μήπως είναι απαραίτητη και η αγορά ενός τοπογραφικού gps?

 

Υ.Γ όσο για τα extreme νομίζω ότι προτιμότερο θα ήταν να το αφήσω σε κάποιον τοπογράφο με περισσότερες γνώσεις από μένα πάνω στο θέμα.

Edited by MAZANAKIS GEORGE
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς χρησιμοποιήσει stonex? παρουσιάζουν προβλήματα? από αξιοπιστία τι λένε?

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι πώς θα κάνω εξαρτημένα τοπογραφικά χωρίς gps σε περίπτωση που δεν μπορώ ή είναι πολύ δύσκολο να βρω κάποια τριγωνομετρικά σημεία (που παρεμπίπτοντος που τα βρίσκουμε? στο gys.gr?).

 

Αφού εντοπίσεις τα τριγωνομετρικά της ΓΥΣ που θα χρειαστείς, απο τα 5άρια, ή όπου αλλού, θα απευθυνθείς στην ΓΥΣ για να αγοράσεις τις συν/νες. Τότε με μια μετατροπή, θα εντοπίσεις τα βάθρα στο google earth και θα πας να δείς αν υπάρχουν.

Εφόσον υπάρχουν, θα πάρεις μετρήσεις σε όσα βρείς, για να δείς εάν έχουν μετακινηθεί κτλ.

 

Βέβαια,μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιο συνάδελφο της περιοχής, κυρίως τοπογράφο για να σε "κατατοπίσει" με τα στοιχεία.

 

Υ.Γ. το πόσο θα συμφωνούν οι ΕΓΣΑ των ΓΥΣ, με τις ΕΓΣΑ του Hepos, ή των εταιρικών σταθμών αναφοράς, είναι κάτι που θα σε κατατοπίσουν εμπειρότεροι συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Kane καταρχάς ευχαριστώ. Τι εννοείς να έχουν μετακινηθεί? και τι σχέση έχουν τα hepos από την στιγμή που δεν προτίθεμαι να αγοράσω gps αλλά μόνο ΤΟΤΑL?

Συνάδελφε chrisven (αφού αρχικά διαφωνήσω με την φιλοσοφία σου) από ποιόν θα μπορούσα να τα πάρω μπορεί κάποιος να μου τα στείλει με email πχ?

Edited by MAZANAKIS GEORGE
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.