Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Έχω ένα Spectra Focus 5'' και έχω πρόβλημα σύνδεσης με τον υπολογιστή. Σε λειτουργικό Xp, Vista, και windows 7 64bit δεν καταφερα να το συνδέσω με μετατροπέα καλωδίου serial to usb. Μόνο σε παλιό υπολογιστή που είχε σειριακή συνδέθηκε. Έχει κάποιος spectra ή το αντίστοιχο Nikon που το συνδέει με καλώδιο usb? Τι μάρκα είναι το καλώδιο γιατί από οτι φαίνεται υπάρχουν προβλήματα συμβατότητας στους drivers των καλωδίων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχω ενα ΝΙΚΟΝ και απ' οσο ξέρω οταν χρησιμοποιείς usb to serial χρειάζεται να ορίσεις την θυρα στον υπολογιστή σου σαν com1 . Αυτό ειναι κάπου στις ρυθμίσεις του hardware αλλά δεν θυμάμαι πώς το ειχα κάνει . Αν ρωτήσεις ενα κομπιουτερά θα σε κατατοπίσει.

Link to comment
Share on other sites

cu_dim πως σου φαίνεται το spectra?Εντυπώσεις?Επειδή ακούμε όλο θετικά για τη συγκεκριμένη σειρά, έχεις να αναφέρεις κάτι άλλο?

Ρωτάω επειδή βρίσκομαι λίγο πριν την αγορά του.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα ΝΙΚΟΝ εδω και 2 χρόνια. Απόλυτα ευχαριστημένος. Απίστευτη μπαταρία, ενσωματωμένα προγράμματα και απλά η καλύτερη εξυπηρέτηση. Όσο για την σύνδεση, έχω αντάπτορα usb-com. Δηλώνεις στο nikon exchange την com και στον device manager, την com, που χρησιμοποιεί ο αντάπτορας.

Link to comment
Share on other sites

To S6 αν δεν κάνω λάθος έχει TCU, έτσι δεν είναι ???

Είναι εύκολο στην χρήση το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο? Για να το θέσω καλύτερα αν γνωρίζεις... είναι ευκολότερο ή όχι σε σχέση με το παλαιό GDM που δουλεύω ακόμη εγώ ????

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτάς εμένα, ναι έχει TCU, το S6 και είναι πολύ εύκολο στη χρήση.

Δεν ξέρω όμως τι κοινά έχει με το παλιό GDM.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προσφατα διέλυσα το γεωδαιτικό σταθμό μου (ασχημη πτώση)> Είχα ένα τοπκον 3007ln. Στην αρχή σκέφτηκα να πάρω το ακριβώς ίδιο αλλά πιο καινούριο μοντέλο. Το 3107ln. Ομως μου πρ΄τεινα και το topcon 7500. To έχει δουλέψει κανείς να πει καμιά γνώμη. Αξίζει, ή να πάω στο φθηνό που ξέρω να το δουλευω κιόλας.

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε topoaris

καμμία σχέση μεταξύ TCU και GDM

το λογισμικό πεδίου έχει διαφορετική φιλοσοφία, windows ce - dos,εισαγωγή DXF κλπ,μεγαλύτερη οθόνη,γραφικό περιβάλλον και πολλά άλλα

δεν υπάρχουν πλέον UDS και PRGM, δεν χρειάζεται software-tools

δουλέυεις κανονικά Χ,Υ,Η και όχι Υ,Χ,Η

συνάδελφε strudel7878

νομίζω αξίζει να δώσεις λίγα χρήματα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδελφοι (και μη)

Είμαι νέος τοπογράφος και είμαι στα ανοίγματα του γραφείου και ψάχνω για όργανο.Ρώτησα σε Nikon/Spectra και Leica αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω.

Τα όργανα που είδα είναι το Nikon nivo m , το Spectra Focus 6 και το Leica TS02.

Θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε χρεισημοποιήσει αυτά τα όργανα και ποια τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα που διαπιστώσατε.

Επισής αξίζει να αγοράσεις το Focus 6 με 5cc ακρίβεια ή με 15cc είσαι εντάξει;

Όπως καταλάβατε η τιμή είναι κάτι που με απασχολεί πολύ αλλά δε θέλω να πάω σε άλλες λύσεις κινέζικων κτλ οργάνων.

 

Συμπληρωστε την ειδικοτητα σας στο προφιλ σας παρακαλω.

Η αναρτηση νεων θεματων να γινεται στο καταλληλο υποφορουμ.

Διαβαστε τους Κανόνες Συμμετοχής παρακαλω, και καλη περιηγηση και συμμετοχη.

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.