Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

συναδελφε MAZANAKIS GEORGE

πολλά είναι απαραίτητα όμως οι εποχές είναι δύσκολες για επενδύσεις

δεν είναι εφικτό να έχεις όλα όσα χρειάζεσαι απο την αρχή

η λύση ίσως είναι η συνεργασία, τόσοι συνάδελφοι υπάρχουν στην περιοχή σου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα ! Total για χάραξη κυρίως αγκυρίων με σφάλμα max 3 mm τι θα προτιμούσαμε.Το bugdet ξεκινάει απο 5000ε και ανεβαίνουμε...Καμία πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα σας συνάδελφοι και μη.

Είμαι νέος μηχανικός και σκέφτομαι την αγορά του Leica TS02 Power 7" ( http://www.ordermo.c...tspo7batos.html ) από ένα αντιπρόσωπο της εδώ στην Κρήτη.

Επίσης θα πάρω ένα αποστασιόμετρο disto d5

θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για την επιλογή μου ή αν έχετε να προτείνεται κάτι καλύτερο χωρίς να ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ στην τιμή (ακόμα και gps)

 

τα χρειάζομαι για απλά τοπογραφικά (εξαρτημένα βέβαια), εκσκαφές, χαράξεις αγροτικών δρόμων, αποτυπώσεις χώρων και γενικά ότι άλλο μπορεί να προκύψει σε ένα μικρό τεχνικό γραφείο.

Εχω σταθμο leica ts02 3" , gps Trimble R4 RTK, προγραμμα verm 5. Oλα μου κοστισαν 28000 περιπου, για το μονο που κλαιω τα λεφτα μου ειναι για το Leica πολλα λεφτα για το τιποτα και το support χαλια ως μηδαμινο.Να φανταστεις λογω του οτι ηθελε το leica αναβαθμιση δεν μηδενιζε την οριζοντια γωνια και χρειαστηκε ενας μηνας για να καταλαβουν ποιο ειναι το προβλημα και μου ελεγαν δεν ειναι απαραιτητο να μηδενιζει η οριζοντια δεν εχει προβλημα.

Μετανιωσα που δεν πηρα nikon me 3000 φθηνοτερα η κατι αλλο τελως παντων.

Δεν μετανιωνω για το verm5 κανει παπαδες και αψογη η υποστηριξη και η βοηθεια που ειχα απο τον μωκο αυτο ειναι το σημαντικοτερο

και φυσικα trimble που ειναι ενα πολυ καλο μηχανημα και η εταιρια που το εχει στην ελλαδα δεν ζηταει συνδρομη για το δικτυο της.,

Ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Kane καταρχάς ευχαριστώ. Τι εννοείς να έχουν μετακινηθεί? και τι σχέση έχουν τα hepos από την στιγμή που δεν προτίθεμαι να αγοράσω gps αλλά μόνο ΤΟΤΑL?

Συνάδελφε chrisven (αφού αρχικά διαφωνήσω με την φιλοσοφία σου) από ποιόν θα μπορούσα να τα πάρω μπορεί κάποιος να μου τα στείλει με email πχ?

Εννοώ,πως εάν είναι σε περιοχές μή δύσβατες, μπορεί κάποιο τρακτέρ να τα ψιλοξήλωσε (μη ορατό με το μάτι) και διάφορα τέτοια ευτράπελα. Περίπτωση ενός ηλίθιοιυ εργολάβου, ο οποίος το ξήλωσε σχεδον και το επανατοποθέτησε (Χωρίς να ειδοποίσει την Τ.Υ.) και βγάζαμε άλλα αντ'άλλων...Αυτά όμως τα γνωρίζουν οι συνάδελφοι σου που δραστηριοποιούνται στη περιοχή. Η κι εσύ φυσικά, αν βρείς κάποια απο αυτά και πάρεις μετρήσεις, όπου θα φανεί.

Οσο για το hepos, έχεις δίκιο,απλά με τη νέα "μόδα" οι 9/10 ψάχνουν gps, κι έτσι μπερδεύτηκα!

 

Για τα στοιχεία φαντάζομαι έχεις καταλάβει το πως λειτουργεί το σύστημα. :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε christopografow

η ακρίβεια που αναφέρεις είναι σε κάθε περίπτωση υπερβολική για εργασίες τοποθέτησης αγκυρίων

πρόκειται για υπόγειο ή όχι έργο? και σε τι αποστάσεις θα δουλέψεις?

αναφερόμαστε προφανώς σε γεωδαιτικό σταθμό με ομοαξονικό laser

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΟΧΑΡΗΣ Eυχαριστώ για την απαντηση.Δε νομίζω οτι μπορούμε να παίξουμε πολύ πάνω απο 3 , το πολύ 5 Mm αν σκεφτείς και την ανοχή στις τρύπες στις λαπάτσες έδρασης που συνήθως δίνεται.Τα έργα όχι δεν είναι υπόγεια.Όσον αφορά αποστάσεις δε μπορώ να πω κάτι συγκεκριμένο.Συμφωνά απόλυτα πάντως με το ομοαξονικό Laser.

Link to comment
Share on other sites

όταν η κεφαλή του διατρητικού ακουμπήσει στο σημείο που θα έχεις χαράξει

τότε θα με θυμηθείς

ένας γεωδαιτικός σταθμός 10cc σε απόσταση 100μ δίνει ουσιαστικά την ακρίβεια που θέλεις

το laser βέβαια έχει κάποια προβλήματα στον φυσικό φωτισμό

ανάλογα λοιπόν και με τα χρήματα που θα διαθέσεις και τις απαιτήσεις λογισμικού πεδίου επιλέγεις

αν πάντως θέλεις να προσδιορίσεις και την κλίση του αγκυρίου και να ενεργείς συνεχή γεωμετρικό έλεγχο της διάτρησης και της τοποθέτησης του αγκυρίου τότε ίσως χρειασθείς γεωδαιτικό σταθμό με πιό εξειδικευμένο λογισμικό πεδίου

Edited by ΘΕΟΧΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Εχω σταθμο leica ts02 3" , gps Trimble R4 RTK, προγραμμα verm 5. Oλα μου κοστισαν 28000 περιπου, για το μονο που κλαιω τα λεφτα μου ειναι για το Leica πολλα λεφτα για το τιποτα και το support χαλια ως μηδαμινο.Να φανταστεις λογω του οτι ηθελε το leica αναβαθμιση δεν μηδενιζε την οριζοντια γωνια και χρειαστηκε ενας μηνας για να καταλαβουν ποιο ειναι το προβλημα και μου ελεγαν δεν ειναι απαραιτητο να μηδενιζει η οριζοντια δεν εχει προβλημα.

Μετανιωσα που δεν πηρα nikon me 3000 φθηνοτερα η κατι αλλο τελως παντων.

Δεν μετανιωνω για το verm5 κανει παπαδες και αψογη η υποστηριξη και η βοηθεια που ειχα απο τον μωκο αυτο ειναι το σημαντικοτερο

και φυσικα trimble που ειναι ενα πολυ καλο μηχανημα και η εταιρια που το εχει στην ελλαδα δεν ζηταει συνδρομη για το δικτυο της.,

Ελπιζω να βοηθησα

Διαφωνώ για το Leica...δεν παρακαλάς που έχεις ατέρμονες κοχλίες;για δούλεψε λιγο με topcon ή αλλο χωρίς ατέρμονες να δείς τη διαφορά.

Διαφωνώ για το Verm...καλό δε λέω αλλά ώρες ώρες είναι χτικιο για καποιες δουλειές..εγώ προσωπικά το έχω σχεδόν μετανιώσει που το πήρα έστω κ με επιδότηση (πάλι καλά)

Τέλος για την trimble...από κακού θα ήταν να χρεώνει για το HEPOS αφού αυτό έχει δικές του τιμές και δεν είναι καθόλου δωρεάν...(εκτός κ αν έφτιαξε κ δικό της κ δεν το ξέρω)

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΟΧΑΡΗΣ μπορεις να μου προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο?Αν υπάρχει προβλημα να μου ποστάρεις εδώ , μπορείς να μου στείλεις pm?

Link to comment
Share on other sites

οποιοσδήποτε γεωδαιτικός σταθμός με βάση όσα συζητήσαμε παραπάνω

εκτός αν απαιτείται εξειδικευμένο λογισμικό,τότε διευκρίνισε μου γιατί εργασία πρόκειται και θα σου γράψω την άποψή μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.