Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αν κρίνω από τις απαντήσεις σου Τοπογαύρε... ή είσαι πολύ νέος <30 ή είσαι μεγαλούτσικος >50.

Για το πρώτο γιατί δεν έχεις δουλέψει πολύ και δεν έχεις γνωρίσει άλλες μάρκες και για το δεύτερο γιατί "αύτά ξέρουμε από παλιά αυτά εμπιστευόμαστε". Ενδιάμεση κατάσταση για σένα ... δε βρίσκω.

Το σίγουρο είναι πως υπάρχουν και άλλα αξιόπιστα service εκτός των δύο εταιρειών που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχασες, γιατί είμαι σχεδόν ενδιάμεσα.

Πού το κακό να εμπιστεύεσαι μια μάρκα; Δεν μιλάμε για κινητό αλλά για επαγγελματικό εργαλείο ; Δηλαδή ένας οδηγός πόσες διαφορετικές μάρκες αυτοκινήτων θα επιλέξει στη ζωή του ;

:grin:

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας.Θα ήθελα να καταθέσω κι εγώ την εμπειρία μου πάνω στα όργανα.Αγόρασα πριν λίγο καιρό το Spectra Focus 6 2" και το όργανο τα σπάει.Τα χαρακτηριστικά του είναι από τα καλύτερα της σειράς του.Το όργανο ουσιαστικά είναι NIKON απλά είναι βαμμένο μπλε.Το μενού του πανεύκολο και έχει χίλιες δυο λειτουργίες.Επίσης είναι πανάλαφρο και αρκετά μαζεμένες διαστάσεις.Τώρα για το service τι να πω.Αν όχι το καλύτερο τότε σίγουρα ένα από τα καλύτερα που μπορείς να βρεις.Οι άνθρωποι δεν είναι πωλητές, είναι ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ κι αυτό είναι που μετράει.Εγώ θα πρότεινα ανεπιφύλακτα ΝΙΚΟΝ ή SPECTRA (που είναι το ίδιο πράμα) και σε καλές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

ο

Λεικα εχω δει σε συναδελφο τοπογραφο,και νομιζω πως ειναι οτι γρηγοροτερο υπαρχει σε θεμα μετρησης,αλλα πανακριβο...

Λιγο γενικευμένοι οι προβληματισμοι μου αλλα καθε βοηθεια πολυτιμη.

 

Συμφωνώ με τον συνάδερφο Kane, ότι δηλαδή το Leica είναι πολύ γρήγορο και δεν εννοώ ταχύτητα μέτρησης σημείου αλλά ταχύτατο στήσιμο-κέντρωση με laser, εύχρηστο και απλό μενού και μέτρηση σημείου Offset χωρίς να μπαίνεις σε υπο-μενού ,αλλά έχει ατέρμονους κοχλίες που σημαίνει όχι την καλύτερη δυνατή σκόπευση.

Είμαι κάτοχος Sokkia 30RK3 και δυστυχώς είναι ως προς το Leica πολύπλοκο.

Επίσης έχω δουλέψει Topcon τρείς διαφορετικούς τύπους και δεν ενθουσιάστηκα.

 

Προτείνω λοιπόν σε όποιον θέλει να αγοράσει γεωδαιτικό σταθμό να έρθει πρώτα σε επαφή με συναδέρφους και να πάρει μία γεύση από κάθε είδους εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι για Total Station LEICA ή TOPCON.- Όλοι οι άλλοι σταθμοί είναι μόνο για τις διαφημίσεις. Επίσης να ελέγχετε και την υποστήριξη από το service μετά την αγορά. Μόνο οι προαναφερθείσες εταιρείες διαθέτουν αξιόπιστο service. 8-)

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω αγαπητέ συνάδελφε. Υπάρχουν και αλλού αξιόπιστα services. Όσον αφορά αυτά τα 2 που προτείνεις, θα διαφωνήσω για ένα από αυτά. Εξ ιδίας εμπειρίας, σου αναφέρω πως το όργανο όπως πήγε - ήρθε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωρίζετε κάτι για τα stonex; Θέλω να αγοράσω ένα όργανο για να κάνω απλά τοπογραφικά κι έχω ακούσει ότι τα stonex έχουν συμβατό λογισμικό και με τα leica και με τα topcon. Ισχυει; Τι μου προτείνετε για μια καλή οικονομική λύση για να κάνω την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα.είμαι νεος μηχανικός και θ΄ςλω να αγορασω ενα γαιωδαιτικό σταθμό.Οπως καταλαβένεται το οικονομικό με απασχολει αρκετα. Εχω καταλήξει στην topcon και σε 2 μηχανήματα. το 105Ν και 3107Ν. Η διαορά μεταξύ τους 1500 ευρώ. Γνωρίζω πως το 3107 εχει και 350 χωρίς πρίσμα, αλλα ηθελα να σας ρωτήσω αν εχει κ καποιες αλλεσ διαφορες ουσιαστικες τις οποίες αγνοώ...και τι μου προτείνεται βεβαία..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας...Είμαι φοιτήτρια στο τμήμα Γεωπληροφορικής και Τοπογραφίας..Έχω μια απορία σχετικά με μια εργασία μου.. Τι ακρίβεια χρειάζομαι για την αποτύπωση γηπέδων ποδοσφαίρου ενός Δήμου και με τι μέθοδο τα αποτυπώνω;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σχετικά με τα total stations εγω ειμαι υπέρ των leica η topcon οχι για άλλο

λόγο αλλά κυκλοφορούν στην Ελλαδα περίπου 30 χρόνια είναι αξιόπιστα,με γρήγορο

service και εξακολουθούν να πουλάνε παρ΄ολο που κυκλοφορούν στην αγορά νεώτερα

και φθηνότερα,μένει στα καινούργια να αποδειχθεί η αξία τους στις τοπογραφικές εργασιες

συχνά με αντίξοες συνθήκες (καύσωνες,απότομες βροχοπτώσεις κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.